Jak wspomagać naturalny proces złuszczania skóry?

Jak wspomagać naturalny proces złuszczania skóry?

Naturalny proces złuszczania skóry słabnie wraz z wiekiem. Poznajmy bliżej etapy tego procesu. Warstwa rogowa naskórka (łac. stratum corneum) to najbardziej zewnętrzna, wierzchnia warstwa naskórka. Zbudowana jest ona z korneocytów – czyli dużych, płaskich, wielościennych, martwych komórek bez jąder i wypełnionych keratyną. Powstają one w wyniku procesów złuszczania i różnicowania się, zapoczątkowanych w głębszych warstwach naskórka.

 

Złuszczanie a starzenie skóry

Wraz z wiekiem proces złuszczenia skóry pogarsza się, staje się wolniejszy i nieregularny:

 • bariera skórna ulega osłabieniu: staje się bardziej przepuszczalna i następuje utrata wody
 • zmniejsza się aktywność proteaz
 • czas odnowy naskórka zaczyna się wydłużać już od 30 roku życia.

* Prowadzi to do obniżenia jakości bariery skórnej oraz do suchej, szorstkiej i matowej skóry.

* Nadmiar martwych komórek może gromadzić się w otworze mieszka włosowego i zatykać go, co prowadzi to do powstawania zaskórników i zmian zapalnych.

Warstwa rogowa jest stale odnawiana. Aby utrzymać integralność i stałą grubość warstwy rogowej, napływ nowych komórek jest równoważony przez zrzucanie wierzchnich, czyli korneocytów z powierzchni skóry. Jest to naturalny proces zwany złuszczeniem.

 

Jak wpływać na korneodesmosomy?

Złuszczenie jest wspomagane przez korneodesmosomy. Korneocyty są połączone zmodyfikowanymi desmosomami zwanymi korneodesmosomami. Połączenie to jest zapewniane głównie przez desmogleinę i desmokollinę, dwa białka, które tworzą korneodesmosomy. Białka te mają komplementarną strukturę i wiążą się ze sobą tworząc mosty pomiędzy sąsiadującymi korneocytami jak “klucz i zamek”.

Korneodesmosomy wiążą się zarówno wiązaniami kowalencyjnymi (dwusiarczkowymi, peptydowymi i intersacharydowymi), jak i niekowalencyjnymi (wodorowymi, jonowymi).

Jak działa otwieranie “klucza i zamka”?

 

Dlaczego złuszczenie jest tak ważne dla suchej skóry?

Zuszczanie „martwych” korneocytów z powierzchni skóry zapewnia proces enzymatycznego niszczenia wiązań białkowych łączących korneocyty. Ponieważ enzymy hydrolityczne, które niszczą rogówki wymagają do swego działania dużych ilości wody, proces złuszczania zależy od stopnia nawilżenia skóry. Dlatego przy suchej skórze obserwujemy hiperkeratozę (nagromadzenie korneocytów) i nadmierne łuszczenie naskórka.

Porównanie składników aktywnych i ich działania

Środek chemiczny Mechanizm akcji Poziom molekularny Efekty kliniczne
Kwasy АНА, РНА Zmiana pH środowiska międzykomórkowego naskórka Osłabienie wiązania jonowych między korneodesmosomami.

Zmiana aktywności enzymów.

Złuszczanie warstwy rogowej naskórka.

Wyrównanie mikroreliefu.

Rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry.

Kwas salicylowy Keratolityczny, osłabienie spoistości korneocytów Denaturacja korneodesmosomów. Złuszczenie warstwy rogowej naskórka.

Zmniejszona produkcja sebum.

Zmniejszenie stanu zapalnego.

Retinol Stymulacja podziału i dojrzewania keratynocytów Wpływ na aparat genetyczny żywych komórek poprzez specyficzne receptory jądrowe. Złuszczenie skóry.

Wygładzanie mikroreliefu.

Normalizacja wydzielania sebum.

Enzymy proteolityczne Osłabienie spójności korneocytów Selektywne niszczenie korneodesmosomy, a także zanieczyszczenie białkowo-lipidowe skóry. Oczyszczanie skóry.

Złuszczanie warstwy rogowej naskórka.

Spowolnienie wzrostu włosów.

