Ile osób na świecie może mieć trądzik różowaty? Próbę oszacowania populacji dotkniętej tym schorzeniem podjęli naukowcy z Danii i estymacja wyniosła aż 415 milionów ludzi dotkniętych rosacea.
Trądzik różowaty – statystyki
Badaniami zajął się Dr Jacob Thyssen z Uniwersytetu w Kopenhadze, Dania, który wraz ze swoim zespołem przeprowadził usystematyzowany przegląd badań populacyjnych na temat zapadalności i częstości występowania trądziku różowatego. Przeanalizowano 32 badań z całego świata obejmujących 26,5 miliona pacjentów. Odsetek tych, którzy cierpieli na trądzik różowaty wahał się od 0,09% do 22,41% w zależności od badania. Średnia ze wszystkich badań wyniosła 5,46%, co przekalkulowano na 414 960 000 osób dotkniętych trądzikiem różowatym na całym świecie. Do tej pory zapadalność na acne rosacea oceniano według różnych badań na 1-10% populacji, częściej u osób z I i II fototypem skóry.
Odsetek uzyskany w badaniu porównawczym różnił się w zależności od tego, czy deklaracje wypełniali pacjenci czy lekarze. W przypadku tych pierwszych wyniósł 9,71%, natomiast lekarze rozpoznali przypadłość w 5,53% przypadków, co oznacza prawie dwa razy więcej błędnych wskazań.
Team Dr Thyssena stwierdził, że potrzebne będą kolejne badania, aby dokładniej oszacować liczbę osób cierpiących na trądzik różowaty na całym świecie. W USA nie wykonano jak dotąd odpowiednich badań epidemiologicznych, ale Narodowe Towarzystwo ds. Trądziku Różowatego ocenia liczbę Amerykanów z trądzikiem różowatym na około 16 milionów. Do oszacowania tej liczby wykorzystano ustalenia z Danii, czyli średni wskaźnik 5%. Dotyczy on osób, które mają widoczną zdiagnozowaną chorobę w wyraźnym stadium.
Trądzik różowaty – geneza i objawy
Trądzik różowaty jest trudnym do leczenia, przewlekłym schorzeniem skóry twarzy charakteryzującym się nawrotami i remisjami. Zwykle zaczyna się po 30 roku życia, chociaż pierwsze zmiany można zaobserwować po 25 roku życia jako zaczerwienienie obejmujące policzki, nos, brodę lub czoło, które mogą pojawiać się i okresowo znikać. Ryzyko pojawienia się trądziku różowatego zwiększa łojotokowe zapalenie skóry i ostry trądzik młodzieńczy.
Z biegiem czasu zaczerwienienie staje się bardziej czerwone i bardziej trwałe, pojawiają się popękane naczynka. Bez odpowiedniego leczenia dodatkowo występują guzy, grudki i krostki. W najcięższych przypadkach nos może się spuchnąć z nadmiaru tkanki pojawia się przerost tkanki nosa – rhinophyma. U około połowy pacjentów objawom towarzyszą występują również problemy z oczami, podrażnienie, zaczerwienienie.