Argireline Neuropeptide – alternatywa dla toksyny botulinowej

Argireline Neuropeptide

Argirelina – to skoncentrowany neuropeptyd, skuteczny w terapii takich problemów kosmetycznych jak linie czoła, kurze łapki (linie wokół oka) i zmarszczki. Dodatkowo skutecznie stymuluje produkcję kolagenu i pomaga w równomiernym nawilżeniu skóry.

 

Argirelina inaczej nazywana acetyloheksapeptydem-8, jest syntetycznym peptydem złożonym z sześciu reszt aminokwasowych o sekwencji AC-gly-glu-met-gln-arg-arg-NH2. Sekwencja ta występuje w białku SNAP-25, które stanowi cel molekularny dla toksyny botulinowej.

 

Na czym polega działanie toksyny botulinowej?

Działanie toksyny botulinowej polega na trawieniu białka SNAP-25, a w rezultacie dochodzi do zahamowania tworzenia się kompleksu SNARE i zatrzymania uwalniania neurotransmitera acetylocholiny. Zmniejszenie ilości wydzielanych neurotransmiterów lub wręcz zahamowanie ich wydzielania prowadzi do zatrzymania przewodzenia impulsów nerwowych i zatrzymuje skurcz mięśni. Dzięki porażeniu mięśni mimicznych i zmniejszeniu napięcia skóry dochodzi do redukcji zmarszczek mimicznych.

Toksyna botulinowa, która jest najsilniej działającą neurotoksyną, wykazuje bardzo wysoką skuteczność działania, ale równocześnie wysoką toksyczność Z tego powodu wykorzystanie toksyny botulinowej musi być realizowane pod ścisłą kontrolą medyczną. Wprowadzenie toksyny botulinowej do medycyny estetycznej było rewolucyjną zmianą, jednak jej wysoka neurotoksyczność niesie ograniczenia dla jej stosowania.

 

Peptydy mimetyczne

Aby ominąć te ograniczenia opracowano peptydy mimetyczne dla toksyny botulinowej, czyli takie które naśladują jej działanie zapewniając równocześnie większy poziom bezpieczeństwa zabiegu oraz większą stabilność preparatu. a wśród nich arginelinę (Lupo i Cole, 2007).

Działanie przeciwzmarszczkowe argineliny jest zbliżone do działania toksyny botulinowej, jednak nie identyczne. Argirelina destabilizuje powstawanie synaptycznego kompleksu SNARE (receptor SNAP, receptor białka wiążącego czynnik wrażliwy na N-etylomaleimid), co zapobiega skurczom mięśni i stanowi mechanizm działania przeciwzmarszczkowego.

 

Jak działa argirelina?

Wykazano także, że argirelina przenika przez barierę skórną i nie wymaga więc iniekcji (Blanes‐Mira i wsp. 2002). Argirelina blokując przewodzenie mięśniowo-nerwowe redukuje głębokość zmarszczek mimicznych. Choć aktywność argireliny jest niższa niż toksyny botulinowej jednak, co istotne, peptyd nie jest toksyczny oraz nie wywołuje podrażnień skóry, nie wymaga podawania przez lekarza i może być stosowana w kosmetykach. Argirelina jest więc bezpieczna w stosowaniu i skuteczna, co potwierdzono w szeregu badań.

W badaniu przeprowadzonym na grupie 10 kobiet wykazano że preparat zawierający 10% argirelinę stosowany przez miesiąc spowodował redukcję zmarszczek o 30 % (Blanes‐Mira i wsp. 2002).

 

Argirelina - wykres

Redukcja zmarszczek (%) przy stosowaniu emulsji nie zawierającej (szary) i zawierającej argirelinę (niebieski) (Blanes‐Mira i wsp. 2002).

 

W innym badaniu wykazano że stosowanie kremów i żeli zawierających argirelinę skutkowało redukcją zmarszczek od ponad 40% do blisko 80% (Kluczyk i wsp. 2021). W badaniu przeprowadzonym w Chinach na grupie 60 osób zaobserwowano redukcję zmarszczek wokół oczu o 48,9%. W kolejnych badaniach wykazano, że poza rozluźnieniem mięśni, argirelina stymuluje produkcję kolagenu i pomaga w równomiernym nawilżeniu skóry (Wang i wsp. 2013).

Biorąc pod uwagę rezultaty badań można stwierdzić, że argirelina stanowi skuteczną i bezpieczną alternatywą dla botoksu, a przede wszystkim z jej działania możemy korzystać nie narażając się na ryzyka związane ze stosowaniem zabiegów z toksyną botulinową.

 

Argireline Neuropeptide

W preparatach Chantarelle wykorzystano argirelinę jako składnik Argireline Neuropeptide. Zastosowano go w silnych przeciwzmarszczkowych i odmładzających zabiegach laseroterapii PDT Black Essential:

  • Peptydowo-Hialuronowy Wypełniacz Zmarszczek
  • Wolumetryczny Lifting twarzy i podbródka
  • Rekonstrukcja Kolagenu

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura

  • Blanes‐Mira C, Clemente J, Jodas G, Gil A, Fernández‐Ballester G, Ponsati B, Gutierrez L, Pérez‐Payá E, Ferrer‐Montiel A. A synthetic hexapeptide (Argireline) with antiwrinkle activity. International journal of cosmetic science. 2002 Oct 1;24(5):303-10.
  • Kluczyk A, Ludwiczak J, Modzel M, et al. Chemical and biological properties of anti-wrinkle peptide Argireline. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):125-133.
  • Lupo, M. P. (2005). Cosmeceutical peptides. Dermatologic surgery, 31, 832-836.
  • Ruiz MA, Clares B, Morales ME, Gallardo V. Evaluation of the anti-wrinkle efficacy of cosmetic formulations with an anti-aging peptide (Argireline®). Ars pharm. 2010;50(4):168-76.
  • Wang, Y., Wang, M., Xiao, X. S., Huo, J., & Zhang, W. D. (2013). The anti-wrinkle efficacy of Argireline. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 15(4), 237-241.

Kosmetyki Chantarelle z Argireline Neuropeptide