Mezoterapia bezigłowa w gabinecie kosmetycznym

Mezoterapia bezigłowa w gabinecie kosmetycznym

Mezoterapia to jedna z najbardziej nowoczesnych metod stosowanych w dermatologii estetycznej i kosmetyce profesjonalnej. Ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w celach leczniczych jak i profilaktycznych tj. w celu likwidacji zmarszczek, przy wypadaniu włosów, redukcji cellulitu czy rozstępów.  

 

Co to za metoda zabiegowa – mezoterapia?

Słowo mezoterapia wywodzi się z języka greckiego, mesos to środkowy, a therapeia – leczenie. Ta metoda narodziła się w latach 50-tych ubiegłego wieku za sprawą francuskiego lekarza dr Michela Pistora, który stosował punktowe iniekcje leków w rozmaitych schorzeniach. Już dwadzieścia lat później zaczęto wykorzystywać tę metodę w dermatologii estetycznej.

Zabieg mezoterapii polega na bezpośrednim wprowadzeniu w obręb skóry i tkanki podskórnej specjalnie dobranych mieszanin substancji odżywczych takich jak: kompleksy multiwitaminowe, minerały, aminokwasy, wyciągi roślinne. Substancje wstrzykiwane są wielokrotnie w bardzo małych ilościach. Mają one za zadanie stymulację komórek do szybszej regeneracji, co daje efekt liftingujący, odmładzający, przeciwzmarszczkowy. Mezoterapię stosuje się także do leczenia takich defektów jak otyłość, cellulit, wypadanie włosów. Zabieg można wykonać metodą igłową lub bezigłową.

 

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na wielokrotnym wstrzykiwaniu kompleksów aktywnych składników w partie ciała poddawane terapii. Zabiegom może towarzyszyć odczuwanie bólu oraz bezpośrednio po zabiegu – rumień i obrzęk, jako reakcja skóry na nakłuwanie. Może się również zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne i wtedy powstanie siniak. UWAGA zabiegi mezoterapii igłowej powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy.

 

Mezoterapia bezigłowa

Alternatywą dla mezoterapii igłowej jest mezoterapia bezigłowa. Przede wszystkim jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna, a otrzymane rezultaty są zbliżone do zabiegu z użyciem igieł. Zabiegi te można wykonywać w salonie kosmetycznym.

Mezoterapia jest terapią skojarzoną, czyli opartą na współdziałaniu kilku rodzajów energii, które się wzajemnie wspomagają i uzupełniają. Transport substancji aktywnych w głąb skóry właściwej umożliwiają:

  • prąd zmienny wykorzystujące zjawisko elektroporacji
  • prąd stały z zabiegu jonoforezy;
  • fale ultradźwiękowe w zabiegu sonoforezy.

 

Elektroporacja

(ang. pore = otwór) Polega na zwiększeniu przepuszczalności błony komórkowej dzięki miejscowemu działaniu krótkich impulsów elektrycznych. Pod wpływem impulsu elektrycznego w błonie komórkowej powstają na bardzo krótką chwilę maleńkie kanały jonowe, zwane elektroporami, które umożliwiają transport składników aktywnych do wnętrza komórki. Jest to proces odwracalny i jak najbardziej bezpieczny. Nie powoduje zniszczenia błony komórkowej, a umożliwia wprowadzenie w głąb skóry odpowiednich substancji. Elektroporacja działa również na poziomie warstwy rogowej. Zwiększa przepuszczalność skóry, poprawia dyfuzję i zwielokrotnia przezskórny transport substancji aktywnych w postaci neutralnych, hydrofilowych (rozpuszczalnych w wodzie) i lipofilowych (rozpuszczalnych w tłuszczach). Od wartości aplikowanego pola elektrycznego zależy, ile elektroporów powstanie i jak długo będą istnieć w błonie komórkowej.

 

Jonoforeza

Jest to zjawisko fizyczne, w którym wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Główną drogą transportu dla substancji aktywnych o budowie jonowej są wówczas przydatki skóry (gruczoły potowe i mieszki włosowe).

 

Sonoforeza

Ultradźwięki działają na skórę poprzez stymulację pojedynczych komórek. Ułatwiają wchłanianie w skórę preparatów kosmetycznych również tych o budowie żelowej.

 

Mezoterapia bezigłowa w gabinetach kosmetycznych

Podsumowując – przy mezoterapii bezigłowej, dzięki odpowiednio dobranym parametrom energii prądów wielkiej częstotliwości i ultradźwięków, w błonach komórkowych otwierają się tzw. kanały jonowe, co ułatwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Podczas zabiegu wprowadza się serum lub koktajl – mieszankę substancji aktywnych. Dobór tych składników uzależniony jest od oczekiwanego efektu i partii ciała, poddanej zabiegowi. Zastosowane serum lub koktajl powinny mieć odpowiednie właściwości, stężenie i rozmiar swych cząsteczek, bowiem wielkość kanałów w błonach komórkowych jest ograniczona.

Czas trwania jednego zabiegu mezoterapii bezigłowej to ok. 30 min. Dla skóry twarzy i dekoltu efekty są widoczne już po jednym zabiegu. Natomiast przy kuracji dla wybranych partii ciała (np. antycellulitowej) zaleca się serię 5-10 zabiegów. Zabiegi wykonywane są zazwyczaj w odstępach 10-14 dniowych.

 

Przeciwwskazania:
  • ciąża i karmienie piersią
  • cukrzyca
  • nadwrażliwość skóry, alergia
  • trądzik pospolity
  • skóra naczyniowa, trądzik różowaty
  • stany zapalne skóry (infekcje bakteryjne, grzybiczne i wirusowe)
  • choroby wieńcowe, wady wrodzone serca, nadciśnienie tętnicze
  • choroby nowotworowe
  • metalowe implanty w ciele

 

Mezoterapia bezigłowa w zabiegach Chantarelle