Najlepsze zabiegi na przebarwienia skóry

Najlepsze zabiegi na przebarwienia skóry

Przebarwienia skórne są poważnym defektem estetycznym oraz wyzwaniem dla kosmetologów i dermatologów. Głównym powodem ich powstawania jest nadmierna ekspozycja słoneczna. Problem ten dotyczy blisko 90% Polaków, a zmiany pigmentowe różnego pochodzenia mogą powstawać w każdym wieku. Liczba osób cierpiących na przebarwienia wzrastała w ostatnich dekadach na skutek pojawienia się alternatywnych metod opalania, jakimi jest solarium czy preparaty przyspieszające opalanie i samoopalacze.

 

Jak powstają przebarwienia?

Melanina to pigment, który nadaje charakterystyczny kolor skóry, włosów oraz oczu każdego człowieka. Pod wpływem promieniowania UV jej ilość w skórze tymczasowo zwiększa się wywołując efekt opalenizny. Zaburzenia syntezy lub umiejscowienia się melaniny skutkują powstawaniem przebarwień. Ze względu na głębokość występowania wyróżnia się przebarwienia naskórkowe, śródskórne oraz mieszane.

 • Płytsze przebarwienia naskórkowe mają intensywny brązowy kolor. Powstają przez nagromadzenie w naskórku zwiększonej liczby melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę.
 • Głębsze przebarwienia występują w skórze właściwej w warstwie brodawkowatej. Ich kolor jest mniej wyraźny niż przebarwienia naskórkowe.
 • W niektórych przypadkach przebarwienia śródskórne przybierają szary kolor.

Istnieje również możliwość mieszanego umiejscowienia. W takim przypadku zwiększona pigmentacja występuje jednocześnie w naskórku oraz skórze właściwej.

 

Przyczyny powstawania przebarwień

Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień. Najczęściej jest to zbyt długie i/lub zbyt częste przebywanie na słońcu. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, które mogą występować w trakcie ciąży, menopauzy oraz w wyniku stosowania antykoncepcji lub leków hormonalnych.

Przebarwienia mogą również występować na skutek nadczynności tarczycy, zapalenia przydatków, chorób wątroby, zaburzeń miesiączkowania oraz na skutek działania substancji fotouczulających. Powstawanie przebarwień jest często uwarunkowane genetycznie. Z tego powodu obserwując zmiany pigmentowe u rodziców, niezmiernie ważna jest odpowiednia profilaktyka i szybkie działanie przy pierwszych takich zmianach u dziecka. Podczas diagnostyki przebarwień istotne jest zastosowanie zaawansowanych metod, dzięki której można określić rodzaj przebarwienia. Mogą to być: piegi, ostuda, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne.

Proces powstawania przebarwień jest różnorodny i bardzo skomplikowany. Równie skomplikowany, trudny i często długi proces towarzyszy usuwaniu zmian pigmentacyjnych. Istnieje szereg metod, które pozwalają zredukować plamy. Ich skuteczność jest zależna od właściwej diagnozy rodzaju przebarwienia i doboru odpowiedniej metody zabiegowej.

Proces powstawania przebarwień jest różnorodny i bardzo skomplikowany. Równie skomplikowany, trudny i często długi proces towarzyszy usuwaniu zmian pigmentacyjnych. Istnieje szereg metod, które pozwalają zredukować plamy, jednak ich skuteczność jest zależna od właściwej diagnozy rodzaju przebarwienia i doboru odpowiedniej metody zabiegowej.

 

Przebarwienia posłoneczne

Przebarwienia posłoneczne występują najczęściej na twarzy kobiet. Powstają przez nagromadzenie barwnika z komórek melanocytów, które są odpowiedzialne za ochronę przeciwsłoneczną. Główną ich przyczyną jest właśnie długotrwałe opalanie bez odpowiedniej ochrony UVA/UVB.

W zależności od głębokości ulokowanych w skórze melanocytów, plamy są bardzo intensywnie brązowe lub jaśniejsze – koloru kawy z mlekiem. Istnieje wiele metod usuwania przebarwień posłonecznych, jednak dermatolodzy zgodnie twierdzą, iż najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka zapobiegawcza.

Polega ona na stosowaniu filtrów o wysokim faktorze SPF, unikaniu w bardzo gorące dni słońca w godzinach 11:00 – 15:00 oraz stosowaniu ubrań ochronnych gwarantujących odpowiednią fotoprotekcję. Niestety często sama profilaktyka nie wystarcza. Pozostaje wówczas zastosowanie dermokuracji rozjaśniającej z intensywnymi składnikami rozjaśniającymi i depigmentacyjnymi.

