Kiedy stosować dermokosmetyki na pierwsze zmarszczki mimiczne?

Kiedy stosować dermokosmetyki na pierwsze zmarszczki mimiczne?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy rozpocząć używanie kosmetyków lub rozpocząć zabiegi na pierwsze zmarszczki mimiczne. Czasem przy bogatej mimice twarzy i uwarunkowaniach genetycznych pojawiają się w okolicach 18-20 roku życia, częściej około 25 roku życia. Zmarszczki mimiczne stają się mocniej widoczne po 30 roku życia i zwykle najwcześniej wokół oczu i na czole, a w późniejszej kolejności wokół ust. Starzenie się skóry to jeden z elementów szerszego kompleksowego, biologicznego zjawiska starzenia się, skóra jest po prostu pierwszym tego widocznym objawem, a dotyczy wszystkich komórek i tkanek w organizmie człowieka.

 

Czynniki wpływające na kształt tego procesu możemy podzielić na wewnętrzne, czyli genetyczne, fizjologiczne, hormonalne i procesy metaboliczne charakterystyczne dla danej osoby oraz zewnętrzne jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie, nadmierna ekspozycja na słońce, chemikalia i toksyny. Sprzyjają takie czynniki jak brak odpoczynku, odwodnienie oraz stosowanie używek, w tym zwłaszcza palenie papierosów.

 

Jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry?

Zgodnie z badaniami publikowanymi przez Dermato Endocrinilogy w przypadku kumulacji wyższych wspomnianych czynników do widocznego starzenia się skóry może dojść bardzo wcześnie, czyli nawet między 20 a 25 rokiem życia. Zmiany mogą wystąpić zarówno w głębokich warstwach skóry (zmiany dotyczące utraty kolagenu typu VII, utraty jędrności włókien fibrynowych) jak i w naskórku. W drugim przypadku łatwiej proces zahamować uzupełniając lipidy lub nawilżenie skóry i stosując odpowiednie kuracje. Badania publikowane w USA mówią, że sytuacja wygląda dużo trudniej w przypadku przedwczesnego fotostarzenia skóry z powodu ścieńczenia warstwy skóry właściwej i degradacji kolagenu.

W naszej strefie klimatycznej jest to niezwykle rzadkie zjawisko, częściej występuje w miejscach o stałej ekspozycji słonecznej np. w Australii, co jest potwierdzone zwiększonym występowaniem łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. Innym aspektem starzenia się skóry są zmiany w cyku metabolicznym i odnowy procesów komórkowych, które ulegają z wiekiem pogorszeniu (degradation by various matrix metalloproteinases, serine, and other proteases irrespective of the same collagen production). Im skóra jest starsza tym struktura włókien kolagenowych wygląda bardziej nieregularnie i disorganized, a zawartość kolangenu w skórze spada około 1% na rok (the ratio of Col-3, to Col-1 has been shown to increase, due, significantly, to a loss of Col-1).

Drugim problemem jest utrata wody związania z działaniem glikozoaminoglikanów (GAG) – w przypadku fotostarzenia wpływa to na widoczność pierwszych zmarszczek mimicznych. W wieku około 30 roku życia poziom kwasu hialuronowego w skórze właściwej pozostaje jeszcze na niezmienionym poziomie, natomiast w naskórku widoczny jest już ubytek.

Obecnie badania na temat starzenia się skóry skupiają się analizie skóry właściwej, kolagenu, elastyny oraz glikozaminoglikanów (GAG).
Rozwiązania tych problemów oczekuje się między innymi od kosmetyków, suplementów diety oraz zabiegów z laserami kosmetycznymi i innymi urządzeniami

 

Co stosować na pierwsze zmarszczki mimiczne?

Jeżeli nie występują powyższe czynniki sprzyjające można rozpocząć stosowanie delikatnych dermokosmetyków przeciw pierwszym zmarszczkom mimicznym już około 25 roku życia. Wcześniej lepiej postawić na kosmetyki silnie nawilżające lub natłuszczające w zależności od potrzeb oraz jeżeli to możliwe, wypoczywać więcej oraz nawadniać organizm. Raz w tygodniu warto zastosować maskę silnie nawilżającą oraz wykonać delikatny peeling. Kosmetolodzy odradzają stosowanie silnych preparatów przeciwzmarszczkowych przed 35 rokiem życia, gdyż nie ma takiej obiektywnej potrzeby. Oczywiście należy pamiętać o demakijażu i codziennym użyciu kremu na dzień (z SPF i odpowiednich pod makijaż) i na noc (większa koncentracja składników aktywnych).

  • Pij wodę – około 1,5-2l dziennie
  • Jedz warzywa, owoce, oleje i ziarna np. dyni i słonecznika
  • Codziennie zmywaj makijaż
  • Używaj kremów na dzień i na noc wmasowując je kilkoma głaszczącymi ruchami poprawiającymi ukrwienie skóry
  • Raz na jakiś czas wykonaj peeling twarzy i maskę

W przypadku zabiegów kosmetycznych w salonie warto rozpocząć od kwasów dobranych odpowiednio do skóry – kwasy w niższych stężeniach złuszczą martwy naskórek, poprawią nawilżenie i elastyczność skóry. Do wyboru jest wiele rodzajów kwasów począwszy od popularnego mlekowego i glikolowego po azelainowy. Warto sięgnąć po dermokosmetyki z kwasem hialuronowym, witaminą E i C, olejem z awokado, masłem Shea. Konieczne jest stosowanie filtrów SPF UVA/UVB o faktorze przynajmniej 15.

Jeżeli chodzi o tryb życia warto uzupełnić dietę o warzywa bogate w antyoksydanty, witaminę C i E, awokado, oleje oraz ryby, które zawierają wartościowe kwasy DHA oraz OMEGA-3. Dodatkowo wysypiać się, pić dużo wody i minimalizować stres. W tym wieku tyle wystarczy 🙂

 

Kosmetyki na zmarszczki mimiczne