Moda na SPA

relaks w SPA

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób kojarzyło słowo SPA z czymkolwiek konkretnym. Specjalistycznych placówek, hoteli czy kosmetyków do SPA było jak na lekarstwo, a samą filozofię znali nieliczni. Dzisiaj mamy do czynienia z wieloma odmianami SPA, specjalnymi kosmetykami, SPA dla ciała, włosów, a nawet specjalnymi masażami wykonywanymi zgodnie z filozofią SPA & Wellness. 

 

Samo określenie SPA pochodzi od łacińskiej sentencji Sanitas per aquam – co oznacza: zdrowie dzięki wodzie. Już w starożytności mieliśmy powiem dowody na życiodajne działanie wody, we wczesnym średniowieczu budowane były specjalne łaźnie, sauny, banie w całej Europie. Nazwy niektórych z saun pozostały do dziś: fińska, turecka czy rzymska Późniejsze wieki przyniosły regres w tej kwestii, łaźnie odeszły w zapomnienie, a kulturę kontemplacji ciała w pięknym i spokojnym otoczeniu zastąpiło hasło „częste mycie skraca życie”.

 

Również wiele starożytnych mitów nawiązuje do wody jako źródła życia, nawet w starotestamentalnym hymnie o stworzeniu świata w 7 dni, mamy do czynienia z opisem oddzielenia nieboskłonu od wód jako jeden z pierwszych etapów formowania się życia na ziemi. Akurat tę kolejność potwierdzają również naukowcy sugerując, że pojawienie się życia na ziemi było sprzężone z pojawieniem się wielkich opadów deszczu na całej kuli ziemskiej. Także początek każdego z nas miał miejsce w wodzie, gdyż płód w łonie matki otoczony jest bezpiecznymi wodami płodowymi. Może dlatego właśnie woda kojarzy się nam ze spokojem i wyciszeniem. 

 

HISTORIA SPA

spa relaks dla stópWoda jest źródłem życia, symbolem odnowienia i świeżości. Filozofia SPA nawiązuje do modnego trendu w wieku XIX, kiedy to arystokracja podróżowała do kurortów z leczniczymi wodami leczniczymi, gdzie dzięki pozytywnym właściwościom wód, można odzyskać siły witalne, równowagę i spokój ducha. Również w Polsce budowane były takie kurorty. Warto przytoczyć przykład hotelu w Szczawnie, zbudowanego przez przedsiębiorczą Księżną Daisy, Panią na zamku w Książu i Pszczynie. Hotel był tak luksusowy i nowoczesny, że zachwycał się nim sam Cesarz Wilhelm II. Niestety okres niedługiego prosperity ekskluzywnego hotelu przerwała pierwsza wojna światowa.

 

W Europie największą estymą cieszyły się uzdrowiska takie jak Baden-Baden, Karlowe Wary, Davos, Arosa oraz słynne Bath. Istnieje również słynne miasto uzdrowiskowe o znamiennej nazwie Spa, które leży w Ardenach, od którego nazwy przyjęło się mówić o kurortach i uzdrowiskach leczących wodą właśnie SPA. Rodzaje wód leczniczych również są przeróżne, wody siarkowe, magnezowe, krzemowe, solanki i wiele innych, a także gorące źródła ogrzewane przez naturalne ciepło ziemi, z jakimi mamy do czynienia na przykład w rodzimych Cieplicach Śląskich-Zdrój. Goście kurortów zażywali kąpieli, pijali lecznicze wody i jadali wykwintne posiłki. Powoli zaczęły pojawiać się w ofertach kurortów również zabiegi kosmetyczne oraz kuracje odchudzające, taka forma działania uzdrowisk stała się jednak dopiero standardem po II wojnie światowej. 

 

RODZAJE SPA

spa relaks dla skóry twarzyObecne ośrodki SPA znacznie różnią się od swoich prekursorów. W dawnych luksusowych hotelach rzadko kiedy pojawiały się zabiegi kosmetyczne, nie mówiąc już o kosmetykach spa. Żadna zresztą dama nie wyobrażała sobie w XIX wieku sytuacji, w której miałaby obnażać się przed obcą osobą. Cechą wspólną jest natomiast praktykowanie w instytutach SPA leczenia wodą czyli hydroterapii, (inne nazwy – wodolecznictwa, akwaterapii), w ramach których wykorzystywane tzw. bicze szkockie czy różnorakie kąpiele. Pierwotnie słowo SPA oznaczało uzdrowisko, jednakże nowoczesne SPA nie zawsze korzystają z dobrodziejstw natury, opierając się na wyspecjalizowanych maszynach, kosmetykach SPA oraz wykwalifikowanym personelu. Specjalizacja w każdej dziedzinie postępuje obecnie bardzo szybko.

 

Obecnie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami SPA. Hotel SPA obejmuje działalność turystyczną, proponując jednocześnie specjalistyczne zabiegi z wykorzystaniem kosmetyków SPA, często oferta obejmuje również konsultacje żywieniowe, specjalną dietę i program ćwiczeń.

 

Inną koncepcję ma DAY SPA, w którym z założenia spędzamy od zaledwie kilku do kilkunastu godzin lub weekendu. W trakcie pobytu można poddać się całemu programowi dedykowanemu naszej skórze, wybrać kilka lub jeden zabieg na ciało i twarz, masaż, skorzystać z jacuzzi, sauny lub basenu. W niektórych Day Spa jest dostępna również koloroterapia, muzykoterapia, grota solna, grota z ozonowanym powietrzem.

 

W SPA spotkamy się również ze specjalistycznym sprzętem, kapsułami ciśnieniowymi, masażerami, maszynami odchudzającymi, SPA lecznicze – MEDI-SPA, jest to połączenie relaksacyjnych zabiegów kosmetycznych SPA z profesjonalną opieką medyczną. Jednocześnie SPA lecznicze bardzo często oferują usługi rehabilitacyjne takie, jak fizykoterapia czy laseroterapia.

 

Nowością jest GASTRO SPA związane z nurtem zdrowego żywienia i zrównoważonej diety. W GASTRO SPA nacisk położony jest na zasady zdrowego odżywiania odpowiednie do konkretnej osoby. Serwowane potrawy są lekkie, zdrowe, ale również smaczne i co najważniejsze apetycznie wyglądające.

 

Coraz więcej ośrodków wybiera dla siebie jakąś nutę przewodnią w swoich zabiegach SPA, wówczas mamy do czynienia ze SPA Etnicznym. Najbardziej popularne są obecnie SPA: ayurwedyczne, śródziemnomorskie, polinezyjskie, chińskie, japońskie (zen) i ostatnio coraz popularniejsze francuskie – winne SPA i meksykańskie. 

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności