Błękitny retinol – składnik eliksiru młodości?

Błękitny retinol – składnik eliksiru młodości?

Poszukiwanie magicznej mikstury dla zachowania piękna i młodości jest dla człowieka naturalną potrzebą, czego ślady znajdujemy w mitach i legendach. Greccy bogowie zachowywali wieczną młodość pijąc ambrozję. Naukowcy nie odkryli jeszcze cudownego eliksiru, ale wciąż odnajdują nowe niezwykłe substancje lub rośliny. Przykładem może być tajemniczy błękitny retinol wykorzystany w kosmetykach Chantarelle.

 

 

Co to są mikroalgi?

Sinice, zwane też mikroalgami, to mikroorganizmy z królestwa bakterii, lecz zdolne do fotosyntezy. Z tego powodu zaliczane były do roślin i funkcjonowały pod nazwą Cyanophyta. Zasiedliły one różnorodne środowiska Ziemi około 2,5 miliarda lat temu. Te organizmy występują zazwyczaj w wodach słodkich. Dzięki ich odporności na wysychanie można je spotkać także na pustyniach. Występują też w środowisku zasolonym, jak również w wodach torfowych, gdzie zawartość soli jest bardzo niska. W odpowiedzi na warunki, w jakich egzystują wytwarzają szereg unikalnych substancji, które możemy wykorzystywać w medycynie czy kosmetologii. Należy wspomnieć także, że to najprawdopodobniej dzięki sinicom nasza atmosfera zawiera niezbędny nam do życie tlen. To niejedyna wartość, jaką otrzymujemy od tych organizmów.

 

Wykorzystanie alg w kosmetyce

Gatunki mikroalg takich jak Aphanizomenon, Nostoc czy Arthrospira mogą być używane jako wartościowe pożywienie dla ludzi dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Przykładem jest Spirulina czyli biomasa otrzymywana z sinic z ostatniego z wymienionych gatunków (Sánchez i wsp.2003). Z sinic pozyskiwane są także inne składniki w tym karotenoidy takie jak β-karoten czy astaksantyna (Spolaore i wsp. 2006).

Sinice są też źródłem cennych składników dla kosmetologii o działaniu przeciwstarzeniowym, regeneracyjnym, przeciwdziałającym podrażnieniom i emoliencyjnym. Przykładem mogą być ekstrakty z gatunku Arthrospira o działaniu przeciwstarzeniowym lub ekstrakty z Chlorella vulgaris, które stymulują syntezę kolagenu w skórze, wspomagając regenerację tkanek i redukcję zmarszczek (Spolaore i wsp. 2006).

Działanie ekstraktów z alg i ich składników aktywnych obejmuje także działanie fotoprotekcyjne, antyosydacyjne oraz hamujące metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej co pozwala zmniejszać stopień degradacji kolagenu (Wang i wsp 2015). Przykładem aktywności antyoksydacyjnej może być Aphanizomenon flos-aquae – sinica bogata w fikocyjaniny o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych (Benedetti i wsp 2004).

 

Błękitny retinol w kosmetykach Nutri Maxx

Błękitny retinol to roślinny równoważnik retinolu zastosowany w kosmetykach linii Nutri Maxx w laboratoriach Chantarelle. Pozyskiwany ze specyficznych unikalnych błękitnych mikroalg endemicznych (z grupy Cyanophyta) rosnących w wodach jeziora Crater Lake położonego na wysokości 1.300 m npm w południowym Oregonie.  Ekstrakty z tego mikroorganizmu znane pod nazwą „błękitny retinol” wykazują retinoidopodobne działanie bez efektów ubocznych. Efektami tego działania jest zmniejszenie zmarszczek i wygładzenie skóry. Charakteryzuje je bardzo wysoką zawartość protein, lipidów i liposacharydów, witamin – szczególnie z grupy B, aminokwasów i specyficznych pigmentów nadających ekstraktowi oryginalną błękitną barwę. Błękitny retinol, tak jak i retinol wpływa na różnicowanie keratynocytów w kierunku wygładzania i zwiększania gęstości epidermy, ale nie powoduje żadnych ujemnych skutków wynikających z gromadzenia się retinolu w tkankach.

 

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Literatura:
•    Benedetti S, Benvenuti F, Pagliarani S, Francogli S, Scoglio S, Canestrari F. Antioxidant properties of a novel phycocyanin extract from the blue-green alga Aphanizomenon flos-aquae. Life sciences. 2004 Sep 24;75(19):2353-62.
•    Broda B: Zarys Botaniki Farmaceutycznej. Warszawa, PZWL 1998; 24-28.
•    Sánchez M, Bernal-Castillo J, Rozo C, Rodríguez I. Spirulina (Arthrospira): an edible microorganism: a review. Universitas Scientiarum. 2003;8(1):7-24.
•    Spolaore P, Joannis-Cassan C, Duran E, Isambert A. Commercial applications of microalgae. Journal of bioscience and bioengineering. 2006 Feb 1;101(2):87-96.
•    Szweykowska A: Botanika – Systematyka. Warszawa, PWN 1986; 44-45.
•    Wang HM, Chen CC, Huynh P, Chang JS. Exploring the potential of using algae in cosmetics. Bioresource technology. 2015 May 1;184:355-62.

 

Kosmetyki Chantarelle z błękitnym retinolem