Kwas hialuronowy – idealne nawilżenie skóry

Kwas hialuronowy – idealne nawilżenie skóry

Kwas hialuronowy (gr. „hyalos” – szklisty) należy do grupy polisacharydów, czyli cukrów złożonych i jest naturalnym składnikiem skóry właściwej oraz tkanki łącznej. Ma silne właściwości higroskopijne, tzn. wiąże i magazynuje wodę w tkance, a tym samym odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, jej spójność, elastyczność i jędrność. Chroni tkanki przed infekcjami bakteryjnymi, „wymiata” wolne rodniki. Tracimy go przede wszystkim wraz z upływem lat.

 

Efektem niedoboru kwasu hialuronowego jest m.in.:

  • suchość skóry, spadek elastyczności, jędrności, sprężystości,
  • powstawanie siateczki zmarszczek drobnych i głębokich,
  • zmiana konturu twarzy,
  • pojawienie się drugiego podbródka,
  • zmniejszenie się objętości warg.

 

Jako składnik preparatów kosmetycznych i farmaceutycznych jego efektywność przedostawania się do skóry jest ściśle zależna od wielkości jego cząsteczki. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy nie wnika w skórę, tylko działa na jej powierzchni. Tworzy wówczas idealny film ochronny, dzięki czemu ogranicza parowanie wody i chroni skórę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W głąb skóry można go wprowadzić jedynie za pomocą liposomów. W ostatnim czasie naukowcy opracowali jednak postać kwasu hialuronowego o dużo mniejszych cząsteczkach, które docierają na różne poziomy skóry.

Kwas hialuronowy w połączeniu z wodą tworzy substancję żelową, która wiąże kilka tysięcy razy więcej wody niż wynosi masa samego kwasu hialuronowego. Dlatego jest on ważnym nawilżaczem w kosmetologii, a w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi wpływa na odbudowę kolagenu i elastyny. Obecnie stosowany jest bardzo często przez lekarzy medycyny estetycznej, w zabiegach laserowych, mezoterapii bezigłowej i igłowej oraz w zastrzykach wypełniających zmarszczki. Do medycznych iniekcji wypełniania tkanek stosowany jest przede wszystkim wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy.

 

Kwas hialuronowy w kosmetykach Chantarelle

W preparatach CHhantarelle stosowany jest kwas hialuronowy wielko- i niskocząsteczkowy.

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy 50kDa

Mukopolisacharyd o właściwościach wiązania dużych ilości wody. Daje prawidłowe uwodnienie substancji międzykomórkowej tkanki łącznej. Wzmacnia i łączy ze sobą włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Bezpośrednio nawilża i pobudza mechanizmy samo-nawilżające odpowiedzialne za stan elastyczności skóry i wypłycenie zmarszczek. Mała wielkość cząsteczki umożliwia samodzielną ich penetrację, co daje jednoczesny efekt natychmiastowego i długoczasowego nawilżenia. Ma on niezwykłą zdolność wypełniania przestrzeni między włóknami kolagenowymi zatrzymując wodę. Dzięki temu uzyskuje się efekt silnie wygładzający, zwiększający sprężystość skóry i nawilżenie. Tworzy również naturalny film, osłaniający warstwę rogową naskórka przed wnikaniem w nią substancji chemicznych i bakterii. Ze względu na specyfikę budowy cząsteczki można bezpiecznie stosować zimą lub w innych warunkach ekstremalnych.

Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy 1MDa

Ma właściwości silnie i natychmiastowo wiążące wodę, tworząc swoisty magazyn wody na powierzchni skóry. Tworząc ochronny film na powierzchni skóry zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, chroni skórę przed wysuszeniem i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Skóra staje się miękka i gładka. Wraca poczucie właściwego jej napięcia i sprężystości.

Stymulator syntezy kwasu hialuronowego

Innowacyjnym składnikiem wpływającym na produkcję naturalnego kwasu hialuronowego w skórze jest HYA–STIM 3-Peptide. To nowej generacji tripeptyd, który stymuluje skórę do wytwarzania nowego kwasu hialuronowego od wewnątrz. Daje efekt ujędrniający i remodelujący wygładzając zmarszczki od wewnątrz, wzmacnia strukturę włókien kolagenowych, działa przeciwstarzeniowo, odmładzająco i ujędrniająco, modeluje owal twarzy. Badania in vivo wykazują zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego ponad czterokrotnie oraz zwiększenie poziomu dekoryny i lumikanu czyli proteoglikanów, wzmacniających włókna kolagenowe, dzięki czemu zwiększa się elastyczność i sprężystość skóry. W efekcie poprawia się nawilżenie skóry, zmarszczki stają się wypłycone, napięcia na skórze wygładzają się. Owal twarzy jest wymodelowany, a podwójny podbródek znacząco zmniejszony.

 

Kwas hialuronowy wielko- i niskocząsteczkowy oraz stymulator kwasu hialuronowego zastosowano w preparatach linii Nutri Maxx, Superior Youth Boost, Plant Plasma, Lift Peptango, Agemelan Holistic, Sebumelan Holistic, PDT Black Essential i Special Aesthetics.

 

Kwas hialuronowy w kosmetykach Chantarelle