Dermokosmetyki to preparaty działające w sposób kosmetyczny na problemy dermatologiczne. Właściwie ani specjaliści z zakresu kosmetologii, ani dermatologii nie usystematyzowali jeszcze definicji nowego zjawiska w kosmetyce. Potocznie dermokosmetyki są kosmetykami dermatologicznymi czyli wykazującymi ukierunkowane działanie na trudne problemy skóry. Takich problemów jest coraz więcej, cera z problemami naczyniowymi, pielęgnacja cery tłustej, cera atopowa, cera wrażliwa i alergiczna. Ich rolą jest łagodzenie stanów chorobowych oraz pielęgnacja profilaktyczna w przypadku cer wymagających. Dermokosmetyki są zalecane przez dermatologów i farmaceutów, można je zakupić jedynie w aptece i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
W dobie coraz większej emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia środowiska, dermatolodzy coraz częściej mają do czynienia z cerą bardzo wrażliwą i alergiczną, reagującą zaczerwienieniem i uczuleniem niemalże na każde zetknięcie się z substancjami obcymi takimi jak fluid, puder czy nieodpowiednie kosmetyki, a nawet woda. Jednocześnie zwiększa się świadomość zasad pielęgnacji urody, jak i zdrowego odżywiania, jak również składów kosmetyków.
Coraz popularniejsze dermokosmetyki zawierają bowiem minimalną ilość substancji konserwujących, chemicznych barwników i substancji uczulających, tak by zminimalizować ryzyko podrażnień i uczuleń. Również substancje zapachowe zastosowane w preparatach muszą być bardzo delikatne lub nie powinno ich być wcale. Zdecydowanie preparaty do pielęgnacji okolicy wokół oczu muszą spełniać wszystkie wymogi anty-alergiczne. Równie ważne w dermokosmetykach są podłoża i dodatkowo zastosowane substancje przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające, które są odpowiedzialne za dobrą tolerancję produktu.
Dodatkowym atutem dermokosmetyków jest ich działanie lecznicze na problemy skórne takie jak łojotok, trądzik, utrata elastyczności i jędrności skóry, czy pękające naczynka. Dermokosmetyki zawierają przede wszystkim witaminy (witaminy A, C, E, retinol) i substancje aktywne oraz biominerały i oligoelementy. Sposób działania dermokosmetyków opiera się na skomponowaniu odpowiedniej receptury z zastosowaniem składników aktywnych w optymalnych proporcjach, składzie, z minimalną ilością konserwantów, odpowiednią dla stabilności kosmetyku i odpowiednich parametrów układów bakteriostatycznych i ochronnych przed patogenami.
Dermatolodzy i kosmetolodzy stale zajmują się badaniem substancji pomocnych w leczeniu różnych chorób skóry. Badania skuteczności i bezpieczeństwa dermokosmetyków prowadzone są zarówno in vitro, na hodowlach keratynocytów, jak również testowane in vivo przez probantów ze skórą wrażliwą lub skłonnościami do alergii.