Nanocząsteczki srebra – składnik przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy

Nanocząsteczki srebra – czym są i jak wykorzystuje się ich właściwości w kosmetyce? Podstawowa funkcją srebra w zastosowaniach medycznych i kosmetycznych jest jego działanie antybakteryjne, ale także działanie skierowane przeciwko wirusom i grzybom. Lecznicze właściwości srebra były znane od wieków. Stosowano je w leczeniu oparzeń i ran, do poprawy jakości wody pitnej. Z czasem zastosowania srebra i jego związków stawały się jeszcze szersze.

Wprowadzenie antybiotyków zredukowało przeciwdrobnoustrojowe zastosowanie srebra, lecz obecnie m.in. ze względu na problem lekoodporności mikroorganizmów srebro wraca do łask. Nadal stosowane jest w postaci minerałów i związków metaloorganicznych, ale szczególne nadzieje wiązane są z cząsteczkami srebra (Rai i wsp. 2009). Srebro jest szeroko wykorzystywane w produkcji leków (w tym również dermatologicznych), a także produktów związanych z leczeniem ran. Istnieją nawet skarpety z dodatkiem srebra przeznaczona dla seniorów oraz osób z problemem grzybicy i różnych infekcji skóry stóp.

Jak działają cząsteczki srebra?

Regulacje unijne dotyczące niegdyś popularnego sformułowania nanocząsteczki srebra są obecnie następujące: UE zakazuje stosowania ogólnego określenia nanocząsteczki. Zdaniem UE jest to zbyt ogólne określenie wprowadzające konsumentów w błąd.

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe srebra znajdują zastosowanie w produktach kosmetycznych. Naturalnym zastosowaniem jest stabilizowanie produktów zastępując lub redukując stężenie konserwantów. Srebro może być skuteczne w preparatach przeciwtrądzikowych. Wskazuje się na skuteczność w innych schorzeniach skóry takich jak atopowe zapalenie skóry (Gajbhiye i Sakharwade, 2016).

Ważną kwestią pozostaje bezpieczeństwo stosowania srebra. Badania wskazują, że stosując preparaty o odpowiednich parametrach zastosowanie cząsteczek srebra jest całkowicie bezpieczne. Parametry te to przede wszystkim rozmiar i jednorodność cząstek. CHANTARELLE stosuje cząsteczki otrzymywane metodami fizycznymi (mechanicznymi) o bardzo wysokiej czystości chemicznej. Ta całkowicie bezpieczna formuła pozwala uzyskać najlepsze efekty działania. Tak wysokiej jakości dermokosmetykami z cząsteczkami srebra są produkty w ofercie marki CHANTARELLE.

 

dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności