Słońce, mimo że jest niezbędne dla życia na Ziemi i tak przez nas upragnione, niesie też różne zagrożenia. Możemy je poczuć na własnej skórze – i to całkiem dosłownie.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i zawarte w nim promieniowanie ultrafioletowe może powodować oparzenia, a także być przyczyną fotostarzenia skóry i poważnych chorób (1). Nadmierna ekspozycja wynikać może z naszych zachowań – zbyt długiego opalania się, ale także aktywności na świeżym powietrzu. Intensywność promieniowania słonecznego może być zwiększona przez odbicie się promieni od piasku, wody, a także śniegu i lodu. Wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. ochrona, jaką daje nam atmosfera – jest coraz słabsza. W górach jesteśmy narażeni na zwiększoną dawkę promienia ultrafioletowego, które jest główną przyczyną oparzeń i chorób związanych z ekspozycją na światło. Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska przyczyniające się do powstania dziury ozonowej zwiększa zagrożenia, na jakie jesteśmy wystawieni.
Aby skutecznie chronić się przed zagrożeniami należy je poznać i zrozumieć. Nasza macierzysta gwiazda – Słońce – jest źródłem fal elektromagnetycznych. Tylko część tych fal dociera do powierzchni Ziemi, a nasze oczy widzą jedynie pewien zakres: promieniowanie widzialne, czyli światło (o długości fal ok 400-800nm).
Fale o krótszej długości, lecz wyższej energii to promieniowanie ultrafioletowe (UV), które dzielimy na zakresy: UVA (320 do 400 nm), UVB (280 do 320 nm) i UVC (100 do 280 nm) (2). Promieniowanie UVC jest najgroźniejsze, lecz jest niemal całkowicie pochłaniane przez atmosferę. Zakres UVB jest przyczyną oparzeń i nowotworów oraz uszkadza DNA. Zakres UVA stanowi większość promieniowania UV (95%), przenika przez szkło i wnika głębiej w skórę powodują wytwarzanie Reaktywnych Form Tlenu (RFT), co wiąże się z uszkodzeniami kolagenu i elastyny w skórze doprowadzając do przedwczesnego jej starzenia.
Nasza skóra posiada mechanizmy ochrony przed promieniowaniem wytwarzając barwnik – melaninę. Jednak jest ona niewystarczająca i aby efektywnie chronić skórę potrzebujemy wsparcia – substancji ochronnych, czyli filtrów UV.
Stopień ochrony określany jest za pomocą parametru SPF (ang. sun protection factor). Filtry mogą mieć charakter filtrów fizycznych, tzw. filtrów mineralnych, jak tlenek cynku (ZnO) i dwutlenek tytanu (TiO2). Z tych dwóch substancji bezpieczniejsza jest ta druga ze względu na swoją trwałość i stabilność, a właśnie ta stosowana jest w preparatach CHANTARELLE.
Drugą, znacznie liczniejszą klasą substancji chroniących przed promieniowaniem UV są filtry chemiczne. Ze względu na tę mnogość, rodzą się pytania i wątpliwości, jakie substancje powinny w tym celu być używane (3-5). W produktach marki CHANTARELLE przeciw promieniowaniu UV stosowany jest związek oktokrylen. Jest to substancja o wysokiej trwałości (6), która będąc filtrem UVB i UVB cechuje się ultraszybkim działaniem fotoprotekcyjnym (7). Dzięki temu stosując właściwie dobrany preparat możemy cieszyć się słońcem będąc jednocześnie chronionym przed szkodami, jakie jego promienie mogłoby nam wyrządzić.
Zależnie od potrzeb, którym mają służyć, preparaty zawierają pojedynczy filtr lub ich kombinację. Tylko filtr mineralny występuje w antyoksydacyjnym kremie przeciw fotostarzeniu do dłoni i ciała SPF15 UVA/UVB z linii C’MODULAR AGE.
Ciekawą formą ochrony przeciwsłonecznej jest kapsułkowany filtr chemiczny o lekkiej nieobciążającej postaci, która może być zastosowana zarówno w preparatach na dzień jak i na noc – filtr kapsułkowany SPF15 występuje w kremie pod oczy i na powieki na dzień i na noc z linii C’MODULAR AGE.
Najczęściej jednak stosowane są oba typy filtrów równocześnie zapewniając SPF od 20 do 50. Ta ostatnia wartość SPF50 UVA/UVB występuje w kremie COVER UV-ochronnym z linii SPECIAL AESTHETICS, który jednocześnie działa antybakteryjnie, nawilżająco i regenerująco. Szczególną cechą tego kremu jest jego delikatna i lekka formuła, dzięki której preparat bardzo dobrze wchłania się, co jest cechą unikalną przy tak wysokim stopniu SPF50.
Szczególną ochronę należy zapewnić skórze wrażliwej, z objawami trądziku różowatego. Dlatego przeznaczony do takiego rodzaju cery – krem na dzień RED STOP Rosacea zawiera wysoki fotostabilny filtr SPF35 chroniący przed promieniowaniem UVA/UVB. Fotoprotekcyjnie działają też inne składniki aktywne zawarte w tym preparacie, jak antyoksydacyjny flawonoid Redlestine, witamina C, ekstrakty roślinne i masło Shea.
Platynowy krem na dzień z linii PLATINUM PEEL & CURE zawiera filtry SPF50 UVA/UVB oraz filtr Infra IR. Filtr Infra IR daje specjalną ochronę antyoksydacyjną przed skutkami starzenia się skóry wywołanego przez promieniowanie IR, w szczególności IR-A. Filtr ten blokuje powstawanie wolnych rodników pod wpływem działania IR i światła niebieskiego, chroni mitochondrialne DNA, zatrzymuje proces foto-starzenia, chroni skórę przed utratą gęstości pod wpływem ekspozycji na słońce oraz miejskim zanieczyszczeniami.
Marka CHANTARELLE zwraca szczególną uwagę na wysoką ochronę fotoprotekcyjną w preparatach stosowanych do pielęgnacji dziennej, wszystkie kremy mają wysoką ochronę SPF – co najmniej o wysokości 20. Mając świadomość potencjalnych uszkodzeń skóry CHANTARELLE propaguje świadome korzystanie z uroków słońca, nienarażanie się na przyspieszone fotostarzenie skóry i groźne choroby.
dr Marcin Wasylewski
ekspert marki CHANTARELLE
Literatura:
1. Skotarczak K, Osmola-Mańkowska A, Lodyga M, Polańska A, Mazur M, Adamski Z. Photoprotection: facts and controversies. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2015;19(1):98-112
2. Endres L, Breit R. Jordan W, Halbritter W. UV Radiation, Irradiation and Dosimetry. Dermatological Phototherapy and Photodiagnostic Methods 2009; pp. 3-59.
3. Lodén M, Beitner H, Gonzalez H, Edström DW, Akerström U, Austad J, Buraczewska-Norin I, Matsson M, Wulf HC. Sunscreen use: controversies, challenges and regulatory aspects. Br J Dermatol. 2011 Aug;165(2):255-62
4. Maslin DL. Do suncreens protect us? Int J Dermatol. 2014 Nov;53(11):1319-23
5. Maier T, Korting HC. Sunscreens – which and what for? Skin Pharmacol Physiol. 2005 Nov-Dec;18(6):253-62
6. Hopkins ZR, Snowberger S, Blaney L. Ozonation of the oxybenzone, octinoxate, and octocrylene UV-filters: Reaction kinetics, absorbance characteristics, and transformation products. J Hazard Mater. 2017;338:23-32
7. Baker LA, Horbury MD, Stavros VG. Ultrafast photoprotective properties of the sunscreening agent octocrylene. Opt Express. 2016;24(10):10700-9