Czym się wyróżniają peelingi chemiczne Chantarelle?

Czym się wyróżniają peelingi chemiczne Chantarelle?

Złuszczanie naskórka jest naturalnym procesem zachodzącym nieustannie. Niestety pod wpływem czynników wewnętrznych lub zewnętrznych czasami dochodzi do zaburzenia procesu złuszczania. Może to prowadzić do niekorzystnych zmian w skórze, które pogarszają jej wygląd.

 

 

Jak działają peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne stanowią odpowiedź na takie problemy. Pozwalają przemodelować warstwy skóry poprzez usunięcie martwych komórek naskórka, zmianę proporcji grubości warstwy rogowej do podstałych warstw naskórka, a także aktywację procesów regeneracyjnych. Peelingi chemiczne działają pobudzająco, zmniejszają drobne linie mimiczne oraz zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia, wyrównują koloryt skóry i zwężają pory. Stosowanie peelingów chemicznych pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów w przypadku szeregu problemów skórnych. Są to takie problemy jak starzenie wewnątrzpochodne i fotostarzenie, dermatozy o tle zapalnym, zaburzenia keratynizacji i pigmentacji (O’Connor i wsp. 2018).

 

Parametry peelingów chemicznych

Efekty peelingów chemicznych zależą od rodzaju substancji złuszczającej, stężenia oraz czasu kontaktu ze skórą.

Moc kwasu jest wyrażana przez wielkość pKa, która jest cechą charakterystyczną danej substancji, a w przypadku substancji szeroko stosowanych w zabiegach złuszczania chemicznego przyjmuje wartości od 0,7 dla kwasu trójchlorooctowego poprzez 3,83 dla kwasu glikolowego i ponad 9 dla związków fenolowych.

Kwasowość preparatu złuszczającego, wyrażana wielkością pH, zależy także od stężenia i tego czy mamy do czynienia z formułą niebuforowaną czy buforowaną. Formuła kwasu określa zawartość niezdysocjowanej formy kwasu (wolny kwas) która ma większą zdolność do przenikania przez skórę od formy zdysocjowanej. Ważnym czynnikiem jest także charakter chemiczny cząsteczki związany z jej lipofilowością, co także wpływa na zdolność wnikania substancji w skórę.

Szereg substancji złuszczających poza swoim podstawowym działaniem na warstwę rogową naskórka, posiada inne aktywności, które można nazwać metabolicznymi. Wpływają one na takie efekty zabiegu jak wybielanie czy działanie antybakteryjne. W rezultacie te cechy i parametry określają głębokość złuszczania i inne aktywności preparatu. Nie można zapominać także o czasie regeneracji skóry po wykonanym zabiegu.

 

Rodzaje kwasów

Klasyczny podział substancji złuszczających, wprowadzony przez pioniera stosowania kwasów w kosmetologii, Eugene Van Scotta i wyróżniający alfa hydroksy kwasy (AHA) jako podstawową grupę nadal obowiązuje. Jednak współczesna kosmetologia oferuje szerokie spektrum substancji złuszczających. Różnią się one nie tylko mocą wyrażaną w wielkości pKa, ale także innymi parametrami np. warunkującymi wnikanie poprzez skórę.

Nawet kwasy należące to jednej grupy różnią się działaniem złuszczającym jak i innymi aktywnościami metabolicznymi. Przykładami mogą być kwasy AHA takie jak kwas glikolowy, mlekowy czy migdałowy. Pierwsze dwa są dobrze rozpuszczalne w wodzie, a niewielkie rozmiary cząsteczki ułatwiają im penetrację skóry. Peelingi z zastosowaniem kwasu glikolowego mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozjaśniające i karatolityczne. Podobny w budowie kwas mlekowy nie tylko ma działanie złuszczające, ale także stymuluje syntezę ceramidów i sam jest składnikiem NMF oraz ma działanie rozjaśniające. Kwas migdałowy stosowany jest w przypadku fotostarzenia, zaburzeń pigmentacji i trądziku, a także działa przeciwzmarszczkowo i seburegulacyjne. Ma on łagodniejsze działanie, co wynika z większych rozmiarów cząsteczki, jak i większej lipofilowosci.

Lista stosowanych substancji złuszczających jest oczywiście znacznie dłuższa i warto się z nią zapoznawać mając na uwadze różnorodne cechy i funkcje substancji złuszczających.  Jednak poznanie kwasów stosowanych w peelingach to nie wszystko. O ile stosowanie wybranych kwasów w zabiegach złuszczania pozwala na uruchomienie procesów regeneracyjnych i skorzystanie z aktywności metabolicznych danego kwasu to zastosowanie kombinacji kwasów daje większe możliwości planowania wnikania i działań dodatkowych.

 

Peelingi mieszane i wielowarstwowe

W celu uzyskania optymalnych efektów zabiegu z kwasami, coraz częściej stosuje się peelingi mieszane. Zawierają one różne kwasy które poza działaniem złuszczającym mogą mieć działanie rozjaśniające, nawilżające i przeciwzapalne i antyoksydacyjne (Linder, 2013). Takie rozwiązanie pozwala także na zwiększenie kontroli nad przebiegiem zabiegu. A jednocześnie uwzględnić cechy użytych substancji złuszczających, co obejmuje zarówno ich mechanizm działania jak i szlak wnikania.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie aplikacji wielowarstwowych o coraz niższym pH. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zamierzonego efektu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegu.

Wszystkie te właściwości można znaleźć w bogatej ofercie peelingów Chantarelle. A nawet więcej ciekawych rozwiązań, na przykład dzięki formule żelowej aplikacja substancji złuszczającej jest precyzyjna i nie dochodzi do jej ściekania lub zbierania się w zagłębieniach. Zapoznanie się z ofertą kwasów Chantarelle pozwoli wybrać najlepsze kompozycje oraz najwłaściwsze zabiegi dla danego problemu, typu skóry i pory roku.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura:

  • Linder, J. (2013). Chemical peels and combination therapies. Plastic Surgical Nursing, 33(2), 88-91.
  • O’Connor, A. A., Lowe, P. M., Shumack, S., & Lim, A. C. (2018). Chemical peels: A review of current practice. Australasian Journal of Dermatology59(3), 171-181.
  • Stasiorowska S, Rodak I (2020). Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym. Kosmetologia Estetyczna 2(9), 199-210

 

Peelingi chemiczne Chantarelle