Promieniowanie słoneczne ma szczególny wpływ na naszą skórę. Oddziałuje na wiele szlaków sygnałowych w jej komórkach w pozytywny i negatywny sposób. Nadmierne promieniowanie UV może wyrządzić poważne, czasami nawet nieodwracalne zmiany. Najbardziej narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie słońca w okresie niemowlęcym, kiedy skóra dopiero zaczyna rozwijać swoją naturalną ochronę przed czynnikami środowiskowymi.
Fotoprotekcja UPF
Wiosną i latem szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na fotoprotekcję oraz zapobieganie objawom poparzenia słonecznego. Przede wszystkim należy wybierać preparaty z odpowiednio wysokimi filtrami UVA i UVB. Warto przybliżyć na czym polega skuteczna ochrona dzięki filtrom UV, zawartych nie tylko w preparatach kosmetycznych, ale też w odzieży.
W czasie największych upałów spotykamy się z widokiem niemowląt ubranych jedynie w pieluszkę. Dziecko wystawia wówczas na bezpośrednie działanie słońca swoją delikatną, jeszcze nie w pełni rozwiniętą skórę. Nawet gdy niemowlę posmarowaliśmy odpowiednio dobranym filtrem UV, takie działanie jest mocno nieodpowiedzialne. Bardzo często tak małe dzieci cierpią później rozległe poparzenia skóry.
Pamiętajmy, że promieniowanie UV dociera do skóry również gdy znajdujemy się w cieniu, pływamy na basenie i nurkujemy pod wodą, a także gdy ubieramy cienką, przewiewną bawełnianą odzież. Woda, przebywanie w cieniu czy też nasze ubranie – ograniczają w pewnym stopniu ilość promieni słonecznych docierających do naszej skóry, ale mogą nie uchronić nas przed poparzeniami po zbyt długim przebywaniu na słońcu.
Producenci nowoczesnych, ochronnych tkanin oferują odpowiedni dla danej struktury materiału stopień UPF (ultraviolet protection factor). Najsłabszą ochronę dają przewiewne bawełniane i białe ubrania. Jest ona wówczas porównywalna z filtrem UV o wysokości SPF 5. Co ciekawe ciemne ubrania chronią skórę dużo lepiej niż jasne. Najskuteczniejsze są gęsto tkane materiały oraz tworzywa sztuczne takie jak nylon czy poliester. Ale jak wiele osób ubiera się latem w nylonową odzież?
Tkaniny anty-UV
Warto wiedzieć, że istnieją specjalnie zaprojektowane tkaniny anty-UV. Są to bardzo ściśle tkane ubrania poliestrowe, które umożliwiają „oddychanie” skóry, dzięki czemu nie pocimy się. Poza ścisłym tkaniem materiał ten jest wzbogacony cząsteczkami dwutlenku tytanu. Jest to kolejny po medycynie, kosmetologii i elektronice przykład zastosowania nanotechnologii w życiu codziennym. Tkaniny anty-UV niekiedy są również udoskonalone przez wtopienie w ich włókna specjalnego pigmentu, który dodatkowo pochłania promieniowanie UV. Takie tkaniny zabezpieczają nas dość dobrze przed promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo nie tracą swoich właściwości po wielokrotnym praniu. Tradycyjne tkaniny podczas rozciągania lub gdy są mokre pochłaniają znacznie mniejszą ilość światła. W przypadku tkaniny anty-UV, bez względu na zmoczenie czy rozciąganie, tkanina zachowuje swoje ochronne właściwości. Istnieje prosty sposób, aby sprawdzić jak bardzo nasze ubranie pochłania światło. Wystarczy w ciemnym pomieszczeniu przykryć zapaloną żarówkę jedną warstwą materiału i zobaczyć ile światła przedostaje się do pomieszczenia. Dla porównania wykonując ten test z ubraniem anty-UV po przykryciu żarówki taką tkaniną, pomieszczenie pozostaje nadal ciemne.
W sprzedaży istnieją również ubrania anty-UV wykonane wg starszej technologii – powlekania ubrań substancją filtrującą. Jednak według opinii dermatologów takie ubrania bardzo często wywoływały kontaktowe zapalenie skóry poprzez długotrwały kontakt z substancjami skórnie aktywnymi. Dodatkową wadą tej technologii było zmniejszenie działania przeciwsłonecznego wraz z każdym praniem.
Wybierając ubrania na lato przy skórze wrażliwej czy też dla delikatnej skóry dzieci zwróćmy uwagę na UPF, które oferuje dana marka odzieży. Jeżeli oznaczone jest ono faktorem powyżej UPF30, to zapewnia nam już dość wysokie działanie ochronne. Gdy zaś wynosi ono UPF 50+ to taka ochrona gwarantuje wyłapanie nawet 99,7% promieniowania słonecznego.
Odzież i okulary ochronne
Pakując wakacyjną walizkę bezwzględnie pamiętajmy również o przewiewnej czapce lub chuście oraz o okularach z przyciemnionymi szkłami. Młodzież i osoby dorosłe bardzo chętnie noszą okulary przeciwsłoneczne, za którymi można ukryć zmęczenie, brak makijażu czy potraktować je jako element letniej stylizacji. Często zapominamy, że dzieci także wymagają ochrony oczu, a na rynku znajdziemy szeroka ofertę okularów dla dzieci od pierwszego dnia życia ze specjalnymi opaskami na głowę. Kupując okulary dla dziecka wybierajmy szkła z filtrem SPF 400. Pamiętajmy, że okulary wysokiej jakości i specjalne tkaniny fotoochronne dostępne są jedynie w specjalistycznych sklepach. Zazwyczaj są one znacznie droższe od ich mniej wartościowych odpowiedników, które jednak nie zapewnią odpowiedniej ochrony.
Jak jeszcze możemy zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem słońca? Gdzie jeszcze znajdziemy ochronę z filtrami UVA/UVB? Specjalne szyby oraz rolety i zasłonki na okna samochodowe i domowe, parasolki do dziecięcych wózków, okulary optyczne i soczewki, obuwie, parawany, namioty i parasole plażowe – oferta produktów jest obecnie bardzo bogata.