Zabieg na przebarwienia skóry Agemelan Holistic

Dermokuracja na przebarwienia twarzy z jednoczesnym aktywnym odmłodzeniem

Innowacyjny dermoprogram dla skóry z fototypem I–IV ukierunkowany na:

 • redukcję zmian pigmentacyjnych – przebarwień i nierównego kolorytu skóry,
 • odnowę szlaków enzymatycznych – hamowanie melanogenezy,
 • stymulację enzymatycznej aktywności sirtuin
 • oczyszczanie komórkowe i detoksykację

Skutkiem zabiegu jest odnowa kolagenu i struktury skóry, których uszkodzenia wywołują i nasilają zmiany pigmentacyjne. Bariera ochronna skóry jest wzmocniona przed skutkami uszkodzeń. Jednocześnie uzyskujemy efekt wypłycenia zmarszczek. To holistyczny program dla odzyskania skóry świetlistej, odmłodzonej, lepiej nawilżonej i elastycznej, bez przebarwień i z wyrównanym kolorytem.

Zabieg Agemelan Holistic jest dla Ciebie, jeśli masz więcej niż 35 lat, skórę z licznymi przebarwieniami i nierównym kolorytem, a także skórę suchą, z oznakami przedwczesnego starzenia i fotostarzenia oraz zmarszczkami.

Zabieg na przebarwienia posłoneczne C’Modular Age

Kierunkowe działanie na przebarwienia posłoneczne

Skuteczna dermokuracja z witaminą C, która redukuje zmiany barwnikowe, przebarwienia i plamy posłoneczne, a jednocześnie wygładza głębokie zmarszczki i bruzdy. Zabieg wzmacnia włókna elastyczne i struktury kolagenu oraz ściany naczyń krwionośnych. Poza witaminą C w stabilnej postaci do walki z przebarwieniami zastosowano:

 • Mela-Ginseng – ekstrakt z koreańskiego korzenia żeń-szenia
 • Kapsułkowana kurkumina w nanonośniku o stopniowym uwalnianiu
 • Ekstrakt z amla pozyskany jest z agrestu indyjskiego
 • Ekstrakt z mącznicy lekarskiej (arbutyna)

Zabieg C’Modular Age jest dla Ciebie, jeśli masz liczne przebarwieniami i objawy fotostarzenia, a także rozszerzone pory, zaskórniki.

Peeling chemiczny z kwasem kojowym i cytrynowym

Zabiegi wybielające, rozjaśniające nieregularności kolorytu skóry, usuwają przebarwienia i plamy różnego pochodzenia. Zabiegi z kwasami kojowym i cytrynowym są doskonałe do osiągnięcia szybkich efektów wyrównujących koloryt skóry po nierównomiernym opalaniu się oraz uszkodzeniach posłonecznych. Szczególnie zalecany w przypadku występowania dużej ilości plam-plamek o zabarwieniu żółtawym (do jasno brązowego) na całej skórze.

Zabiegi z M-Kwasami są dla Ciebie, jeśli masz dużą ilość przebarwień rozsianych po całej skórze twarzy i ciała.

 

Co to jest ostuda?

Ostuda to brązowe plamy o układzie symetrycznym. Zazwyczaj występują na twarzy (głównie czoło i policzki) oraz na karku. Powstawanie ostudy jest powiązane z zaburzeniami hormonalnymi oraz promieniowaniem UV. Najczęściej występuje u osób o ciemnym fototypie skóry.
Ostuda jest ściśle powiązana z poziomem hormonów, który ulega wahaniom w czasie przyjmowania antykoncepcji. Często związane jest to ze stosowaniem terapii hormonalnych, również w czasie ciąży i menopauzy. Z tego też powodu występuje głównie u kobiet.

Przyczyną pojawienia się ostudy mogą być również: zaburzenia tarczycy, substancje fotouczulające, choroby wątroby oraz nieodpowiednio zbilansowana dieta. Ostudzie jest bardzo trudna do usunięcia i należy przede wszystkim dbać o dobrą profilaktykę.

Jeżeli na Twojej skórze są objawy ostudy najskuteczniejszą metodą są silne kwasy łączone z mikrodermabrazją. Warto pamiętać, że jest to intensywna terapia i odradza się ją w przypadku skór wrażliwych.

