Najlepsze kosmetyki latem – wybieramy składniki aktywne

Najlepsze kosmetyki latem – wybieramy składniki aktywne

Lato to czas radości i wakacji, rodzinnych wyjazdów i pikników pod gołym niebem. Staramy się odbudować zasoby naszej energii po całym pracowitym roku. Lato więc to czas odpoczynku, ale nie powinniśmy zapominać wówczas o naszej skórze. Jak ją pielęgnować podczas wakacji? Jakie są najlepsze kosmetyki latem?

 

Czy Twoja skóra lubi lato?

Silne słońce i upały, wiatr, kąpiele z solą morską, zanieczyszczenia miejskie – wszystko to niekorzystnie wpływa na skórę i powoduje jej osłabienie. Według statystyk medycznych to właśnie w okresie letnim wzrasta liczba problemów dermatologicznych. Ważnym zadaniem dermatologów i kosmetologów jest przekazanie swym pacjentom, jak ważna jest właściwa domowa pielęgnacja w okresie letnim oraz profesjonalna pomoc dla skóry w razie wystąpienia problemów. Odpowiedni system pielęgnacji i regeneracji skóry z wybranymi składnikami aktywnymi pomoże skórze przystosować się do letniej aury.

 

Jakie składniki aktywne są najlepsze w Twoich kosmetykach latem?

 

Neuropeptydy jak “botoks”: Argireline Neuropeptide i Synvel 3-Peptide

Promienie słoneczne powodują, że proces fotostarzenia skóry staje się bardziej aktywny. Ponadto sami prowokujemy pojawienie się większych zmarszczek na twarzy, np. mrużąc oczy w słońcu. Dlatego też o tej porze roku warto wybierać kosmetyki zawierające neuropeptydy.

Neuropeptydy są czasami nazywane „botoksem w kremie” (toksyna botulinowa). Jednak w przypadku iniekcji uzyskujemy działanie paraliżujące zakończenia nerwowe, uniemożliwiające syntezę neuroprzekaźnika acetylocholiny, która przekazuje sygnał do mięśni i powoduje ich skurcze. Natomiast neuropeptydy działają tylko na sam neuroprzekaźnik. W konsekwencji mięśnie nadal się napinają, ale mniej intensywnie. Ponadto działanie neuropeptydów jest odwracalne.

Środki z neuropeptydami dają dobre efekty w młodym wieku, kiedy jest za wcześnie na wstrzykiwanie samej toksyny botulinowej. Są też idealne w miejscach trudno dla niej dostępnych, jak okolice oczu (bliżej oczu niż „kurze łapki”), usta i szyja. Neuropeptydy szczególnie polecamy latem, ponieważ pomagają wizualnie wygładzić i znacząco spłycić dynamiczne pierwsze zmarszczki.

Kosmetyki z Argireline Neuropeptide

 

Kosmetyki z Synvel 3-Peptide

 

Odmładzający kwas GABA

Cząsteczka kwasu GABA osiąga maksymalny rozmiar do 10 mikronów (co jest równe 10⁻⁶ metrów), podczas gdy pory skóry osiągają wielkość 500 mikronów. Dlatego też przenika ona przez pory do skóry i swobodnie ją penetruje. Kwas gamma-aminomasłowy oddziaływuje na receptory GABA komórek skóry – aktywując je. Otwiera się wówczas kanał jonu chloru, jak i wzrasta przenikalność jonów chloru przez błonę komórkową. Dzięki temu przenoszą się one do komórek nerwowych, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej i inhibicję komórek nerwowych. W efekcie komórki skóry kurczą się w mniejszym stopniu, są bardziej rozluźnione, a drobne linie i zmarszczki stają się mniej widoczne i skóra wygląda młodziej.

Kosmetyki z kwasem GABA

 

Antyoksydacyjna i rozjaśniająca witamina C

Ta znana witamina ma działanie rozjaśniające i antyrodnikowe, rozjaśnia przebarwienia oraz wyrównuje koloryt skóry. Witamina C od dawna była uważana za skuteczny antyoksydant, a potwierdziły to badania przeprowadzone przez Departament Dermatologii Duke University (USA). Naukowcy wykazali także, że skóra wchłania dwadzieścia razy więcej witaminy C, gdy jest aplikowana bezpośrednio na skórę niż po podaniu doustnym. Kolejnym ważnym odkryciem było badanie, które potwierdziło, że witamina C wzmacnia działanie filtrów przeciwsłonecznych w połączeniu z nimi. Dlatego latem można ją stosować codziennie rano do wzmocnienia ochrony przeciwsłonecznej.

Kosmetyki z witaminą C

 

Złuszczający peeling enzymatyczny

Latem powietrze jest ciepłe i wilgotne, a w mieście panuje dodatkowo smog. Gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie, wydzielają więcej sebum, zatykają pory, a bakterie namnażają się znacznie szybciej. Jednocześnie metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, a zatem zmniejsza się zużycie tlenu, przez co skóra staje się bardziej wiotka. Enzymy głęboko oczyszczają skórę, jednocześnie nie są agresywnymi chemikaliami, dzięki czemu można je bezpiecznie stosować latem.

Peelingi enzymatyczne

 

Kaolin – idealna glinka na lato

Kaolin to naturalna glinka, najczęściej stosowana w maskach i produktach przeciwtrądzikowych. Doskonale absorbuje nadmiar sebum i niweluje tłusty połysk skóry. Kaolin nakłada się na skórę na 20 minut, a następnie zmywa wodą. Latem wzrasta proces wydzielania potu i sebum niezależnie ot typu skóry. Dlatego produkt ten nadaje się nie tylko dla kobiet z cerą tłustą, ale także dla cery normalnej i mieszanej, ponieważ doskonale i delikatnie oczyszcza skórę.

Uwaga: kaolin jest także składnikiem masek z kwasami. Tych produktów nie zalecamy latem.

Kosmetyki z kaolinem

 

Aktywnie nawilżający kwas hialuronowy

Ciało wraz z potem traci wilgoć, chroniąc się przed przegrzaniem. Kąpiel morska jest również jedną z przyczyn odwodnienia skóry. Zgodnie z prawem osmozy, sól morska wciąga cząsteczki wody z wewnętrznych warstw skóry na jej powierzchnię. Dodatkowo oparzenia słoneczne przyczyniają się do degradacji kwasu hialuronowego – skóra traci swe wewnętrzne nawilżenie.

Dlatego latem tak bardzo ważne jest ochrona nawilżenia skóry. Kwas hialuronowy jest uważany za środek silnie nawilżający bowiem ilość płynu, którą jest w stanie pomieścić, przekracza tysiąckrotnie jego wagę. Ten składnik szczególnie dobrze sprawdza się przy wilgotnym powietrzu. Gdy masz suchą skórę, a większość czasu przebywasz w pomieszczaniach z klimatyzacją, wybierz kosmetyki zawierające kwas hialuronowy i lipidy (ceramidy, cholesterol i sfingolipidy).

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

 

Wysoka ochrona UVA/UVB to MUST HAVE każdego lata

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka potrzebne są małe dawki promieniowania UV. Udowodniono ich wyjątkową rolę w syntezie metabolizmu witaminy D i wapnia, a także przy wielu chorobach skóry nasilających się w miesiącach zimowych.

Jednak nadmierne promieniowanie UV ma szkodliwy wpływ na naszą skórę. Efekty szkodliwego działania można podzielić na ostre i przewlekłe. Ostre skutki uboczne obejmują opaleniznę, zgrubienie skóry i oparzenia słoneczne. Do przewlekłego: przedwczesne starzenie się skóry i zwyrodnienie komórek nowotworowych.

Istnieją trzy główne sposoby, aby chronić skórę:

  • unikaj bezpośredniego silnego światła słonecznego w godzinach 11:00-17:00,
  • zakładaj ubrania chroniące skórę przed słońcem,
  • stosuj kremy przeciwsłoneczne zawierające filtry UV (chemiczne filtry UV oraz mineralne filtry)

Prawie wszystkie kremy dzienne Chantarelle zawierają filtry do ochrony przed promieniami UV.

Ochrona UVA/UVB

 

Codzienny rytuał

Nie jest tajemnicą, że twarz jest naszą wizytówką. Aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie, musisz dbać o nią codziennie: nawilżać, regenerować, wzmacniać, chronić, odżywiać… Wybieraj odpowiednie kosmetyki, każdego dnia dopieszczaj swoją skórę, dbaj także o dietę i aktywność fizyczną, kochaj siebie, a będziesz piękna każdego dnia! Niech lato przyniesie Ci wiele radosnych i pięknych chwil.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej