Czy Twoja skóra lubi słońce?

Czy Twoja skóra lubi słońce?

Promieniowanie UV jest coraz bardziej niebezpieczne dla skóry. Nie wykształciła ona w toku ewolucji mechanizmów obronnych przed szkodliwym promieniowaniem. Widocznie “nasza genetyczna intuicja” nie była w stanie przewidzieć, jakie szkody przyniesie pomysłowość człowieka w zatruwaniu atmosfery i tworzeniu dziury ozonowej… Jak zatem chronić swoją skórę?

 

Skóra naczyniowa, ekstremalnie wrażliwa, z trądzikiem różowatym

Słońce niekorzystnie wpływa na cerę naczyniową wzmagając problem pękania naczynek, osłabiając, a często uszkadzając słabe ścianki naczyń krwionośnych. Problem naczynek jest sam w sobie uciążliwy i niełatwy do pokonania, naczynka niechętnie chowają się pod skórę, działanie słońca może zniweczyć całkowicie efekty zabiegów specjalnie wykonywanych zimą. Także dla cery z rumieniem oddziaływanie słońca oznacza zaostrzenie problemu, gdyż m.in. właśnie UV powodują jego powstawanie. Skóra ekstremalnie wrażliwa reaguje „nerwowo” na każdy prawie bodziec zewnętrzny, a promienie słoneczne są jednym z bardziej agresywnych bodźców, dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest absolutnie niezbędna. Szczególnym przypadkiem jest cera z trądzikiem różowatym, przy której stanowczo odradzane jest przebywanie na słońcu. Etiologia powstawania trądziku różowatego jest nadal nieznana i najprawdopodobniej wieloczynnikowa, tym bardziej należy unikać drażniących skórę bodźców upośledzających dodatkowo jej odporność.

Zalecana linia Chantarelle – Red Stop

Linia z zaawansowanymi składnikami wzmacniająco-kojącymi oraz z kwasem laktobionowym, azelainowym i glukonolaktonem o działaniu złuszczającym bez właściwości drażniących. Zoptymalizowany kompleks kwasów redukuje objawy zaczerwienienia i zmian zapalnych, a jednocześnie zwiększa funkcje warstwy rogowej skóry jako bariery ochronnej.

Działanie słońca na cerę suchą i odwodnioną może być brzemienne w skutki – reaguje ona natychmiastowym efektem ściągnięcia i oparzenia, gdyż ma najmniej skuteczne mechanizmy obronny związane z zatrzymywaniem wody w naskórku. Konieczne jest zatem dostarczanie skórze wsparcia, zarówno w regulowaniu gospodarki wodnej komórek, jak i ochrony przed UV. Ciężkim grzechem jest spryskiwanie skóry wodą, nawet termalną, która przy silnym nasłonecznieniu tworzy efekt soczewki skupiającej promienie słońca, co skutkuje natychmiastowym oparzeniem.

Zalecana linia Chantarelle – Absolute Rich Moisture

Zaawansowany całoroczny zabieg nawilżający i odmładzający, z peptydowym złuszczaniem skóry. Regeneracja bariery hydrolipidowej, zwiększenie zasobów wody w skórze oraz uruchomienie mechanizmów naprawczych dla skutecznej redukcji zmarszczek, odzyskania sprężystości i zdrowego blasku.

 

Skóra sucha, odwodniona

Pogląd, że promieniowanie słoneczne poprawia stan cery trądzikowej na szczęście odchodzi do lamusa. Dermatolodzy i kosmetolodzy przebadali reakcje skóry trądzikowej i doszli do wniosku, że promieniowanie powoduje jedynie chwilową poprawę, wynikającą ze zbrązowienia skóry, tymczasem okazuje się, że jednocześnie powoduje zaburzenia w wydzielaniu sebum, gdyż „zdezorientowane” gruczoły łojowe chcąc, w sytuacji wysuszenia promieniami UV (słońce/solarium) uzupełnić ilość łoju, produkują go znacznie więcej niż potrzeba. Koło się zamyka (taki sam mechanizm występuje przy celowym przesuszaniu cery np. spirytusem salicylowym lub tonikami z alkoholem). Dlatego bardzo istotne jest stabilizowanie mechanizmu wydzielania sebum, przy jednoczesnej koniecznej ochronie przed UV, gdyż oparzona cera trądzikowa goi się dużo trudniej i często z komplikacjami.

Zalecana linia Chantarelle – Ideal Pure

Regulująca wydzielanie sebum, nawilżająca i antybakteryjna z kwasem salicylowym BHA i oryginalnymi składnikami sebo-regulującymi. Poprawia kondycję skóry tłustej, łojotokowej, skłonnej do trądziku pospolitego, także trądziku dorosłych, grudkowo-krostkowego, z objawami zmian zapalnych.

 

Skóra dojrzała, zwiotczała

Najwięcej szkód promieniowanie UV wyrządza jednak cerze dojrzałej, która nie dość, że zmaga się z naturalnym obniżaniem się zdolności regeneracji włókien kolagenowych i elastyny, to jeszcze dochodzi problem odwodnienia naskórka i przebarwień przy oddziaływaniu UV. Cera dojrzała ma najmniej mechanizmów obronnych przed agresywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Działanie musi być również dwutorowe – intensywnie pielęgnacyjne i stymulujące oraz silnie ochronne. Również cera zwiotczała ma niełatwe zadanie, gdyż brak jej naturalnych mechanizmów radzenia sobie z agresywnym wpływem UV. Przy obu cerach najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie promieniowania, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia.

Zalecana linia Chantarelle – Nutri Maxx

Odmładzający program regeneracji, odżywienia i nawilżenia oraz wypłycania zmarszczek od “wewnątrz”. Preparaty zawierają kwas hialuronowy nisko- i wysokocząsteczkowy, bio-retinol, nowoczesne peptydy stymulujące syntezę kwasu hialuronowego i opóźniające starzenie komórkowe.

 

Ochrona UVA/UVB

Eksperci Chantarelle polecają dla skóry kremy na dzień z ochroną minimum SPF 20 UVA/UVB. W bardzo słoneczne, letnie dni zalecany jest filtr SPF50 UVA/UVB:

Special Aesthetics krem Cover UV-ochronny SPF50 UVA/UVB

Preparat posiada bardzo wysoką ochronę SPF50 UVA/UVB przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Preparat polecany ze względu na jego działanie ochronne jako wysoki filtr. A jednocześnie ma on właściwości regeneracyjne przeciw objawom zapalnym skóry tłustej, trądzikowej i problematycznej. Krem nie zatyka porów i pozwala swobodnie oddychać skórze przy jednoczesnej aktywnej ochronie przeciwsłonecznej i działaniu antybakteryjnym. Nadaje skórze miękkość, pozostawia ją matową i aksamitną. (50 ml)

Zarządzaj plikami cookies