Zabieg z M-kwasem pirogronowym

To silny peeling rozjaśniający nawet głęboko umiejscowione przebarwienia, a jednocześnie regulujący pracę gruczołów łojowych. M-kwasy mają działanie oczyszczające pory, intensywnie odmładzające, ujędrniające. Działanie zabiegu daje widoczny efekt wygładzenia zmarszczek i bruzd oraz redukujący blizny.

Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą daje w krótkim czasie doskonałe efekty depigmentacyjne, zbliżonych do tych, które otrzymujemy znacznie bardziej agresywnymi zabiegami złuszczającymi. Zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym przy stężeniu kwasu 50% pH 1,6 i 55% pH 1,5 lub w gabinecie medycyny estetycznej przy wyższym stężeniu 60% pH 1,3.

 

Co to są plamy soczewicowate?

Plamy soczewicowate to charakterystyczne zmiany pigmentacyjne o różnych odcieniach brązu. Z wyglądu podobne do ziaren soczewicy. Ich owalny kształt jest wyraźnie oddzielony od zdrowej skóry. Rozsiane są najczęściej na plecach, klatce piersiowej i twarzy, rzadziej na szyi, przedramionach i grzbietach rąk.

Charakteryzują się pogrubionym naskórkiem wystającym poza linię skóry. Plamy soczewicowate powstają na skutek wzrostu melanocytów w warstwie podstawnej skóry. Zazwyczaj powstają po 30. roku życia i mają tendencję do zanikania z biegiem czasu.

Plamy soczewicowate są sporym wyzwaniem dla dermatologów i kosmetologów. Ich leczenie polega zazwyczaj na zastosowaniu krioterapii lub lasera. Niezwykle ważna w procesie redukowania zmian jest odpowiednia pielęgnacja domowa.

Zabieg PDT Black Essential na plamy soczewicowate

To laserowy zabieg fotodynamiczny do redukcji plam i przebarwień powierzchniowych: plam soczewicowatych (posłonecznych, starczych, „wątrobowych”), piegów, melasmy naskórkowej i przebarwień mających źródło w skórze właściwej. Ogranicza powstawanie nowych przebarwień, jednocześnie zmniejsza oznaki fotostarzenia, wzmacnia naczynka. Ogranicza aktywność tyrozynazy poprzez oddziaływanie na szlak melanogenezy oraz hamuje powstawanie nowych przebarwień. Pobudza syntezę kolagenu.

Zabieg jest przeznaczony jest więc dla skóry z przebarwieniami różnego pochodzenia (melasma skórna, plamy pozapalne, pourazowe, po skleroterapii) oraz dla skóry z oznakami fotostarzenia, skóry trądzikowej, z bliznami.

 

Przebarwienia pozapalne i potrądzikowe

Przebarwienia pozapalne / potrądzikowe – występują w miejscach, w których pojawiały się zmiany trądzikowe, oparzenia skóry, uczulenia lub inne urazy. Zmiany te powstają na skutek zmniejszenia liczby grup sulfhydrolowych, które hamują melanogenezę, czyli tworzenie pigmentacji skóry. Zmiany pigmentowe pozapalne mogą być efektem działania substancji fotouczulających. Przebarwienia powstałe w wyniku stanów zapalnych mają tendencję do ustępowania samoistnie po długim okresie.

Zabieg Sebumelan Holistic na przebarwienia i zmiany pozapalane

Program Sebumelan Holistic koncentruje się nie tylko na redukcji zmian pozapalnych, blizn i na rozjaśnieniu kolorytu skóry, ale także na jednoczesnym przeciwdziałaniu przyczynie ich wystąpienia. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, reguluje równowagę hydro-lipidową oraz wzmacnia barierę ochronną skóry w celu zmniejszenia powstawania objawów zmian zapalnych na skutek czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednoczesne działanie antyoksydacyjne i prokolagenowe wspiera regenerację i odmłodzenie skóry oraz przyspiesza gojenie się jej dla szybszej redukcji przebarwień pozapalnych i blizn.

Niektóre rodzaje przebarwień skóry z czasem potrafią same zanikać, jednak w większości przypadków wymagają ingerencji kosmetologa lub dermatologa. Odpowiednia pielęgnacja domowa z wykorzystaniem preparatów wybielających w połączeniu z zabiegami gabinetowymi pozwoli nam cieszyć się piękną i zdrową skórą przez długie lata.

 

Specjalistyczne kosmetyki na przebarwienia

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności