Cellulit – profilaktyka, zabiegi w gabinecie i pielęgnacja domowa

Cellulit – profilaktyka, zabiegi w gabinecie i pielęgnacja domowa

Całkowita powierzchnia skóry osoby dorosłej wynosi średnio 20 tys. centymetrów kwadratowych. Waga skóry to około 16% całkowitej masy ciała. Skóra jest więc bardzo istotnym narządem naszego ciała. Jest również jednym z nielicznych narządów widocznych dla innych ludzi. Dlatego też jej rola estetyczna jest równie istotna. Kondycja skóry zależy zaś nie tylko od genetyki, ale także od naszego stylu życia.

 

Cellulit – co o nim wiemy?

Tkanka tłuszczowa znajduje się bezpośrednio pod warstwą skóry właściwej. Składa się z luźnej sieci włókien kolagenowych, elastynowych i siateczkowatych. W pętlach tej sieci znajdują się cząsteczki tkanki tłuszczowej – adipocyty. Tworzą one skupiska komórek tłuszczowych zawierające duże grudki tłuszczu.

Tłuszcz nadaje skórze krągłość oraz świeżość i gładkość. Zatrzymuje ciepło i w pewnym okresie życia kobiety pomaga w produkcji żeńskich hormonów płciowych. Według współczesnej medycyny, adipocyty są bardzo aktywne z punktu widzenia endokrynologicznego i immunologicznego.

 

Cellulit (liposkleroza) – to niezapalna zmiana podskórnej tkanki tłuszczowej powstająca w wyniku zwiększenia objętości komórek tłuszczowych lub wzmożonego podziału tkanki łącznej, co wywołuje zwężenie światła w drobnych naczyniach krwionośnych i w rezultacie zaburzenia metabolizmu w tej tkance. Może on prowadzić do innych problemów zdrowotnych, a przede wszystkim natury estetycznej. Cellulit pojawia się najczęściej na biodrach, udach i pośladkach. To problem, z którym prędzej czy później boryka się większość kobiet.

 

Problemy powiązane z cellulitem

  • zaburzenia krążenia
  • zaburzenia metaboliczne
  • przerost adipocytów
  • hiperplazja błony komórkowej, która prowadzi do zakłócenia metabolizmu komórkowego
  • przebudowa elementów tkanki łącznej oraz procesy zagęszczania i włóknienia (“skórka pomarańczowa”)

 

Etapy cellulitu

Etap I. Łagodny cellulit charakteryzuje się brakiem powstawania wgłębień przy wywierania nacisku na skórę. Jednak pojawiają się już zmiany spowodowane stagnacją płynu śródmiąższowego. Płyn uciska naczynia limfatyczne, powodując upośledzenie odpływu limfy, co objawia się pojawieniem się małego miejscowego obrzęku.

Etap II. W skórze powstają wgłębienia dopiero pod wpływem nacisku. Siatkowate włókna tkanki łącznej zlokalizowane wokół adipocytów utrudniają krążenie krwi i limfy na poziomie naczyń włosowatych. Tworzy się bardziej coraz bardziej widoczny obrzęk. Układ limfatyczny w dotkniętym obszarze funkcjonuje tylko w 30-40% swojego potencjału.

Etap III. Widoczne są stałe wgłębienia podczas stania i napięcia mięśni, ale jeszcze nie podczas leżenia. Jest to stadium mikroguzkowe już z wyraźnymi objawami “skórki pomarańczowej”.

Etap IV. Wgłębienia widoczne są podczas stania lub leżenia. Grudki tłuszczu powiększają się tworząc makroguzki, które mogą być bolesne. Skóra jest wyraźnie pofałdowana. Ta postać cellulitu jest dość bolesna.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

  • cellulit twardy, inaczej cellulit wodny
  • cellulit miękki, tłuszczowy (lipidowy), spotykany u osób mało aktywnych, które straciły na wadze

 

Profilaktyka cellulitu

Zarówno walka, jak i zapobieganie cellulitowi opierają się na trzech filarach:

  • regularna aktywność fizyczna czyli sport, gimnastyka, spacery
  • prawidłowe odżywianie, odpowiednio dobrana dieta, wykluczenie produktów szkodliwych
  • i wreszcie właściwa pielęgnacja skóry ciała.

Leczenie cellulitu powinno być etiopatogenetyczne, złożone i stopniowe, oddziałujące na wszystkie etapy tego procesu.

 

Zabiegi redukujące cellulit: Thermo-Modelling + laser Thermo-Spherix®

Metoda laserowej lipolizy laserem Thermo-Spherix® z pulsującym polem magnetycznym to doskonała alternatywa dla antycellulitowych zabiegów chirurgicznych. Skutecznie redukuje cellulit i miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej z jednoczesnym ujędrnieniem skóry ciała. Energia laserów IR 940nm i/lub 1200nm kierowana jest precyzyjnie w komórki tłuszczowe – adipocyty, nie uszkadzając otaczających tkanek. Skumulowana energia daje efekt cieplny powodujący upłynnienie tłuszczu (rozłożenie trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu).

Laser czerwony 650nm stymuluje krążenie, pobudza odnowę, a jednocześnie czasowo otwiera błony komórkowe umożliwiając usunięcie upłynnionego tłuszczu.

Pulsujące pole magnetyczne podwyższa temperaturę tkanek poddawanych zabiegowi, zwiększając wydajność zabiegu. Poprawia krążenie płynów krwi oraz limfy dzięki czemu rozpuszczony tłuszcz jest szybko zmetabolizowany, znacząco poprawia jakość skóry poprzez zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny oraz przyspieszenie metabolizmu komórkowego. W efekcie skóra jest bardziej jędrna i elastyczna.

Po zabiegu termo-modelowania wykonywany jest masaż drenujący, aby wspomóc usunięcie tłuszczu przez organizm.

Preparaty termo-aktywne do modelowania skóry z unikalną bogatą bazą aktywną formuł odchudzających, antycellulitowych i ujędrniających zalecane są dla maksymalizacji i przyspieszenia efektów. Są one dedykowane do zabiegów z temperaturami do 70° C.

Częstotliwość zabiegów: 4-6 zabiegów w serii 1 raz w tygodniu lub jako samodzielny zabieg

 

Redukcja cellulitu podczas pielęgnacji domowej

Pielęgnacja domowa jest niezwykle ważna w walce z cellulitem. Poprawa krążenia krwi jest istotnym etapem wstępnym przed aplikacją składników aktywnych. Dlatego podczas domowych zabiegów należy stosować peeling i aktywny krem przeznaczone do skóry z cellulitem. Peeling pomaga poprawić krążenie krwi i zwiększyć penetrację składników aktywnych. Krem antycellulitowy nawilża skórę i redukuje widoczność „skórki pomarańczowej”.

Dla najlepszej pielęgnacji domowej polecamy 4-etapowe zabiegi domowe:

Krok 1. Na suchej skórze wykonaj masaż specjalną szczotką.

Krok 2. Weź prysznic i zmyj łuszczące się komórki warstwy rogowej naskórka.

Krok 3. Na wilgotną skórę nałóż Peeling herbaciany z linii Thermo-Modelling i przez 5 wykonaj masaż  partii ciała dotkniętych cellulitem. Masuj problematyczne miejsca ruchami okrężnymi – taka metoda doskonale poprawia ukrwienie i utrzymuje jędrność skóry. Dobrze wykonany masaż bardzo dobrze poprawia drenaż limfatyczny, dzięki czemu znacznie zmniejszy objawy cellulitu.

Krok 4. Nałóż Antycellulitowy krem grapefruitowy, którego składniki łatwiej przenikną do skóry, dzięki wcześniejszym masażom.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

Antycellulitowe kosmetyki Chantarelle