Niacynamid – multifunkcyjny składnik odmładzający w kosmetyce

Niacynamid – multifunkcyjny składnik odmładzający w kosmetyce

Witaminy to substancje niezbędne dla naszego organizmu, które musimy dostarczać aby zachować zdrowie i zapewnić właściwe funkcjonowanie naszego ciała. Podobnie jest z witaminą B₃, której nazwa odnosi się do dwóch substancji: kwasu nikotynowego (niacyny) i jego amidu – niacynamidu. W tym artykule poznamy właściwości odmładzające niacynamidu.

 

Jak niacynamid działa na naszą skórę?

Witamina B₃ w pewnym stopniu może być syntetyzowana w naszym ciele w obecności białkowego aminokwasu tryptofanu, jednak niezbędna jest jej zewnętrzna suplementacja. Niacynamid jest prekursorem szczególnie ważnych substancji: NADH i NADPH, które są niezbędne dla wytwarzania energii w komórkach (Matts i wsp. 2002), a niedobór witaminy B₃ w diecie może powodować różne choroby na przykład pelagrę.

Poza działaniem ogólnoustrojowym witamina B₃ zapewnia szereg korzyści gdy jest stosowana na skórę i w związku z tym jest dodawana do produktów kosmetycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczki niacynamid może wnikać w skórę. Wykazano, że pomaga poprawić koloryt i teksturę skóry. Wpływ niacynamidu na dojrzałą lub uszkodzoną przez słońce skórę twarzy był oceniany w badaniach klinicznych. W randomizowanym badaniu typu split face oceniano wpływ 5% niacynamidu podawanego w kremie na twarz w przeciągu 12 tygodni. Rezultatem było zaobserwowanie poprawy tekstury skóry w porównaniu z kremem zawierającym placebo.

W innym badaniu stwierdzono, że niacynamid zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i co więcej może również zwiększyć skuteczność innych środków nawilżających. Ta własność czyni go cennym dodatkiem do kremów nawilżających i przeciwsłonecznych do twarzy. Wykazano że jest on bardziej skuteczny w łagodzeniu suchości skóry niż sama gliceryna i przynosi większą poprawę niż inne kombinacje kremów nawilżających bez niacynamidu (Christman i wsp. 2012).

 

Wykres 1. Redukcja przeznaskórkowej utraty wody dzięki stosowaniu kosmetyków z niacynamidem

(źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Stymulacja kolagenu

Z wiekiem maleje zdolność fibroblastów do syntezy kolagenu, ale stosowanie niacynamidu stymuluje komórki do zwiększonej syntezy kolagenu nawet o ponad 50%. Wskazuje to na istotną rolę niacynamidu w przeciwdziałaniu procesów związanych ze starzeniem skóry. Wykazano także, że niacynamid wspomaga naturalne procesy syntezy składników bariery skórnej, takich jak ceramidy które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania barierowej funkcji warstwy rogowej naskórka. Jest to ważne ponieważ wraz z wiekiem, a także pod wpływem atopii poziom ceramidów ulega zmniejszeniu. W badaniach wykazano, że stosowanie niacynamidu na skórę może wywołać nawet 5-krotny wzrost syntezy ceramidów. Podobne efekty obserwowano w przypadku innych sfingolipidów takich jak glukozyloceramidy, sfingomielina czy steroidy.

 

Wykres 2. Wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych i ceramidów po zastosowaniu kosmetyków z niacynamidem

(źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Poziom sebum i oczyszczanie skóry

Równocześnie obserwuje się poprawę regulacji poziomu sebum, co pozwala na zmniejszanie intensywności trądziku. Wykazano także, że te efekty mają podstawy na poziomie metabolizmu komórek i wiążą się nie tylko z wpływem na ilość sebum, ale także z wpływem na kompozycję jego składników. Niacynamid może wpływać na dobrostan skóry, a w rezultacie skóra jest zdrowsza, bardziej elastyczna i bardziej odporna na utratę wody.

