Dieta dla ładnej cery – antyoksydanty w zbilansowanej diecie

Dieta dla ładnej cery – antyoksydanty w zbilansowanej diecie

Dieta dla ładnej cery? Oczywiście – pełna antyoksydantów przeciwdziałających starzeniu się skóry. Antyoksydanty to nieodłączny składnik wielu produktów kosmetycznych. Jednak zanim po raz pierwszy zastosowano je w kosmetyce, były obecne w naszym pożywieniu już od milionów lat.

 

Nasza świadomość dietetyczna w ostatnim okresie znacznie się poprawiła. Szacuje się, że blisko 50% Polaków w wieku 25-50 lat stosuje w życiu codziennym jakiś rodzaj diety. Dla niektórych osób słowo dieta kojarzy się z wyrzeczeniem kalorycznym i jedzeniem sałatki pięć razy dziennie. W rzeczywistości określenie dieta, dotyczy świadomego jedzenia, które daje nam wymierne korzyści, inne niż tylko zaspokojenie zapotrzebowania kalorycznego dla naszego organizmu.

 

Dieta dla ładnej cery – pełna przeciwutleniaczy

Wiele rodzajów diet bazuje na produktach bogatych w antyoksydanty (zwane też przeciwutleniaczami). Ważne jest, aby wiedzieć, które produkty są w nie bogate, ponieważ ich obecność jest zależna od wielu czynników. Wybrana roślina pochodząca z naszego kraju może mieć znacznie więcej antyoksydantów, niż ta sama wyhodowana np. w USA, czy w Chinach – i oczywiście odwrotnie. Wpływa na to wiele elementów takich jak rodzaj gleby, warunki przechowywania, nawozy, okres zbioru czy też procedura obróbki surowego produktu itd.

Wiemy, że antyoksydanty w naszym pożywieniu są bardzo istotne. Ale czemu służą i jak działają? Badania potwierdzają, że antyoksydanty wpływają na nasze zdrowie i w konsekwencji wydłużenie naszego życia. Proces starzenia się zachodzący w organizmie, pod pewnym względem jest zależny od reaktywnych form tlenu (ROS), a to właśnie negatywnemu wpływowi ROS przeciwdziałają antyoksydanty.

 

Fenole i polifenole dla ładnej i zdrowej skóry

Znanych jest tysiące naturalnie występujących antyoksydantów. Do jednych z najczęściej występujących należą fenole i polifenole. Istnieje ponad 8000 struktur fenolowych, które zostały zidentyfikowane w takich naturalnych produktach jak: owoce, zboża, warzywa, przyprawy, zioła i wino. Jednym z dość często występujących polifenoli o właściwościach przeciwutleniających jest resweratrol, należący do stylbenów, który występuje głównie w jagodach, liściach i pędach winogron oraz oczywiście w winie. To właśnie ze względu na jego obecność, tak bardzo popularne w ostatnim okresie stały się jagody goji.

Kolejnym ważnym przeciwutleniaczem są lignany. Są to fitoestrogeny obecne w nasionach roślin strączkowych, zbóż, owoców i warzyw. Ich spożycie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Sezam oraz nasiona lnu są dobrym źródłem tych substancji.

Najważniejsze antyoksydanty – fenole, polifenole, ligany, kartenoidyi olejki eteryczne

Często mówiąc o diecie i przeciwutleniaczach, słyszy się o karotenoidach. Karotenoidy należące do grupy tetraterpenów są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Występują praktycznie we wszystkich warzywach i owocach o barwie od jasnożółtej do czerwonej. Głównymi przedstawicielami tej grupy są: beta-karoten, alfa-karoten, likopen, zeaksantyn oraz luteina. Karotenoidy są prekursorami witaminy A. Źródłem karotenoidów w żywności są owoce cytrusowe, brzoskwinie, morele, arbuz, melon oraz warzywa: kukurydza, marchew, pomidory, papryka. Karotenoidy stanowią główny pigment w marchwi, dlatego przyjęło się, iż jest to podstawowe źródło karotenoidów w naszej diecie.

Kolejną rozległą grupą antyoksydantów są olejki eteryczne, które są naturalną mieszaniną związków lotnych, należące głównie do grupy terpenów i znajdujące się w specjalnej kategorii roślin zwanych aromatycznymi. Zawierają je głównie rośliny, które są źródłem przypraw. Dużą ilość tych substancji możemy odnaleźć w tymolu, tymianku, majeranku, oregano, limonce oraz innych owocach cytrusowych, eukaliptusie, kamforze oraz szafranie.

 

Antyoksydanty – konieczny składnik diety

Tworząc więc naszą zbilansowaną dietę, pamiętajmy aby była bogata w owoce, warzywa, oleje roślinne oraz przyprawy. To właśnie w tych grupach spożywczych jest najwięcej antyoksydantów. Wybierając produkty z wymienionych grup, kierujmy się przede wszystkim jakością produktu.

Rośliny świeże, dorodne o intensywnym naturalnym kolorze, a przede wszystkim nieprzetworzone, dostarczą nam najwięcej antyoksydantów. Pamiętajmy, że antyoksydanty bardzo często towarzyszą innym niezbędnym składnikom odżywczym takim jak np. minerały czy witaminy. Bogata w antyoksydanty i zróżnicowana dieta wydłuży nam życie oraz poprawi wygląd naszej skóry, paznokci i włosów.

 

Antyoksydacyjne kosmetyki Chantarelle