Kwas GABA – silny składnik przeciw zmarszczkom

Kwas GABA – silny składnik przeciw zmarszczkom

GABA, kwas gamma-aminomasłowy, to neuroaktywny składnik odmładzający do natychmiastowej i długotrwałej redukcji zmarszczek oraz stymulacji odnowy kolagenu, nawilżenia i bariery ochronnej skóry. W artykule prezentujemy szczegółowo w jaki sposób GABA działa na skórę.

 

Neurotransmitery to substancje umożliwiające przekazywanie sygnałów nerwowych w całym organizmie, w tym także kierujące napięciem mięśni. Kwas γ-aminomasłowy (GABA) jest niebiałkowym aminokwasem i neurotransmiterem o działaniu hamującym. Poza naturalną funkcją GABA, może być dostarczany do na skórę, wywołując szereg korzystnych działań (Uehara i wsp. 2017). Ważną zaletą kwasu γ-aminomasłowego jest to, że dzięki niewielkiej masie cząsteczkowej może wnikać poprzez skórę. Dzięki temu szybko i skutecznie rozluźnia mięśnie, redukując zmarszczki mimiczne. W efekcie po jego zaaplikowaniu skóra wygląda młodziej i bardziej świeżo.

Kwas γ-aminomasłowy może być otrzymywany metodą biotechnologiczną, a tak uzyskany cechuje się wysoką czystością i bezpieczeństwem stosowania. Preparaty zawierające GABA w stężeniu od 0,5 do 5% mają zdolność do redukcji zmarszczek, co zostało zweryfikowana w badaniu z udziałem 30 zdrowych ochotników w wieku 25 do 50 lat. Przy wszystkich preparatach zaobserwowano skuteczną redukcję głębokości zmarszczek, zależną od stężenia składnika aktywnego. Efekt redukcji zmarszczek pojawiał się już po 10 minutach i osiągał wartość maksymalną po 30 minutach oraz utrzymywał się przez co najmniej 8 godzin. Średnio w ciągu 30 minut zmarszczki mogą zostać spłycone o 6,3%.

 

 

 

Wykres 1. Natychmiastowy efekt redukcji zmarszczek

(źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Badano także długoterminowy efekt stosowania preparatów zawierających GABA, z udziałem 30 zdrowych ochotników w wieku 25-50 lat. Preparat w stężeniu 1-5% może skutecznie redukować liczbę zmarszczek i ich głębokość osiągając średnią redukcję głębokości zmarszczek ponad 12% po 4 tygodniach.

 

 

Wykres 2. Długoterminowy efekt redukcji zmarszczek

(źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Stymulacja kolagenu i elastyny

Doniesienia naukowe wskazują także na to, że GABA wpływa w komórkach skóry stymulująco na syntezę białek takich jak kolagen, fibrylina czy elastyna (Uehara i wsp. 2017a,b). Równocześnie zmniejszała się aktywność metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej. W rezultacie obserwowano zwiększenie elastyczności skóry, naprawę białkowych struktur komórkowych i redukcję przyczyn powstawania zmarszczek.

Podsumowując, zastosowanie kwasu GABA w kosmetykach odmładzających skórę może przynieść efekty różnych poziomach. Na poziomie wewnątrzkomórkowym obserwuje się równoczesne zwiększenie syntezy białek strukturalnych i zahamowanie degradacji tych białek czego skutkiem jest zwiększenie elastyczności skóry. Ponieważ GABA jest neurotransmiterem o działaniu hamującym może wpływać na lokalne zmniejszanie napięcia mięśni, a przez to zmniejszenie zmarszczek mimicznych. Dzięki małym rozmiarom cząsteczki kwas GABA podany na powierzchnię skóry, łatwo wnika i może realizować swoje odmładzające działanie. Dodatkowo GABA rozjaśnia cerę, a także stymuluje syntezę kwasu hialuronowego i chroni fibroblasty. Dzięki temu skóra jest doskonale nawilżona, elastyczna i wygładzona.

 

 

Wykres 3. Wzrost elastyczności skóry

(źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Efekty działania kwasu GABA można podzielić na krótkoterminowe, ale pojawiające się niemal natychmiast po zabiegu, a związane ze zmniejszeniem napięcia oraz długoterminowe związane z korzystnym wpływem na białka strukturalne. Dzięki tym cechom zabiegi z wykorzystaniem kwasu GABA poprawiają wygląd skóry i zmniejszają zmarszczki, a efekt ten jest natychmiastowy i równocześnie długotrwały.

 

Głęboka odnowa skóry z kwasem GABA

Silna dermokuracja SUPERIOR YOUTH BOOST opracowana została w laboratoriach Chantarelle dla stymulacji odnowy komórkowej, syntezy kolagenu, wzmocnienia struktury skóry, redukcji przebarwień i regulacji sebum. Preparaty zawierają bogatą formułę składników aktywnych, a wśród nich neuroaktywny składnik odmładzający kwas GABA. Zabieg i preparaty do pielęgnacji domowej dają spektakularne efekty odmłodzenia: wypełniania zmarszczek, odzyskania sprężystości i jędrności, rozjaśnienia przebarwień i przywrócenia zdrowego kolorytu, regulacji keratynizacji oraz wygładzenia i nawilżenia. Efekty stymulującego działania zabiegu są zwielokrotnione dzięki aplikacji laserem PDT.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura:

  • Ferrillo, M., Vastarella, M., Cantelli, M., Mazzella, C., & Fabbrocini, G. (2019). Instrumental, clinical and subjective evaluation of the efficacy of a cosmetic treatment for home use. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 21(4), 190-195.
  • Uehara, E., Hokazono, H., Sasaki, T., Yoshioka, H., & Matsuo, N. (2017). Effects of GABA on the expression of type I collagen gene in normal human dermal fibroblasts. Bioscience, biotechnology, and biochemistry, 81(2), 376-379.
  • Uehara, E., Hokazono, H., Hida, M., Sasaki, T., Yoshioka, H., & Matsuo, N. (2017). GABA promotes elastin synthesis and elastin fiber formation in normal human dermal fibroblasts (HDFs). Bioscience, biotechnology, and biochemistry, 81(6), 1198-1205.

 

Kosmetyki Chantarelle z kwasem GABA