HYA-STIM 3-PEPTIDE – stymulator kwasu hialuronowego

HYA-STIM 3-PEPTIDE – stymulator kwasu hialuronowego

Lato to czas wakacji i odpoczynku. Niezależnie czy wybieramy wakacje bardziej czy mniej aktywne, zwykle podczas urlopu odzyskujemy energię życiową i regenerujemy nasze siły. Czy nasza skóra tak samo odpoczywa, kiedy spędzamy czas na plaży lub na górskich wycieczkach? Jeżeli pragniemy, by skóra była równie wypoczęta jak my po wakacjach musimy jej pomóc w odmłodzeniu i regeneracji.

 

Jak starzeje się skóra?

Musimy przeciwdziałać zarówno skutkom działania słońca, przesuszeniu, jak i nieubłaganemu upływowi czasu. Te wszystkie czynniki łączą się i przyspieszają starzenie skóry. Mimo, że procesy te dzielimy na wewnętrzne i wywoływane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, to skutek ich działania jest ten sam. Główne objawy starzenia to nasilające się procesy degradacyjne skóry, które skutkują powstawaniem drobnych zmarszczek, głównie wokół oczu i ust. Wyraźny staje się brak jędrności, sprężystości i zdrowego kolorytu, a także gorsze nawilżenie i szybkie wysuszanie się skóry.

Podstawowe przyczyny starzenia to przemiany białek strukturalnych takich jak kolagen czy elastyna, ale także zmiany zawartości glikozaminoglikanów (GAG), których najważniejszym reprezentantem jest kwas hialuronowy (Baumann 2007). Związki te to polisacharydy, które mają zdolność do wiązania dużych ilości wody, powiększając swoją masę nawet do 1000 razy. Starzenie się skóry skutkuje obniżeniem zawartości kwasu hialuronowego, a w rezultacie powstawaniem zmarszczek oraz obniżeniem elastyczności i jędrności.

 

Kwas hialuronowy dla odmłodzenia skóry

Czy jesteśmy bezradni wobec tych zmian? Wcale nie – możemy na różne sposoby poprawiać parametry skóry. Możemy dostarczać kwas hialuronowy poprzez iniekcję, jednak zabiegi te są inwazyjne, a preparat dostarczany jest punktowo. Możemy jednak dostarczać kwas hialuronowy także w produktach kosmetycznych.

Czy jest to efektywne? Przecież główną funkcją skóry jest funkcja barierowa. To prawda, ale właśnie dlatego należy zadbać o właściwy skład stosowanego preparatu. Bowiem kwas hialuronowy to polimer o różnych rozmiarach cząsteczek co pozwala określić zakres możliwości ich transportu poprzez skórę (Brown i wsp. 1999).

 

Peptydy dla odmłodzenia skóry

Czy to już wszystko, co możemy zrobić, aby pomóc naszej skórze odzyskać młody wygląd? Nie – możemy użyć substancji, które w skórze uruchomią procesy regeneracji – na przykład procesy wytwarzania glikozoaminoglikanów w skórze. Takimi substancjami mogą być peptydy, czyli naturalne polimery zbudowane z reszt aminokwasowych. Polipeptydami są białka, czyli substancje o podstawowym znaczeniu dla życia biologicznego. Białka są dużymi cząsteczkami, często nietrwałymi i praktycznie nieprzenikającymi przez skórę. Dlatego w zaawansowanych kosmetykach coraz częściej stosowane są peptydy realizujące funkcje wybranych białek, a zapewniające trwałość i przenikalność.

Peptydy stosowane w kosmetykach można podzielić na trzy grupy: peptydy sygnałowe, peptydy wpływające na naurotransmitery i peptydy nośnikowe (Lupo i Cole 2007).

 

Trójpeptyd HYA-STIM

Do pierwszej grupy można zaliczyć trójpeptyd HYA-STIM stymulujący syntezę glikozoaminoglikanów w skórze. Badania kliniczne dowiodły zarówno bezpieczeństwa, jak i skuteczności w działaniu odmładzającym produktów kosmetycznych zawierających ten składnik aktywny. Wskazuje się na działanie remodelujące i poprawiające owal twarzy (Garre i wsp. 2017).

Kolejne badania wskazują na istotną ochronę przed wywołanym przez słońce uszkodzeniami skóry związanymi ze stresem oksydacyjnym. Skóra pacjentów stosujących preparaty zawierający trójpeptyd utrzymywała optymalny skład macierzy skóry i jej białek strukturalnych, proteoglikanów i zawartość wody, poprawiając wygląd skóry, jej koloryt, a także doprowadzając do redukcji zmarszczek i lepszego nawodnienia (Garre i wsp. 2018).

Także badania polskich naukowców wskazują na korzystne działanie tego trójpeptydu na białka strukturalne fibroblastów i keratynocytów. Dzięki zaawansowanej wiedzy naukowej możemy poprawiać stan dojrzałej skóry wpływając na procesy związane z odbudową składników strukturalnych skóry, których deficyty występują w związku z procesami starzenia.

 

Nutri Maxx – kosmetyki przeciw starzeniu komórkowemu

Te składniki, a w tym kwas hialuronowy o odpowiednio dobranej masie cząsteczkowej oraz trójpeptyd HYA-STIM – stymulujący syntezę kwasu hialuronowego i opóźniający starzenie komórkowe – znajdują się w kosmetykach linii Nutri Maxx. Najnowsze osiągnięcia nauki wykorzystane w laboratoriach Chantarelle pozwalają naszej skórze odmłodnieć i zrelaksować się.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Literatura:
•    Baumann L. Skin ageing and its treatment. The Journal of Pathology: A Journal of the Pathological Society of Great Britain and Ireland. 2007 Jan;211(2):241-51.
•    Brown TJ, Alcorn D, Fraser JR. Absorption of hyaluronan applied to the surface of intact skin. Journal of investigative dermatology. 1999 Nov 1;113(5):740-6.
•    Garre A, Martinez-Masana G, Piquero-Casals J, Granger C. Redefining face contour with a novel anti-aging cosmetic product: an open-label, prospective clinical study. Clinical, cosmetic and investigational dermatology. 2017;10:473.
•    Garre A, Narda M, Valderas-Martinez P, Piquero J, Granger C. Antiaging effects of a novel facial serum containing L-ascorbic acid, proteoglycans, and proteoglycan-stimulating tripeptide: ex vivo skin explant studies and in vivo clinical studies in women. Clinical, cosmetic and investigational dermatology. 2018;11:253.
•    Lupo MP, Cole AL. Cosmeceutical peptides. Dermatologic therapy. 2007 Sep;20(5):343-9.
•    Pasikowska M, Kobiela T, Milner-Krawczyk M, Dulińska-Molak I, Rogiewicz K, Eris I. The impact of anti-aging peptides on mechanical properties of fibroblasts. 23. IFSCC Conference Zurich 2015

 

Kosmetyki Chantarelle z trójpeptydem HYA-STIM