AQUATIDE – biomimetyczny peptyd najnowszej generacji o wielofunkcyjnym działaniu

CHANTARELLE Aquatide

Choć rozpoczynające się lato przywodzi raczej myśli o błogim lenistwie, może jednak warto zastanowić się, co nam słonecznie dni pozostawią za kilka miesięcy. Pamiątką może być opalenizna, ale czy ma ona tylko same pozytywy? Niestety promieniowanie słoneczne, choć tak nam potrzebne, ma też swoje groźniejsze oblicze.

 

 

Warto przypomnieć, że barwniki skóry stanowią jej ochronę przed działaniem promieniowania. Jednak zanim powstanie ta naturalna bariera obronna powinniśmy pamiętać, aby stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną używając odpowiednich kosmetyków. Przed czym ma nas chronić kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym? Przed skutkami promieniowania, które może uszkadzać DNA, a szerzej na to patrząc – procesy, które możemy nazwać fotostarzeniem.

 

Jak powinniśmy rozumieć proces fotostarzenia? Czy w skórze zachodzi reakcja taka, jak blaknięcie i utrata wytrzymałości ubrania wystawionego na mocne słońce przez dłuższy czas? W pewnym stopniu tak, ale nie do końca, bowiem skóra jest tkanką, w której przebiegają procesy życiowe i trwa ciągła jej regeneracja. Jednak wraz z upływem lat procesy regeneracyjne stają się coraz słabsze, a w rezultacie skóra traci młody wygląd.

 

Co więc leży u podstaw zmian, które nazywamy starzeniem? Na starzenie skóry mają wpływ czynniki takie jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenie środowiska, jak i procesy o podłożu genetycznym, które między innymi manifestują się obniżoną ekspresją genów związanych z biosyntezą lipidów, tworzeniem filamentów keratynowych czy koperty rogowej. To właśnie spadek siły procesów regeneracyjnych jest przyczyną upośledzenia funkcji barierowej i mechanicznej oraz suchości u dojrzałej skóry. W skórze poddanej fotostarzeniu aktywowane są metaloproteinazy degradujące kolagen. Równocześnie słabnie biosynteza Prokolagenu 1 obniżając poziom kolagenu w skórze, co w rezultacie powoduje pocienienie skóry i pojawienie się zmarszczek. Pojawiają się także procesy o charakterze zapalnym wiążące się degradacją elastyny, co prowadzi do fotodermatoz związanych ze zwyrodnieniem tkanki sprężystej (Farris, 2011).

 

Co możemy zrobić, aby pomóc naszej skórze i spowalniać procesy starzenia? Możemy i powinniśmy działać objawowo – często nawilżać i chronić skórę przed promieniami UV. Możemy dostarczać składników niwelujących procesy związane ze stresem oksydacyjnym takich jak antyoksydanty. Dzięki wiedzy naukowej możemy coraz więcej – czyli nowoczesnymi zabiegami i kosmetykami sięgnąć do podstaw procesów starzenia skóry. I choć te metody nie rozwiązują natychmiast wszystkich problemów, dają realną możliwość spowolnienia przyczyn starzenia, nie tylko poprzez przeciwdziałanie skutkom, ale też wpływają na kluczowe mechanizmy zachodzące w skórze wraz z wiekiem.

 

Takim mechanizmem jest regulacja genów poprzez biochemiczne procesy takie jak metylacja czy acetylacja białek. Możemy te procesy rozumieć jak stosowanie biochemicznych przełączników aktywujących lub dezaktywujących geny. Za mechanizm aktywowania i dezaktywowania genów odpowiadają między innymi enzymy o nazywane „białkami sir”, sirtuinami lub białkami długowieczności (Siedlecka i Bogusławski, 2005).

 

Sirtuiny deacetylują histony (i inne białka) i w rezultacie dochodzi do „wyciszenia” wybranych genów. Procesy, za których regulację odpowiadają sirtuiny to przede wszystkim te związane z odpowiedzią na czynniki stresu. Sirtuiny uczestniczą więc w procesie naprawy DNA, metabolizmu lipidów, odpowiedzi na stres i starzeniu. Co więcej sirtuiny są aktywowane podczas obniżonej podaży kalorii, a szereg badań naukowych wskazuje, że niskokaloryczna dieta spowalnia starzenie. Wiadomo także, że substancje takie jak polifenole, będące składnikami czerwonego wina, na przykład resweratrol aktywują sirtuiny podobnie jak niskokaloryczna dieta. Można wiec powiedzieć, że sirtuiny jako enzymy długowieczności oddziaływają poprzez regulację transkrypcji i utrzymują stabilność genomu.

 

Obiecującą wydaje się możliwość wykorzystania chemicznych regulatorów aktywności sirtuin w przeciwdziałaniu schorzeniom związanym z wiekiem. W związku z tym poszukiwane są nowe substancje działające na sirtuiny. Działające selektywnie chemiczne regulatory aktywności sirtuin mogą bowiem pozwalać na opracowanie leków, które być może umożliwią powstrzymanie postępu starzenia, dłuższe zachowanie młodości, zdrowia i witalności.