Perfection Peel Peptide Osłabienie spójności korneocytów Wpływ na kowalencyjne wiązanie peptydowe korneodesmosomów. Przywrócenie procesu złuszczania naskórka.

Bezpieczniejszy niż kwasy AHA, BHA i enzymy

Nie przełamuje bariery skórnej i nie powoduje podrażnień skóry

Wzmacnia barierę skórną.

 

Biomimetyczne działanie Perfection Peel Peptide

Peptyd Perfection Peel Peptide reguluje proces złuszczenia tak jak ma to miejsce w młodej skórze. Zapobiega adhezji korneodesmosomalnej w najbardziej zewnętrznych warstwach warstwy rogowej naskórka łącząc się z desmogleiną. W konsekwencji korneocyty tracą kontakt z sąsiednimi komórkami i zaczynają się złuszczać.

Zalety działania biomimetycznego peptydu złuszczającego:

 • proces biomimetyczny
 • proces ukierunkowany i stale aktywny dzięki liposomom
 • wysoka skuteczność i tolerancja skóry
 • bezpieczniejszy niż kwasy AHA / BHA oraz enzymy, ponieważ nie narusza bariery ochronnej skóry ani nie wywołuje podrażnień.

 

Wyniki badań Perfection Peel Peptide

Badanie stopnia nawilżenia przeprowadzono na 20 kobietach w wieku od 41 do 58 lat, które stosowały Perfection Peel Peptide. Stopień nawilżenia ich skóry określano za pomocą korneometru. Wyniki wykazały zdolność Perfection Peel Peptide do zwiększenia nawilżenia skóry już po 2 tygodniach stosowania. Nawodnienie skóry zostało zwiększone o prawie 15% w porównaniu z placebo i 20% w porównaniu z osobami nieleczonymi.

Badanie gładkości skóry przeprowadzono również na 20 kobietach w wieku od 41 do 58 lat. Stosowały one Perfection Peel Peptide przez 28 dni. Gładkość ich skóry została określona za pomocą systemu PRIMOS (szybki pomiar skóry in vivo z przesunięciem fazowym). Wyniki potwierdziły zdolność Perfection Peel Peptide do wygładzenia skóry o ponad 5% w porównaniu do placebo i 11% w porównaniu do nieleczonych.

Źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego

Badanie działania przeciwzmarszczkowego na okolice kurzych łapek. 20 wolontariuszy w wieku od 41 do 58 lat przez 28 dni wykonało test produktu z Perfection Peel Peptide i placebo). Głębokość zmarszczek określono za pomocą systemu PRIMOS. Po 4 tygodniach leczenia Perfection Peel Peptide wykazano znaczne zmniejszenie głębokości zmarszczek w porównaniu do warunków początkowych.

Źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego

 

Perfection Peel Peptide w kosmetykach Chantarelle

Potencjał peptydu Perfection Peel Peptide wykorzystano w linii Absolute Rich Moisture. Szczególnie istotne jest jego działanie w aktywnych peptydowych serach peelingujących:

 • PDT absolutny nawilżający peptydowy Peel-Booster bez kwasów – do zabiegów w gabinetach
 • Absolutny Nawilżający Peptydowy Peel-Booster bez kwasów do twarzy i pod oczy – do pielęgnacji domowej

Stymulują one i regulują złuszczanie skóry bez ryzyka podrażnień. Jednocześnie nawilżają, regenerują barierę hydrolipidową, zapewniają potencjał wody w skórze. Wzmacniają elastyczność i sprężystość, wygładzają zmarszczki i nadają świeży blask.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

Literatura

 • Aijia S.A., Maajid F.A., Suvik A., Effendy M,A., nouri H.S. Efficacy of papain-based wound cleanser in promoting wound regeneration. Park J Biol Sci. 201- 596-603
 • Combination chemical peels are more effective than single chemical peel in treatment of mild-to-moderate acne vulgaris: A split face comparative clinical trial.
 • Nofal E, Nofal A, Gharib K, Nasr M, Abdelshafy A, Elsaid E.J Cosmet Dermatol. 2018 Oct;17(5):802-81
 • Amann R., Peskar B. A. Anti-inflammatory effects of aspirin and sodium salicylate. Eur J Pharmacol 2002 447 1-9

Produkty peelingujące, które mogą ci się spodobać