Melisa lekarska – rośliny w kosmetykach

Melisa lekarska – rośliny w kosmetykach

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to wieloletnia roślina aromatyczna należąca do rodziny jasnotowatych. Dorasta zazwyczaj do ok. 1 metra wysokości. Jej niewielkie kwiaty są białawe, czasami żółte lub różowe. Melisa pochodzi z regionów śródziemnomorskich Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki, skąd rozprzestrzeniła się ma umiarkowane regiony północne. W postaci dzikiej występuje na wysokości 1000 m, w wilgotnym środowisku, do którego docierają promienie słoneczne –nie toleruje mrozu.

 

Najczęściej wykorzystuje się liście melisy, które posiadają bogaty skład. Najważniejszymi substancjami aktywnymi zawartymi w ekstrakcie z melisy są pochodne hydroksycynamonowe, są to między innymi kwas rozmarynowy oraz kwas kawowy i chlorogenowy. W ekstrakcie znajdują się również wysokie stężenia takich związków jak flawonoidy oraz niższe stężenia olejków eterycznych, kwasu ursolowego, garbników i soli mineralnych.

 

Lecznicze właściwości melisy

Melisa towarzyszy medycynie od czasów starożytnych. Jej nazwa pochodzi od mitologicznej nimfy, która została przemieniona przez Zeusa w pszczołę. Po śmierci nimfy, jej ciało osiadło na ziemi i wykiełkowała roślina o zapachu wabiącym owady. Przez wieki roślina ta pozyskała wiele określeń. Najczęściej nazywano ją eliksirem życia i radością dla serca. Gdy przyjęła się nazwa melisa,  pojawiły się równolegle inne polskie jak: pszczelnik, matecznik, storzyszek oraz rojownik.

Melisę na przestrzeni tysięcy lat stosowano w bardzo rozległym zakresie. Tradycyjne wykorzystanie melisy oparte jest na zwalczaniu nerwobóli, migreny, bólu w krzyżu oraz na przyspieszaniu gojenia ran. Melisę stosuje się także stosowana w leczeniu dolegliwości trawiennych i sercowych, bezsenności itd. Świeże liście melisy wcierane w miejsca ukąszeń owadów łagodzą ból i podrażnienie. Tradycyjnie z liści melisy przygotowuje się olejek do masażu ciała, działający relaksująco i łagodząco. Ze względu na aromatyczność tej rośliny, dodawano ją często do różnych gatunków alkoholi. Produkowano z niej nalewki winne i spirytusowe, m.in. przez mnichów, którzy nazywali melisę “karmelitańską duszą”.

 

Melisa w kosmetologii i kosmetyce

Melisę stosuje się jako źródło naturalnych i silnych przeciwutleniaczy, których aktywność antyrodnikowa została potwierdzona licznymi badaniami. Udowodniono, że ekstrakty z melisy hamują formowanie wolnych rodników, jakie są podstawową przyczyną starzenia skóry. Szczególnie wodny ekstrakt z melisy okazał się być silnym przeciwutleniaczem, a działanie to przypisano właściwościom kwasu rozmarynowego i pochodnym hydroksycynamonowym obecnym w roślinie. Dlatego ekstrakt z melisy zaleca się w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym.

Ekstrakt posiada również właściwości przeciwzapalne, łagodzące oraz kojące, które często wykorzystuje się w produktach dla skóry wrażliwej i licznych balsamach. Zastosowanie melisy pozwala pozyskać jej naturalną nutę zapachową, bez potrzeby dodawania sztucznych zapachów. Bardzo istotne w świecie kosmetologii jest jej działanie uspokajające i kojące. Zastosowanie melisy w kremach na noc jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ powoduje wyciszenie organizmu. Działanie przeciwbakteryjne melisy było niegdyś wykorzystywane w leczeniu trudno gojących się ran. Dziś ta roślina doskonale spisuje się w preparatach na trądzik.

Melisa w kosmetykach Chantarelle