10 mitów o suchej skórze

10 mitów o suchej skórze

Czy znacie mity związane z pielęgnacją skóry suchej i przesuszonej? Prezentujemy aż dziesięć z nich. Warto poznać właściwe zasady pielęgnacji tak wymagającej skóry. Odrzucaj mity, dobierz właściwy program nawilżenia i odżywiania, a skóra będzie zdrowa i idealnie gładka.

 

Mit 1: Sucha skóra nie wymaga głębokiego oczyszczania.

To stwierdzenie nie jest poprawne. Każda skóra, niezależnie od jej typu i kondycji, wymaga regularnego oczyszczania.

Fakt: Właściwe oczyszczanie skóry suchej zapewniają delikatne środki powierzchniowo-czynne. Należą do nich niejonowe i amfoteryczne środki, jak betaina, kokamidopropylobetaina, amidobetaina, alkilodimetylokarboksybetaina i inne. Idealnym preparatem oczyszczającym dla skóry suchej jest Nawilżający żel z linii Absolute Rich Moisture. W formule aktywnej zastosowano betainę oraz składniki aktywne jak Trimoist™, kwas hialuronowy i 7 ekstraktów roślinnych.

 

Mit 2. Suchą skórę należy oczyszczać tylko raz dziennie.

Kolejny mit. Doba ma 24 godziny, a skóra przez owe 24 godziny uwalnia wiele produktów przemiany materii, jak pot i sebum, co z kolei wpływa na odczyn pH skóry.

Fakt: Aby zachować prawidłowe funkcjonowanie skóry, konieczne jest jej oczyszczanie dwa razy dziennie. Dodatkowo po oczyszczeniu zalecana jest zawsze tonizacja skóry preparatem o odpowiednim odczynie pH. Dla skóry suchej szczególnie polecamy Hydrolipidową piankę tonizująca Absolute Roch Moisture.  

 

Mit 3. Jeśli sucha skóra jest mocno łuszcząca się, należy ją złuszczyć za pomocą środków ściernych – peelingów.

Zawartość wody w warstwie rogowej powinna wynosić ok. 15%. – tak, aby sprawnie aktywować złuszczające enzymy. Przy suchej skórze procent wody jest czasami obniżony do 0%. Dlatego skóra jest łuszcząca się, ale mimo to nie złuszcza się prawidłowo. Mocne peelingi w tym przypadku pogorszą sytuację i zwiększą jej wrażliwość.

Fakt: Idealnym środkiem do zwalczania hiperkeratozy są peelingi enzymatyczne i peptydowe, jak Nawilżający peptydowy Peel-Booster bez kwasów z linii Absolute Rich Moisture.

 

Mit 4. Używaj olejku kosmetycznego jako produktu do pielęgnacji skóry.

Tłuszcz jest substancją hydrofobową. Podstawą tłuszczu są trójglicerydy lub tłuszcz obojętny. Udział fosfolipidów jest niewielki. Dlatego nie jest zalecany do codziennej pielęgnacji skóry suchej.

Fakt: Wygładzenie skóry może być tylko tymczasowe. Przy regularnym stosowaniu można zaburzyć część bilipidową warstwy rogowej naskórka i wpłynąć na wzrost wrażliwości skóry. Kosmetolodzy zalecają dla skóry suchej takie składniki aktywne jak ceramidy, humektanty, NMF i emolienty. Taka formuła aktywna została skomponowana w zabiegu Absolute Rich Moisture.

 

Mit 5. Skóra sucha to skóra odwodniona.

Mimo pozornego podobieństwa są to różne typy skóry i dotyczą ich różne problemy. Odwodniona skóra cierpi na brak wilgoci w skórze właściwej. Natomiast skóra sucha to taka, w której produkcja sebum jest zmniejszona i została zaburzona funkcja barierowa naskórka.

Fakt: Problemy skóry suchej można skutecznie redukować za pomocą kosmetyków do pielęgnacji domowej. Skóra odwodniona wymaga profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Eksperci Chantarelle zalecają całoroczny zabieg Absolute Rich Moisture z ceramidami odbudowującymi warstwę hydro-lipidową.

 

Mit 6. Sucha skóra jest wrodzona

Czasami tak, ale nie zawsze tak jest. Sucha skóra jako typ może być otrzymana od matki natury. Ale często mamy do czynienia z suchością wtórną, nabytą w skutek niewłaściwej pielęgnacji.

Fakt: Wtórna suchość może wystąpić między innymi z powodu stosowania źle dobranych kosmetyków, zbyt intensywnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub szkodliwego działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV.

 

Mit 7. Woda jest szkodliwa dla suchej skóry.

I znowu mit. Woda co prawda pozbawia skórę wilgoci – przez „zmycie” wraz z zanieczyszczaniem także samego filmu hydrolipidowego. Jednak bez użycia wody trudno osiągnąć całkowite oczyszczenie skóry.

Fakt: Dopiero na całkowicie oczyszczoną skórę można nakładać kolejne produkty pielęgnacyjne. Tylko na dobrze oczyszczonej skórze mamy gwarancję całkowitego wchłonięcia się kremu. A prawidłowe wchłonięcie się kosmetyku oznacza, że da on pożądany efekt.

 

Mit 8. Krem SPF jest potrzebny dla suchej skóry tylko na plaży.

Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza warstwę rogową naskórka i hydrolipidową warstwę skóry – niewidzialną barierę chroniącą organizm przed wpływem środowiska. Prowadzi to do utraty wody i lipidów. Skóra traci elastyczność, pojawia się podrażnienie. Słońce operuje jednak na skórę równie mocno także poza plażą, np. podczas spacerów po mieście czy jazdy autem. Promienie UV swobodnie przenikają przez szyby okienne w domach i samochdach.

Fakt: Filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum chroni skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. W nawilżającym kremie na dzień z linii Absolute Rich Moisture zastosowano filtr o SPF30 UVA/UVB.

 

Mit 9. Gorące prysznice lub kąpiele poprawiają kondycję suchej skóry.

W rzeczywistości wysokie temperatury prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych i w efekcie do nadmiernego odparowywania wilgoci przez skórę. Gorące prysznice są przeciwwskazane dla osób, które mają suchą skórę.

Fakt: Niewiele jest zabiegów tak wysuszających skórę jak gorąca, parująca kąpiel.

 

Mit 10. Woda, którą pijemy w ciągu dnia nie wpływa na poziom nawilżenia skóry.

I znowu mit. Brak odpowiedniej ilości wody wpływa na kondycję całego organizmu, w tym skóry.

Fakt: Prawidłowe zapotrzebowania na wodę dla dorosłej kobiety to ok. 2-3 litra wody dziennie. W czasie upałów należy pić jej jeszcze więcej. Uwaga, aby uniknąć obrzęków, wypij 2/3 Twojej normy dziennej do godziny czwartej po południu.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności