Jak chronić i regenerować skórę po negatywnym działaniu słońca?

Jak chronić i regenerować skórę po negatywnym działaniu słońca?

Nawet najdłuższe i najpiękniejsze lato kiedyś się skończy. W pamięci pozostaną nam wspomnienia błękitnego nieba i palącego słońca, a na skórze opalenizna. Nadmierne opalanie może jednak spowodować też przesuszenia i większą liczbę zmarszczek. Niestety są to skutki działania promieniowania słonecznego.

 

Promieniowanie słoneczne a fotouszkodzenia skóry

Chociaż te same objawy towarzyszą naturalnym starzeniu, to padające na skórę promienie UV przyspieszają ten proces. Trudno jednak zrezygnować z kąpieli słonecznych bowiem mają one nie tylko szkodliwe działanie. Słońce jest nam potrzebne do biosyntezy witaminy D, a doniesienia naukowe wskazują, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy (Węgłowska i Milewska 2011).

Nie można pomijać kwestii subiektywnych, takich jak poprawa samopoczucia czy wpływu opalenizny na naszą samoocenę. Należy jednak pamiętać, że nadmiar nie jest pożądany, tym bardziej, że fotouszkodzenie skóry może wiązać się z poważnymi skutkami zdrowotnymi. Nie do końca jest jasna także zależność pomiędzy pigmentacją skóry, a fotoprotekcją (Brenner i Hearing, 2008).

Pewne jest jednak to, że za duża ilość promieniowania UV to zawsze ryzyko dla zdrowia. Zwiększenie dawki UV może wynikać ze zbyt długiej ekspozycji, ale także zwiększenia ilości promieniowania w trakcie pobytu na wakacjach w górach. Inną przyczyną może być osłabienie pochłaniania UV przez atmosferę w związku z występowaniem „dziury ozonowej”.

 

Promieniowanie UVA UVB UVC

Aby lepiej zrozumieć zagrożenia warto przypomnieć, że promieniowanie UV to fale o długości w zakresie 200 do 400nm i można je podzielić na trzy zakresy:
•    UVA 320-400nm,
•    UVB 280-320nm
•    UVC 200-280nm.

Zakres promieniowania UVC jest niemal całkowicie pochłaniany przez atmosferę i nie dociera do powierzchni Ziemi. Do niedawna uważano, że to zakres promieniowania UVB jest głównym sprawcą uszkodzeń skóry. Co prawda fale z zakresu UVB mają wyższą energię i są przez to bardziej niszczące, ale penetrują skórę płycej niż fale z zakresu promieniowania UVA. Te ostatnie stanowią 95% całego promieniowania ultrafioletowego, na które jesteśmy wystawieni.

Promieniowanie UVB przenika tylko przez naskórek wywołując jego nadmierne rogowacenie, a także odczyn zapalny. Ma także działanie kancerogennie i mutagennie poprzez uszkodzenie DNA. UVA przenika głębiej bowiem aż do skóry właściwej i powoduje uszkodzenie kolagenu i elastyny. Ten zakres promieniowania wywołuje też reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne (Ebisz i Brokowska 2015).

Zarówno promieniowanie UVA i UVB przyczyniają się do wywoływania stresu oksydacyjnego, który jest przyczyną zaburzania właściwego funkcjonowania komórek i powoduje różnorodne uszkodzenia (Ichihashi i wsp. 2003). Najczęściej zmiany wywołane działaniem tego promieniowania ujawniają się w pełni po wielu latach (Łastowiecka-Moras i Bugajska 2011).

 

Jak powstają przebarwienia?

Mechanizm powstawania uszkodzeń białek strukturalnych (takich jak kolagen) jest różnorodny i obejmuje zmniejszenie biosyntezy prokolagenu oraz szybszą degradację kolagenu poprzez metaloproteinazy. Zmiany te powodują zwiększenie ilości oraz głębokości zmarszczek, a skóra staje się bardziej szorstka. Trudniej zachodzą też procesy gojenia. Akumulacja nieprawidłowych włókien, najczęściej objawiająca się w miejscach ciała szczególnie eksponowanych na promieniowanie, prowadzi do charakterystycznych zmian często mających postać głębokich bruzd w układzie romboidalnym, nazywanych „szyją farmera” lub cutis rhomboidalis nuchae.

Wśród innych objawów starzenie się skóry można wskazać zmniejszenie elastyczności skóry, zmiany przerostowe, a także szorstkość i suchość skóry. Pojawiają się także zaburzenia pigmentacji takie jak przebarwienia, odbarwienia i plamy soczewicowate (Ebisz i Brokowska 2015).

 

Jak przeciwdziałać przebarwieniom i fotouszkodzeniom?

Czy to znaczy że powinniśmy unikać słońca całkowicie? Oczywiście nie – należy jedynie szukać równowagi pomiędzy korzyściami i szkodami wywoływanymi przez promienie słońca oraz szukać pomocy i wsparcia dla naszej skóry. Naszym sprzymierzeńcem mogą i powinny być kosmetyki. Zarówno te chroniące nas przed nadmierną energią promieniowania, zawierające składniki fotoprotekcyjne, jak i te łagodzące procesy zachodzące w skórze pod wpływem promieniowania, a cechujące się działaniem antyoksydacyjnym.

Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego stosuj kremy na dzień Chantarelle – wszystkie mają filtry UVA/UVB o wielkościach od 20 do 55 SPF. Unikalnym filtrem może się pochwalić także odmładzająco-rozjaśniający krem na skórę wokół oczu SPF15 UVA/UVB z witaminą C 5% z serii C’Modular Age

A do odbudowania kondycji skóry po lecie stosuj preparaty z rewolucyjnej linii Regenevia DNA, antyoksydacyjnej, regenerującej i odmładzającej. Linia działa w oparciu o algowe komórki macierzyste, epigenetyczny Pentapeptyd 48 oraz moc morskich specjałów.

Dla skóry wymagającej nawilżenia doskonale po lecie sprawdzi się też linia nawilżająco-regenerująca Nutri Maxx, oparta o nawadniające działanie kwasu hialuronowego wielko i małocząsteczkowego oraz bio-retinol – stymulujący procesy odnowy w skórze.

Natomiast z przebarwieniami znakomicie sobie poradzi linia C’Modular Age, oparta na silnym działaniu witaminy C. Witamina C działa depigmentująco, wybielająco i rozjaśniająco. Przy większych i starszych plamach pigmentacyjnych zalecane są peelingi chemiczne z kwasami Chantarelle: kojowym, cytrynowym, mlekowym, glikolowym i pirogronowym.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelle dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Literatura:

  • Brenner M, Hearing VJ. The protective role of melanin against UV damage in human skin. Photochemistry and photobiology. 2008 May;84(3):539-49.
  • Ebisz M, Brokowska M. Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka. Hygeia Public Health. 2015;50:467-73.
  • Ichihashi M, Ueda M, Budiyanto A, Bito T, Oka M, Fukunaga M, Tsuru K, Horikawa T. UV-induced skin damage. Toxicology. 2003 Jul 15;189(1-2):21-39.
  • Łastowiecka-Moras E, Bugajska J. Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka. 2011:8-10.
  • Węgłowska J, Milewska A. Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego. Post. Kosmet. 2011;2:93-7.