Masaż twarzy to skuteczna metoda na starzenia się skóry

Masaż twarzy to skuteczna metoda na starzenia się skóry

Masaż (pochodzi od francuskiego słowamasser” – nacierać, od arabskiego. „mass” – dotykać, czuć) – to zestaw metod mechanicznego oddziaływania na tkanki i narządy. Podstawy tej metody pochodzą z nauk fizjologii i anatomii.

Na jakie narządy najsilniej wpływa masaż?

  • skóra
  • receptory nerwowe
  • mięśnie
  • mikrokrążenie (naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne).

Pod wpływem masażu oddziałujemy na receptory skóry – zimna lub ciepła, w zależności od sposobu aplikacji i rodzaju zastosowanych preparatów kosmetycznych. Ruchy masujące stymulują przepływ krwi, co oznacza odżywienie skóry jako całości. Wpływ na limfę polega na usprawnieniu metabolizmu skóry i zmniejszenie obrzęków. Dodatkowo masaż stymuluje mięśnie oraz równoważy ich napięcie. Niektóre mięśnie człowieka są hipertoniczne (nadmiernie napięte), a inne hipotoniczne (nadmiernie rozluźnione). I jest to szczególnie widoczne na twarzy.

Urok to piękno w ruchu. (Doris Lessing)

Pojęcie mikrokrążenia, w najszerszym tego słowa znaczeniu, obejmuje nie tylko przepływ krwi i przepływ limfy w mikronaczyniach, ale także procesy wymiany zachodzące przez ścianę mikronaczyń. Obejmuje także śródmiąższowy (pozanaczyniowy) transport cieczy, substancji i komórek. Istotną cechą skóry jest to, że zajmuje pierwsze miejsce wśród innych narządów i tkanek pod względem gęstości mikronaczyń limfatycznych. W rzeczywistości organizm ludzki jest chroniony przed patogennymi wpływami środowiska przez potężną błonę limfatyczną.

 

Jak możemy wpływać na limfę podczas masażu?

Limfa nie ma swojej „pompy”, jaką np. dla krwi jest serce. Ale limfa też się porusza i możemy wpływać na dwa jej procesy:

  1. szybkość filtracji limfy
  2. szybkość ruchu limfy

Wpływ na szybkość filtracji limfy następuje przez:

  • ucisk tkankowy – dzięki elastyczności otaczających ją
  • ciśnienie osmotyczne – zależne od stężenia roztworów w płynie śródmiąższowym.

Najłatwiej jest wpływać na nacisk tkanek z zewnątrz. Możemy to zrobić właśnie za pomocą masażu.

Na szybkość ruchu limfy wpływają:

  • skurcz mięśni szkieletowych
  • ujemne ciśnienie w jamie klatki piersiowej i wzrost objętości klatki piersiowej podczas inhalacji
  • obecność mięśni gładkich w ścianach dużych naczyń limfatycznych

Jeśli wykonujemy masaż wzdłuż odpowiednich linii limfatycznych, to wpływamy na szybkość ruchu limfy. Dzięki temu możemy zmniejszyć obrzęk twarzy i oczu, w tym obrzęk związany z wiekiem.

 

Kamień jadeit

Kamień jadeit jest często mylony z nefrytem, ponieważ mają one podobne właściwości. Oba kamienie powstają pod wpływem wysokociśnieniowych krzemianów glinu. Jadeit jest twardszy, gęstszy i ma wyższy współczynnik załamania niż nefryt, ale podobnie jak ten ostatni charakteryzuje się niezwykłą spójnością i zwartością. Jeden z najtwardszych minerałów na Ziemi – diament, ma twardość 10 w skali Mohsa, jadeit – 7, nefryt – 6,5. To sprawia, że jadeit jest wyjątkowo odporny na wszelkie naciski mechaniczne. Jadeit występuje w różnych barwach, najbardziej znana jest odmiana zielona. Może być także różowy, bezbarwny, żółty, fioletowy czy biały.

 

Techniki masażu na ciepło i zimno

Wszelkie nieszkodliwe metody stymulacji przepływu limfy przywrócą nie tylko turgor skóry, co jest szczególnie ważne w kosmetologii, ale także wspomogą jej funkcje, które słabną się wraz z wiekiem i przy problemach dermatologicznych.

Masażer jadeitowy znany też jako roller jadeitowy to kamień adaptacyjny. Oznacza to, że nagrzewa się on podczas użytkowania. Możemy skorzystać wówczas z jego „mocy ciepła”. Pod wpływem dotyku ciepłego kamienia naczynia krwionośne rozszerzają się, co prowadzi do przekrwienia i wzrostu temperatury skóry. Towarzyszy temu przyspieszenie procesów metabolicznych, wzmocnienie procesu regeneracji skóry oraz resorpcja produktów rozpadu tkanek. Masaż rollerem idealnie nadaje się do skóry dojrzałej, skłonnej do stanów zapalnych, jako „wzmacniacz” – zwiększający przenikanie składników aktywnych z koncentratów kosmetycznych.

Inne jego zastosowanie otrzymamy po ochłodzeniu masażera w lodówce. Zabieg „na zimno” nadaje się do skóry naczyniowej, masuje skórę w okolicach oczu, ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt. Jednak nie należy liczyć na to, że serum wniknie wtedy głęboko, bo pod wpływem zimna naczynka zwężają się. Dlatego ta metoda jest odpowiednia do stosowania z kosmetykami o konsystencji żelu, ale także z maseczkami lub kremami na noc. Masaż rollerem może być stosowany także na prawie suchą skórę. Jednak efekt poślizgu powinien być zachowany. Możemy naprzemiennie wykonywać masaże ciepłe i zimne dla wzmocnienia naszej skóry. Trenujemy wówczas naczynia krwionośne, aby się rozszerzały, a potem zwężały. Jednocześnie warto zaznaczyć, że podczas masażu intensywnie oddziałujemy również na receptory nerwowe, co daje uczucie odprężenia.

 

Jak wykonać masaż rollerem jadeitowym?

  • przygotuj skórę: oczyść ją i nałóż krem lub serum dla poślizgu
  • czystymi dłońmi zdezynfekuj masażer, a następnie rozpocznij zabieg, wykonując lekkie ruchy wzdłuż linii – jak na poniższej grafice.
  • przejedź po każdej wyznaczonej linii do czterech razy, starając się lekko docisnąć skórę.
  • jeśli chcesz wygładzić zmarszczki, zwróć większą uwagę na ten obszar skóry, gdzie jest ich najwięcej.

 

Wskazówki do masażu rollerem jadeitowym.

 

Korzyści z masażu rollerem jadeitowym

  • zmniejszenie obrzęków twarzy i worków pod oczami
  • drenaż limfatyczny
  • wyrównanie konturu twarzy
  • likwidacja drobnych zmarszczek
  • rozluźnienie mięśni twarzy

Do masażu rollerem jadeitowym zalecamy kremy, koncentraty i maseczki Chantarelle z oferty pielęgnacji domowej.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej