Nagietek lekarski – rośliny w kosmetykach

Nagietek lekarski – rośliny w kosmetykach

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny astrowatych i dorastającej zwykle do 50 cm. Nagietek pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie jako roślina ozdobna. Kwiaty te są wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Zamykają się, gdy jest ciemno lub spodziewane są opady deszczu.

 

Lecznicze zastosowanie nagietka

Nazwa botaniczna nagietka pochodzi od łacińskiego słowa „kalendulae”, oznaczającego pierwszy dzień kalendarza rzymskiego. Skojarzenie to wynika z tendencji nagietka do rozkwitania na początku prawie każdego miesiąca. Starożytni Rzymianie nazywali go także „solsequium”, co oznaczało „słoneczny kwiat”, ponieważ kwiaty nagietka otwierają się o brzasku, a zamykają o zmroku.

 

Nagietek w kosmetologii i kosmetyce

Ekstrakt z nagietka otrzymywany jest z główek kwiatowych. Nagietek, bogaty w polisacharydy, flawonoidy, triterpeny i karoteny, stosowany jest od dawna do leczenia wrzodów skóry, zainfekowanych ran, wysypek, egzem, żylaków. Najszerzej wykorzystywane działanie nagietka to przyspieszanie procesu gojenia ran i odbudowa naskórka. Ma on także działanie łagodzące podrażnienia, bakteriostatyczne, regenerujące i przeciwzapalne. Dzięki działaniu nawilżającemu, nagietek jest idealny w recepturach kosmetyków ukierunkowanych na skórę suchą, podrażnioną i wrażliwą. Ponadto zalecany jest w kosmetykach przeciwsłonecznych (stosowanych przed i po opalaniu).

 

Nagietek w kosmetykach Chantarelle