Nawilżanie skóry twarzy – problemy z suchą skórą

Nawilżanie skóry twarzy – problemy z suchą skórą

Nawilżanie skóry twarzy to najważniejszy aspekt pielęgnacji przy skórze suchej. Woda jest kluczowym dla życia składnikiem, równie ważna jest także dla naszej skóry. Transepidermalna utrata wody (ang. transepidermal water loss: TEWL) jest procesem naturalnym, podlegającym skomplikowanej regulacji.

 

Zawartość wody w warstwie rogowej naskórka jest warunkowana przede wszystkim dwoma czynnikami:
•    zawartością higroskopijnych składników w korneocytach, które łącznie nazywane są naturalnym czynnikiem nawilżającym,
•    obecnością wewnątrzkomórkowych lipidów tworzących barierę dla transepidermalnej utraty wody.

 

Jak wygląda mechanizm nawilżania skóry?

Naskórek jest warstwą o grubości od ok 50 do ok 250 um. Na tym niewielkim dystansie zawartość wody w sposób naturalny spada z wartości przekraczającej 70% dla warstwy podstawnej do poniżej 20% w warstwie rogowej. Równocześnie należy pamiętać, że woda obecna w warstwie rogowej naskórka jest niezbędna do jego właściwego dojrzewania i złuszczania. Zwiększone TEWL wpływa negatywnie na prawidłowe złuszczanie naskórka, co skutkuje suchą i łuszczącej się skórą (Verdier‐Sévrain, Bonté  2007).

W jaki sposób możemy wspomagać naturalne mechanizmy ochrony skóry i niwelować skutki niekorzystnych zmian na skórze? Czy poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i właściwą pielęgnację możemy poprawić stan naszej skóry i równocześnie jej wygląd? Jest to nie tylko możliwe, ale jak najbardziej wskazane. Najważniejsza rzeczą jest wspomaganie nawilżenia skóry przez wprowadzanie do niej składników, które tworzą barierę chroniącą ją przed niekontrolowaną utratą wody.

Składniki kosmetyków, które pozwalają na poprawę stanu suchej skóry możemy podzielić na dwie grupy zależnie od budowy chemicznej:
•    substancje hydrofobowe,
•    substancje hydrofilowe.

Do pierwszej grupy substancji hydrofobowej możemy zaliczyć przede wszystkim lipidy i silikony. Ich funkcją jest tworzenie bariery dla wody (Arct i Pytkowska 2009). Drugą grupę substancji tworzą składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążąc wodę zwiększają jej zawartość w skórze.

Substancje te też nazywane humektantami – mają zdolność do wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia. Do tej grupy zalicza się kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, a także aminokwasy, mleczany i glikole (Kacalak-Rzepka i wsp 2007). Dzięki tym składnikom możemy zadbać o naszą skórę istotnie poprawiając jej stan i wygląd.

Ponieważ nawilżanie i utrzymanie prawidłowego nawilżenia jest jedną z najważniejszych cech zdrowej skóry i jej prawidłowego funkcjonowania, dlatego eksperci Chantarelle zawarli w każdej linii układy nawilżające odpowiednie do danego typu i problemu skóry.

 

Nawilżanie skóry twarzy z dermokosmetykami Chantarelle

W zabiegu Ideal Pure dla skóry tłustej, formuła nawilżenia jest skomponowana na bazie ekstraktów roślinnych, ale w zabiegu Retinocal Pure dla skóry z masywnymi zmianami zapalnymi, właściwości nawilżające dają aminokwasy. Innych składników nawilżających wymaga skóra naczynkowa, a innych dojrzała. W liniach zabiegowych Chantarelle dla każdego rodzaju skóry dobrano najbardziej odpowiedni układ nawilżający.

 

Bogactwo cennych składników nawilżających jest wykorzystane szczególnie w linach:

  • Absolute Rich Moisture dla zwiększenie zasobów wody w skórze i regeneracja bariery hydrolipidowej
  • odbudowującej Platinum Peel & Cure z nawilżającymi Sodium DNA, azeloglicyną i kwasem hialuronowym,
  • antyoksydacyjnej Regenevia DNA silnie regenerującej i pobudzającej metabolizm komórkowy, z cennymi składnikami pochodzenia morskiego,
  • Red Stop dla cery naczyniowej i z objawami trądziku różowatego – linii, która zawiera składniki wzmacniające nawodnienie,
  • regulującej Ideal Pure dla skóry tłustej z nawilżającym kwasem glukonolaktonem i ekstraktami roślinnymi,
  • nawilżająco-odbudowującej Nutri Maxx z kwasem hialuronowym 50kDa i 1 MDa i peptydami,
  • Estrini 50+ dla skóry dojrzałej 50+, z odmładzającymi fitoestrogenami i peptydami,
  • odmładzającej i depigmentującej C’Modular Age ze stymulatorem kwasu hialuronowego.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert Chantarelle Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

Literatura:
•    Arct J, Pytkowska K. Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej. Cosmetol. Today. 2009;3:34-7.
•    Kacalak-Rzepka A, Bielecka-Grzela S, Klimowicz A, Wesołowska J, Maleszka R. Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 2008;54(3):54-7.
•    Verdier‐Sévrain S, Bonté F. Skin hydration: a review on its molecular mechanisms. Journal of cosmetic dermatology. 2007 Jun;6(2):75-82.

 

Nawilżające kosmetyki Chantarelle