Niacynamid ma także właściwości przeciwutleniające, które pomagają w zmniejszeniu szkodliwych skutków czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powierza. Pył zawieszony PM 2.5 przyczynia się do generowania aktywnych form tlenu powodujących stres oksydacyjny. W rezultacie prowadzi do osłabienia skóry i przyspiesza jej proces starzenia wynikający z uszkodzeń DNA, lipidów i białek oraz depolaryzacji błony mitochondrialnej i apoptozy keratynocytów. W badaniach wykazano, że niacynamid hamuje wytwarzanie aktywnych form tlenu w odpowiedzi na obecność PM 2.5. Spowalnia to oksydacje lipidów i białek, a w rezultacie chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami komórek (Zhen i wsp. 2019). Niacynamid zmniejsza także hiperpigmentację skóry. W badaniach wykazano zbliżoną skuteczność do hydrochinonu przy znacznie lepszym profilu bezpieczeństwa.

 

Zmarszczki i koloryt skóry

Stosowanie preparatów z niacynamidem pozwala na redukcję zmarszczek i hiperpigmentacji, poprawę kolorytu skóry i uzyskanie szeregu korzystnych zmian dotyczących komponenty lipidowej i białkowej skóry, a także kontroli pigmentacji. Skóra uzyskuje nie tylko lepszy wygląd i teksturę, ale poprawie ulegają jej właściwości barierowe oraz nawodnienie. W rezultacie tych procesów skóra zyskuje młodszy i zdrowszy wygląd.

Wskazuje się na podobną zdolność poprawy stanu skóry do tej uzyskiwanej przy użyciu retinoidów. Jednak dzieje się tak przy znacznie lepszej tolerancji niacynamidu przez skórę, zwłaszcza przez skórę wrażliwą, atopową, reaktywną.

Poprawa stanu skóry jest rezultatem zmian na poziomie komórkowym. Mimo, że stosowana w zabiegach i preparatach kosmetycznych witamina B₃ jest dostarczana do skóry zewnętrznie, to efekt odmłodzenia i wzmocnienie jej jest wynikiem działania odpowiednich procesów wewnątrz organizmu.

 

Głęboka odnowa skóry z niacynamidem

Silna dermokuracja SUPERIOR YOUTH BOOST opracowana została w laboratoriach Chantarelle dla stymulacji odnowy komórkowej, syntezy kolagenu, wzmocnienia struktury skóry, redukcji przebarwień i regulacji sebum. Preparaty zawierają bogatą formułę składników aktywnych, a wśród nich postać witaminy B₃ – niacynamid. Zabieg i preparaty do pielęgnacji domowej dają spektakularne efekty odmłodzenia: wypełniania zmarszczek, odzyskania sprężystości i jędrności, rozjaśnienia przebarwień i przywrócenia zdrowego kolorytu, regulacji keratynizacji oraz wygładzenia i nawilżenia. Efekty stymulującego działania zabiegu są zwielokrotnione dzięki aplikacji laserem PDT.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura:

  • Matts PJ, Oblong JE, Bissett DL. A review of the range of effects of niacinamide in human skin. IFSCC 2002;5(4):285–9.
  • Christman JC, Fix DK, Lucus SC, Watson D, Desmier E, Wilkerson RJJ, et al. Two randomized, controlled, comparative studies of the stratum corneum integrity benefits of two cosmetic niacinamide/glycerin body moisturizers vs. conventional body moisturizers. J Drugs Dermatol JDD 2012;11(1):22–9.
  • Zhen, A. X., Piao, M. J., Kang, K. A., Fernando, P. D. S. M., Kang, H. K., Koh, Y. S., … & Hyun, J. W. (2019). Niacinamide protects skin cells from oxidative stress induced by particulate matter. Biomolecules & therapeutics, 27(6), 562.

 

Kosmetyki Chantarelle z niacynamidem