Nawet 415 milionów osób na świecie dotkniętych trądzikiem różowatym

Nawet 415 milionów osób na świecie dotkniętych trądzikiem różowatym

Ile osób na świecie może mieć trądzik różowaty? Próbę oszacowania populacji dotkniętej tym schorzeniem podjęli naukowcy z Danii i estymacja wyniosła aż 415 milionów ludzi dotkniętych rosacea.

 


Trądzik różowaty – statystyki

Badaniami zajął się Dr Jacob Thyssen z Uniwersytetu w Kopenhadze, Dania, który wraz ze swoim zespołem przeprowadził usystematyzowany przegląd badań populacyjnych na temat zapadalności i częstości występowania trądziku różowatego. Przeanalizowano 32 badań z całego świata obejmujących 26,5 miliona pacjentów. Odsetek tych, którzy cierpieli na trądzik różowaty wahał się od 0,09% do 22,41% w zależności od badania. Średnia ze wszystkich badań wyniosła 5,46%, co przekalkulowano na 414 960 000 osób dotkniętych trądzikiem różowatym na całym świecie. Do tej pory zapadalność na acne rosacea oceniano według różnych badań na 1-10% populacji, częściej u osób z I i II fototypem skóry.

Odsetek uzyskany w badaniu porównawczym różnił się w zależności od tego, czy deklaracje wypełniali pacjenci czy lekarze. W przypadku tych pierwszych wyniósł 9,71%, natomiast lekarze rozpoznali przypadłość w 5,53% przypadków, co oznacza prawie dwa razy więcej błędnych wskazań.

Team Dr Thyssena stwierdził, że potrzebne będą kolejne badania, aby dokładniej oszacować liczbę osób cierpiących na trądzik różowaty na całym świecie. W USA nie wykonano jak dotąd odpowiednich badań epidemiologicznych, ale Narodowe Towarzystwo ds. Trądziku Różowatego ocenia liczbę Amerykanów z trądzikiem różowatym na około 16 milionów. Do oszacowania tej liczby wykorzystano ustalenia z Danii, czyli średni wskaźnik 5%. Dotyczy on osób, które mają widoczną zdiagnozowaną chorobę w wyraźnym stadium.

 

Trądzik różowaty – geneza i objawy

Trądzik różowaty jest trudnym do leczenia, przewlekłym schorzeniem skóry twarzy charakteryzującym się nawrotami i remisjami. Zwykle zaczyna się po 30 roku życia, chociaż pierwsze zmiany można zaobserwować po 25 roku życia jako zaczerwienienie obejmujące policzki, nos, brodę lub czoło, które mogą pojawiać się i okresowo znikać. Ryzyko pojawienia się trądziku różowatego zwiększa łojotokowe zapalenie skóry i ostry trądzik młodzieńczy.

Z biegiem czasu zaczerwienienie staje się bardziej czerwone i bardziej trwałe, pojawiają się popękane naczynka. Bez odpowiedniego leczenia dodatkowo występują guzy, grudki i krostki. W najcięższych przypadkach nos może się spuchnąć z nadmiaru tkanki pojawia się przerost tkanki nosa – rhinophyma. U około połowy pacjentów objawom towarzyszą występują również problemy z oczami, podrażnienie, zaczerwienienie.

 

Kosmetyki dla skóry z objawami trądziku różowatego

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności