Mela-Ginseng – ekstrakt z korzenia koreańskiego żeńszenia

Mela-Ginseng – ekstrakt z korzenia koreańskiego żeńszenia

Żeńszeń (Panax ginseng) to bylina występująca na półwyspie koreańskim, północno-wschodnich Chinach i Japonii. Znana jest w medycynie tradycyjnej nawet od 5000 lat, a zapiski o jego stosowaniu mają około 2000 lat. Dzisiaj żeńszeń uznawany za jedną z najcenniejszych roślin leczniczych, zaś jej działanie jest wszechstronne i skuteczne.

 

Łacińska nazwa Panax, którą można tłumaczyć jako „leczący wszystko” nie powstała przypadkowo. Tradycyjna medycyna wskazuje na takie działania żeńszenia jak poprawa zdolności poznawczych, samopoczucia i jakości życia. Żeńszeniowi przypisuje się również właściwości afrodyzjakalne. Badania naukowe odkrywają tajemnice skuteczności żeń-szenia wskazując na obecne w nim substancje aktywne i wyjaśniając ich działanie.

Podstawową grupą substancji aktywnych farmakologicznie są ginsenozydy, będące pod względem chemicznym glikozydami triterpenoidów, czyli połączeniem grup cukrowcowych z terpenoidami. W ich budowie można wskazać składnik nie cukrowy, tak zwany aglikonem (najczęściej o budowie steroidowej) i komponent cukrowy (najczęściej zbudowany z glukozy, arabinozy lub ksylozy) nazywany glikonem.

Wykazano szereg działań prozdrowotnych ginsenozydów, takich jak działania przeciwzapalne, przeciwdziałające stresowi oksydacyjnemu oraz depigmentacyjne i przeciwstarzeniowe, a także związane z leczeniem ran i antydepresyjne (You i Cho 2021). Składniki aktywne ekstraktu współpracują z receptorami GABA, co przekłada się na działanie uspokajające, wyciszające, przeciw lękowe, relaksacyjne i nasenne. Z kolei wzrost aktywności acetylotransferazy cholinowej w hipokampie powoduje stymulacje układu nerwowego, a przez to poprawę pamięci. Działanie przeciwstarzeniowe ekstraktów z żeńszenia wykazano w przypadku procesu fotostarzenia, który jest powiązany ze wzrostem aktywności metaloproteinaz.

Jednym z głównych składników ekstraktu z żeńszenia jest ginsenozyd Rb3. Badania dowodzą, że ginsenozyd Rb3 obniża poziom reaktywnych form tlenu oraz poziom syntezy i sekrecji metaloproteinaz proMMP-2 i proMMP-9.

 

Wykres 1. Wpływ ginsenozydu Rb3 na poziom reaktywnych form tlenu w keratynocytach naświetlanych UV-B (źródło Oh i wsp. 2016).

 

Ginsenozyd Rb3 przywraca prawidłowy poziom glutationu, który jest obniżany pod wpływem promieniowania UV-B. Poza wskazanymi wcześniej właściwościami, wykazano jego aktywność kardioprotekcyjną (Oh i wsp. 2016). Wykazano także aktywność neuroprotekcyjną związaną z aktywacją receptorów GABAA.

W szeregu badań zaobserwowano istotne zahamowanie melanogenezy pod wpływem ginsenozydów. Głównym wskazanym mechanizmem jest hamowanie aktywności tyrozynazy. Przeprowadzono badania kliniczne własności preparatu zawierającego ginsenozyd Rb3 na grupie 19 kobiet w wieku 18 do 45 lat o fototypie 3 do 4. Badanie wykonywane było na połowie twarzy, w porównaniu do placebo w podwójnie ślepej próbie. Ocenę stanu przeprowadzono po 28 i 54 dniach. Zaobserwowano znaczące rozjaśnienie skóry po 28 i 56 dniach. Istotny jest również brak cytotoksyczności wykazany dla ekstraktów o stężeniu od 0,004 do 0,4% (Shin i wsp. 2017). Co ważne ginsenozyd Rb3 nie jest toksyczny dla komórek skóry i nie wywołuje podrażnień. Dzięki takiemu profilowi bezpieczeństwa i znanym efektom ekstrakt z żeńszenia może być stosowany do rozjaśniania i wybielanie skóry, wyrównanie jej kolorytu.

 

Wykres 2. Inhibicja melanogenezy pod wpływem ekstraktów żen-szenia (źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Badania naukowe dowodzą, że przekonanie o wszechstronnym i silnym działaniu żeńszenia jest prawdziwe, więc warto korzystać z jego siły i cennych właściwości. Dzięki połączeniu wielowiekowej tradycji i nowoczesnej nauki zyskujemy bezpieczne i skuteczne składniki kosmetyczne pozwalające poprawić wygląd i stan naszej skóry.

 

Głęboka odnowa skóry z bogactwem składników aktywnych

Silna dermokuracja SUPERIOR YOUTH BOOST opracowana została w laboratoriach Chantarelle dla stymulacji odnowy komórkowej, syntezy kolagenu, wzmocnienia struktury skóry, redukcji przebarwień i regulacji sebum. Preparaty zawierają bogatą formułę składników aktywnych, a wśród nich Mela-Ginseng – czyli ekstrakt z koreańskiego korzenia żeńszenia. Zabieg i preparaty do pielęgnacji domowej dają spektakularne efekty odmłodzenia: wypełniania zmarszczek, odzyskania sprężystości i jędrności, rozjaśnienia przebarwień i przywrócenia zdrowego kolorytu, regulacji keratynizacji oraz wygładzenia i nawilżenia. Efekty stymulującego działania zabiegu są zwielokrotnione dzięki aplikacji laserem PDT.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura

  • Oh, S. J., Oh, Y., Ryu, I. W., Kim, K., & Lim, C. J. (2016). Protective properties of ginsenoside Rb3 against UV-B radiation-induced oxidative stress in HaCaT keratinocytes. Bioscience, biotechnology, and biochemistry, 80(1), 95-103.
  • Shin, S., Lee, J. A., Son, D., Park, D., & Jung, E. (2017). Anti-skin-aging activity of a standardized extract from Panax ginseng leaves in vitro and in human volunteer. Cosmetics, 4(2), 18.
  • You, L., & Cho, J. Y. (2020). The regulatory role of Korean ginseng in skin cells. Journal of Ginseng Research.

 

Kosmetyki Chantarelle z Mela-Ginseng