Czynniki peptydowe wzrostu skóry w zabiegach kosmetycznych

Czynniki peptydowe wzrostu skóry w zabiegach kosmetycznych

Czynniki peptydowe wzrostu skóry to niewielkie białka oddziałujące z receptorami znajdującymi się na powierzchni komórek docelowych. Na czym opiera się ich mechanizm działania ? Jak można je pozyskać i czy mogą stanowić dostępną i skuteczną alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury artykułu.

 

Czynniki wzrostu skóry a proces starzenia się

Ludzkie marzenie o nieśmiertelności zapisane jest w historii ludzkości od jej zarania. Jednym z przykładów jest grecki mit o Eos, która uprosiła u Zeusa dar nieśmiertelności dla Titonosa. Zapomniała jednak poprosić dlań o wieczną młodość. Czy my możemy wydłużyć okres naszej młodości? Wiemy, że starzenie to proces naturalny, dotyczący całego organizmu, a więc także i skóry – najlepiej widocznej i największej tkanki. Co więcej, skóra jest narażona zarówno na powodujące starzenie czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia chemiczne.

Niezależnie od przyczyny starzenia, skutki są podobne: podniesienie poziomu reaktywnych form tlenu, aktywacja metaloproteinaz. A rezultatem jest akumulacja produktów hydrolizy kolagenu hamująca syntezę nowych włókien kolagenowych i stopniowa degradacja macierzy zewnątrzkomórkowej (Sachs i wsp. 2016).

 

Jak możemy temu zaradzić?

Pamiętając historię o Eos lepiej nie liczyć na cudowne metody, tylko warto skorzystać z tego co oferuje nam nauka i wykorzystać wiedzę o naturalnych procesach regeneracji skóry. Tylko jak nakłonić komórki naszego organizmu, do tego by nie poddały się tradycyjnemu procesowi starzenia.

Potrzebny jest wyraźny, zrozumiały sygnał, aby komórki zaczęły zachowywać się w oczekiwany przez nas sposób. Takie sygnały przekazują między sobą na przykład komórki po zranieniu, w trakcie procesu gojenia, aby go zainicjować i aby przebiegał prawidłowo do końca. Te sygnały przenoszą między komórkami substancje zaliczane do grupy cytokin, a nazywane czynnikami peptydowymi wzrostu. Są one uwalniane przez komórki m.in. w trakcie procesu gojenia, dlatego też zwrócono na nie uwagę – aby można było je wykorzystać w terapiach regeneracyjnych (Mitchell i wsp. 2016).

 

Jakie są rodzaje czynników peptydowych wzrostu?

Wśród istotnych czynników wzrostu dla skóry można wymienić:

  • EGF (epidermal growth / peptide factor) – epidermalny czynnik peptydowy wzrostu,
  • FGF (fibroblast growth / peptide factor) – czynnik peptydowy wzrostu fibroblastów,
  • PDGF (platelet-derived growth / peptide factor) – płytkopochodny czynnik peptydowy wzrostu,
  • TGF (transforming growth / peptide factor) – transformujący czynnik peptydowy wzrostu.

 

Jak można sterować takimi substancjami?

Jednym z rozwiązań jest wprowadzanie w miejsce, gdzie chcielibyśmy uruchomić proces regeneracji, preparatu zdolnego do wydzielania czynników peptydowych wzrostu. Na tej koncepcji opiera się zastosowanie preparatów w zabiegach medycyny estetycznej. Są to preparaty uzyskiwane z własnej krwi pacjenta poddane procesowi pozwalającemu na uzyskanie z niej frakcji bogatej w płytki krwi, które mają zdolność do wydzielania czynników peptydowych wzrostu.

W celu uzyskania jeszcze większej kontroli nad uwalnianiem czynników peptydowych wzrostu poszukiwane są inne możliwości ich pozyskiwania i wprowadzania do skóry. Taką możliwość daje biotechnologia, która pozwala wytwarzać substancje o podobnej budowie i funkcji do już istniejących w organizmie.

Dobrym przykładem może być insulina będąca hormonem, a wiec także substancją sygnałową, a jej budowa wykazuje znaczne analogie do budowy epidermalnego czynnika peptydowego wzrostu. Insulina jest ważnym lekiem i mogła być pozyskiwana m.in. od zwierząt, ale wówczas różniłaby się nieznacznie budową od tej ludzkiej. Dzisiaj insulina jest więc wytwarzana biotechnologicznie i taką samą metodę można zastosować do wytwarzania czynników całkowicie identycznych z wytwarzanymi w naszym organizmie.

 

Zaawansowane procesy biotechnologiczne

Nowoczesna biotechnologia dbająca o najwyższą czystość i bezpieczeństwo stosowania wytwarzanych substancji daje możliwość wykorzystania roślin jako swoistych fabryk biochemicznych. Dzięki pozyskiwaniu czynników peptydowych z roślin – preparaty z nimi są całkowicie wolne od składników pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego czy bakteryjnego, a także od endotoksyn i od konserwantów (Shanmugaraj i Ramalingam 2014).

Tak wytwarzane czynniki wzrostu są stosowane jako innowacyjne i skuteczne składniki aktywne, w zaawansowanych preparatach kosmetycznych (Gold i wsp. 2007; Laura i wsp. 2016). W taki sposób otrzymujemy możliwość wykorzystania czynników peptydowych wzrostu w pełni bezpieczny i poddany pełnej kontroli sposób. Te składniki aktywne wzrostu zastosowano w linii Plant Plasma, dając wysoką skuteczność działania odmładzającego w zabiegach Chantarelle.

 

Zabieg Plant Plasma w ofercie Chantarelle

Plant Plasma to nowoczesne zabiegi z zakresu kosmetologii regeneracyjnej, w których zastosowano czynniki peptydowe wzrostu w sposób naturalny stymulujące skórę do odnowy. To intensywna dermokuracja przeciwstarzeniowa i rewitalizująca dla skóry twarzy, wokół oczu, szyi, dekoltu i dłoni.

  • PDT Serum z czynnikiem peptydowym wzrostu EGF do intensywnej stymulacji rewitalizacji i odmłodzenia skóry twarzy, wokół oczu, szyi, dekoltu i dłoni, wymagającej nawilżenia, ujędrnienia i wygładzenia zmarszczek. Działa przeciwstarzeniowo – regeneruje i wygładza naskórek, zwiększa nawilżenie, wzmacnia sprężystość skóry.
  • PDT Serum z czynnikiem peptydowym wzrostu TGF-β2 do intensywnej stymulacji kolagenu i restrukturyzacji skóry twarzy, wokół oczu, szyi, dekoltu, dłoni; do skóry z wyraźnymi oznakami starzenia chronologicznego i egzostarzenia – głębokimi zmarszczkami, brakiem sprężystości i uszkodzoną strukturą kolagenu.  

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Literatura
•    Gold, M. H., Goldman, M. P., & Biron, J. (2007). Efficacy of novel skin cream containing mixture of human growth factors and cytokines for skin rejuvenation. Journal of drugs in dermatology, 6(2), 197.
•    Laura, W., Pablo, L., Arantxa, A., Isabel, B., Alberto, R., Silvia, J.& Gorka, O. (2016). Potential Application of Plant-derived Bioengineered Human VEGF for Tissue Regeneration. Current pharmaceutical biotechnology, 17(5), 458-464.
•    Mitchell, A. C., Briquez, P. S., Hubbell, J. A., & Cochran, J. R. (2016). Engineering growth factors for regenerative medicine applications. Acta biomaterialia, 30, 1-12.
•    Sachs, D. L., Fisher, G., & Voorhees, J. J. (2016). Skin Ageing. Rook’s Textbook of Dermatology, Ninth Edition, 1-11.
•    Shanmugaraj, B. M., & Ramalingam, S. (2014). Plant expression platform for the production of recombinant pharmaceutical proteins. Austin J Biotechnol Bioeng, 1(6), 4.

Kosmetyki Chantarelle z czynnikami peptydowymi wzrostu