 

Nowe doniesienia wskazują, związek aktywujący SIRT1: biomimetyczny peptyd o nazwie Aquatide, aktywuje proces autofagii (Lim i wsp. 2019). Warto przypomnieć że nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał w 2016 roku Yoshinori Ohsumi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii. Słowo „autofagia” pochodzi z języka greckiego i można je przetłumaczyć jako „samozjadanie”. Proces autofagii inaczej nazywany autofagocytozą prowadzi do planowanej degradacji zbędnych składników komórkowych. Autofagia jest wyzwalana przez czynniki stresu takie jak infekcje, stres oksydacyjny czy deficyt kaloryczny. (Ng i Tang, 2013). W przypadku skóry stres może wywoływać promieniowanie UV lub zanieczyszczenia, co prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry (Chung i wsp. 2014). Badania te wskazują, że białka SIRT modulują procesy starzenia się skóry indukowane promieniowaniem UVB. SIRT1 może być więc nowym celem molekularnym umożliwiającym ustanowienie ochrony przed starzeniem się skóry wywołanym przez UVB dzięki zdolności do redukcji stresu oksydacyjnego.

 

Badania opublikowane w 2019 roku (Lim i wsp 2019) wskazują, że wspomniany powyżej związek Aquatide będący aktywatorem autofagii i przeciwutleniaczem może poprawić elastyczność skóry, przeciwdziałać starzeniu się skóry. Podczas badań klinicznych zaobserwowano istotną poprawę elastyczności skóry w ciągu 4 do 8 tygodni stosowania powierzchniowego. Wnioskiem tych badań jest stwierdzenie, że autofagia odgrywa ważną rolę w procesach starzenia się skóry, a miejscowe aktywatory autofagii mogą być potencjalnie kosmetyczne składniki przeciwstarzeniowe.

 

Co ważne substancje takie są już dostępne jako składniki zaawansowanych kosmetyków zdolnych do aktywnego dbania o dobry stan naszej skóry i, wykorzystując najnowsze odkrycia naukowe, przeciwdziałać efektom starzenia. Taką substancją jest biomimetyczny peptyd Aquatide będący aktywatorem białka SIRT-1.

 

Jak wykazały badania składnik kosmetyczny Aquatide zwiększa syntezę kolagenu w ludzkich fibroblastach, a także znacznie zwiększa nawilżenie skóry (Lim i wsp. 2019). Aquatide usuwa poprzez autofagię zanieczyszczenia z komórek, które spowalniają metabolizm komórkowy, przyspieszają proces starzenia i wywołują dysfunkcje skóry, w tym przebarwienia. Chroni barierę hydro-lipidową przed uszkodzeniami na skutek stresu wewnętrznego (czyli spowolnionego metabolizmu komórkowego wraz z upływem czasu) i zewnętrznego (wolne rodniki, promieniowanie UV, smog – zanieczyszczenia środowiska PM 2,5 i PM 10, pyłki). Aktywuje sirtuiny SIRT 1 i białka detoksykujące, które stymulują oczyszczanie komórek z zanieczyszczeń. Skutecznie odmładza, remodeluje połączenie skórno-naskórkowe, regeneruje składniki bariery takie jak ceramidy i NMF (naturalny czynnik nawilżający).

 

Składnik Aquatide wykorzystano w linii zabiegowej CHANTARELLE – AGEMELAN HOLISTIC. Program ten koncentruje się nie tylko na redukcji powstałych uszkodzeń skóry w postaci zmian pigmentacyjnych, lecz także na poprawie kondycji skóry i jej funkcji bariery ochronnej, których osłabienie powoduje pojawienie się i pogłębienie tych zmian, a także częste nawracanie problemu. To holistyczny program dla odzyskania skóry świetlistej, odmłodzonej, lepiej nawilżonej i elastycznej, bez przebarwień i z wyrównanym kolorytem.

 

Choć o zdrowie naszej skóry musimy dbać cały czas, ale mając do pomocy kosmetyki zawierające zaawansowane składniki aktywne, takie jak Aquatide i linie kosmetyków jak AGEMELAN HOLISTIC, możemy skutecznie odmłodzić nasza skórę nawet po zbyt słonecznych i upalnych wakacjach.

 

CHANTARELLE esklep AGEMELAN HOLISTIC

 

dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

Literatura
•    Chung, K. W., Choi, Y. J., Park, M. H., Jang, E. J., Kim, D. H., Park, B. H., & Chung, H. Y. (2014). Molecular insights into SIRT1 protection against UVB-induced skin fibroblast senescence by suppression of oxidative stress and p53 acetylation. Journals of Gerontology Series A: Biomedical Sciences and Medical Sciences, 70(8), 959-968.
•    Lim, J., Lim, C. J., Kim, S., Nam, G., Chang, M., Park, K., … & Jeong, S. (2019). Antiaging and antioxidant effects of topical autophagy activator: A randomized, placebo‐controlled, double‐blinded study. Journal of cosmetic dermatology, 18(1), 197-203.
•    Ng, F., & Tang, B. L. (2013). Sirtuins’ modulation of autophagy. Journal of cellular physiology, 228(12), 2262-2270.
•    Farris, P. K. (2011). Innovative cosmeceuticals: sirtuin activators and anti-glycation compounds. In Seminars in cutaneous medicine and surgery (Vol. 30, No. 3, p. 163).
•    Siedlecka, K., & Bogusławski, W. (2005). Sirtuiny-enzymy długowieczności?. Gerontologia Polska, 13(3), 147-152.

 

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności