Kwas salicylowy jest aromatycznym beta-hydroksykwasem (BHA), ale jednocześnie może być uznawany za związek należący do grupy fenoli. Wykazuje powinowactwo do lipidów zapewniając możliwość wnikania w warstwę lipidową skóry w znacznie większym stopniu niż stosowane w zabiegach złuszczania skóry hydroksykwasy takie jak np. kwas glikolowy.
Kwas salicylowy wyodrębniony został z kory wierzby i od łacińskiej nazwy tego drzewa (salix) pochodzi nazwa kwasu. Od połowy XIX w. znana była metoda syntezy chemicznej i dzięki dostępności był on coraz szerzej stosowany. Kwas salicylowy używany jest jako środek dezynfekujący i keratolityczny oraz substrat do produkcji kwasu acetylosalicylowego znanego pod handlową nazwą aspiryny.
Działanie złuszczające kwasu salicylowego zostało opisane już w 1882 roku przez niemieckiego dermatologa P.G. Unne (Brody i wsp 2000). Obecnie wykazano działanie keratolityczne, antyzaskórnikowe i zmniejszające wydzielanie sebum (Arif 2015), a także przeciwtrądzikowe i przeciwdziałające skutkom fotostarzenia skóry (Kligman i Kligman 1998). Wskazaniami dla zabiegów są także zmarszczki i inne zmiany tekstury skóry oraz zmiany pigmentacyjne: piegi, ostuda i hiper pigmentacyjne zmiany pozapalne. Wykazano także fotoprotekcyjne działanie kwasu salicylowego.
Kwas salicylowy jest stosowany najczęściej w stężeniach od 0,5 do 50% w roztworach alkoholowych lub z użyciem glikolu polietylenowego, a także z użyciem innych nośników. Pojawiają się doniesienia porównujące działanie peelingów z zastosowaniem kwasu salicylowego i zabiegów z użyciem światła LED i laserowego, a potencjalnie obiecujące jest połączenie tych metod (Alba i wsp. 2017).
Zabiegi z kwasem salicylowym są zarówno skuteczne jak i bezpieczne dla fototypów skóry I do VI. Istotne znaczenie dla skuteczności jest wykonanie serii zabiegów. Sugerowane jest wykonanie 3 do 6 zabiegów złuszczania w odstępach 2 do 4 tygodni w celu uzyskania maksymalnego efektu.
Efekt odmłodzenia skóry wynika z uruchomienia procesów naprawczych skutkujących pocienieniem warstwy rogowej naskórka z równoczesną aktywacją komórek warstwy podstawnej. Obserwuje się podwyższenie poziomu syntezy kolagenu, gęstości włókien kolagenu oraz wzrost ukrwienia skóry. Procesy naprawcze poprawiają stan, jak i wygląd skóry pozwalając na jej odmłodzenie.
Mimo, że zabiegi z kwasem salicylowym są stosowane od dawna to dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa tych peelingów chemicznych wciąż pozostają atrakcyjne i często stosowane w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.
Kwas salicylowy występuje w preparatach linii IDEAL PURE przeznaczonej dla skóry tłustej, łojotokowej, z objawami trądziku pospolitego młodzieńczego i późnego, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami. To całoroczna linia wyspecjalizowanych preparatów redukujących nadmiar sebum i objawy zmian zapalnych, nawilżających i antybakteryjnych.
dr Marcin Wasylewski
ekspert marki CHANTARELLE
Literatura:
• Alba MN, Gerenutti M, Yoshida VM, Grotto D. Clinical comparison of salicylic acid peel and LED-Laser phototherapy for the treatment of Acne vulgaris in teenagers. Journal of Cosmetic and Laser Therapy. 2017 Jan 2;19(1):49-53.
• Arif T. Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clinical, cosmetic and investigational dermatology. 2015;8:455.
• Brody HJ, Monheit GD, Resnik SS, Alt TH. A history of chemical peeling. Dermatologic Surgery. 2000 May 1;26(5):405-9.
• Kligman D, Kligman AM. Salicylic acid peels for the treatment of photoaging. Dermatologic surgery. 1998 Mar 1;24(3):325-8.