Poszukiwanie magicznej mikstury dla zachowania piękna i młodości jest dla człowieka naturalną potrzebą, czego ślady znajdujemy w mitach i legendach. Greccy bogowie zachowywali wieczną młodość pijąc ambrozję. Naukowcy nie odkryli jeszcze cudownego eliksiru, ale wciąż odnajdują nowe niezwykłe substancje lub rośliny. Przykładem może być tajemniczy błękitny retinol wykorzystany w kosmetykach CHANTARELLE.
Sinice, zwane też mikroalgami, to mikroorganizmy z królestwa bakterii, lecz zdolne do fotosyntezy. Z tego powodu zaliczane były do roślin i funkcjonowały pod nazwą Cyanophyta. Zasiedliły one różnorodne środowiska Ziemi około 2,5 miliarda lat temu. Te organizmy występują zazwyczaj w wodach słodkich. Dzięki ich odporności na wysychanie można je spotkać także na pustyniach. Występują też w środowisku zasolonym, jak również w wodach torfowych, gdzie zawartość soli jest bardzo niska. W odpowiedzi na warunki, w jakich egzystują wytwarzają szereg unikalnych substancji, które możemy wykorzystywać w medycynie czy kosmetologii. Należy wspomnieć także, że to najprawdopodobniej dzięki sinicom nasza atmosfera zawiera niezbędny nam do życie tlen. To niejedyna wartość, jaką otrzymujemy od tych organizmów.
Gatunki sinic takie jak Aphanizomenon, Nostoc czy Arthrospira mogą być używane jako wartościowe pożywienie dla ludzi dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Przykładem jest Spirulina czyli biomasa otrzymywana z sinic z ostatniego z wymienionych gatunków (Sánchez i wsp.2003). Z sinic pozyskiwane są także inne składniki w tym karotenoidy takie jak β-karoten czy astaksantyna (Spolaore i wsp. 2006).
Sinice są też źródłem cennych składników dla kosmetologii o działaniu przeciwstarzeniowym, regeneracyjnym, przeciwdziałającym podrażnieniom i emoliencyjnym. Przykładem mogą być ekstrakty z gatunku Arthrospira o działaniu przeciwstarzeniowym lub ekstrakty z Chlorella vulgaris, które stymulują syntezę kolagenu w skórze, wspomagając regenerację tkanek i redukcję zmarszczek (Spolaore i wsp. 2006).
Działanie ekstraktów z alg i ich składników aktywnych obejmuje także działanie fotoprotekcyjne, antyosydacyjne oraz hamujące metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej co pozwala zmniejszać stopień degradacji kolagenu (Wang i wsp 2015). Przykładem aktywności antyoksydacyjnej może być Aphanizomenon flos-aquae – sinica bogata w fikocyjaniny o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych (Benedetti i wsp 2004).
Błękitny retinol to roślinny równoważnik retinolu zastosowany w kosmetykach linii NUTRI MAXX w laboratoriach CHANTARELLE. Pozyskiwany ze specyficznych unikalnych błękitnych mikroalg endemicznych (z grupy Cyanophyta) rosnących w wodach jeziora Crater Lake położonego na wysokości 1.300 m npm w południowym Oregonie. Ekstrakty z tego mikroorganizmu znane pod nazwą „błękitny retinol” wykazują retinoidopodobne działanie bez efektów ubocznych. Efektami tego działania jest zmniejszenie zmarszczek i wygładzenie skóry. Charakteryzuje je bardzo wysoką zawartość protein, lipidów i liposacharydów, witamin – szczególnie z grupy B, aminokwasów i specyficznych pigmentów nadających ekstraktowi oryginalną błękitną barwę. Błękitny retinol, tak jak i retinol wpływa na różnicowanie keratynocytów w kierunku wygładzania i zwiększania gęstości epidermy, ale nie powoduje żadnych ujemnych skutków wynikających z gromadzenia się retinolu w tkankach.
dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics
Literatura:
• Benedetti S, Benvenuti F, Pagliarani S, Francogli S, Scoglio S, Canestrari F. Antioxidant properties of a novel phycocyanin extract from the blue-green alga Aphanizomenon flos-aquae. Life sciences. 2004 Sep 24;75(19):2353-62.
• Broda B: Zarys Botaniki Farmaceutycznej. Warszawa, PZWL 1998; 24-28.
• Sánchez M, Bernal-Castillo J, Rozo C, Rodríguez I. Spirulina (Arthrospira): an edible microorganism: a review. Universitas Scientiarum. 2003;8(1):7-24.
• Spolaore P, Joannis-Cassan C, Duran E, Isambert A. Commercial applications of microalgae. Journal of bioscience and bioengineering. 2006 Feb 1;101(2):87-96.
• Szweykowska A: Botanika – Systematyka. Warszawa, PWN 1986; 44-45.
• Wang HM, Chen CC, Huynh P, Chang JS. Exploring the potential of using algae in cosmetics. Bioresource technology. 2015 May 1;184:355-62.