Nowoczesne dermokosmetyki

Nowoczesne dermokosmetyki

Dermokosmetyki to preparaty działające w sposób kosmetyczny na problemy dermatologiczne. Właściwie ani specjaliści z zakresu kosmetologii, ani dermatologii nie usystematyzowali jeszcze definicji tego zjawiska w kosmetyce.

 

Co to są dermokosmetyki

Potocznie dermokosmetyki są kosmetykami dermatologicznymi czyli wykazującymi ukierunkowane działanie na trudne problemy skóry. Takich problemów jest coraz więcej, cera z problemami naczyniowymi, pielęgnacja cery tłustej, cera atopowa, cera wrażliwa i alergiczna. Ich rolą jest łagodzenie stanów chorobowych oraz pielęgnacja profilaktyczna w przypadku cer wymagających. Dermokosmetyki są zalecane przez dermatologów i farmaceutów, można je zakupić jedynie w aptece i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

W dobie coraz większej emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia środowiska, dermatolodzy coraz częściej mają do czynienia z cerą bardzo wrażliwą i alergiczną. Reaguje ona zaczerwienieniem i uczuleniem niemalże na każde zetknięcie się z substancjami obcymi takimi jak fluid, puder czy nieodpowiednie kosmetyki, a nawet woda. Jednocześnie zwiększa się świadomość zasad pielęgnacji urody, jak i zdrowego odżywiania, jak również składów kosmetyków.

Coraz popularniejsze dermokosmetyki zawierają bowiem minimalną ilość substancji konserwujących, chemicznych barwników i substancji uczulających. Wszystko to, by zminimalizować ryzyko podrażnień i uczuleń. Również substancje zapachowe zastosowane w preparatach muszą być bardzo delikatne lub nie powinno ich być wcale. Zdecydowanie preparaty do pielęgnacji okolicy wokół oczu muszą spełniać wszystkie wymogi anty-alergiczne. Równie ważne w dermokosmetykach są podłoża i dodatkowo zastosowane substancje przeciwzapalne, łagodzące, nawilżające, które są odpowiedzialne za dobrą tolerancję produktu.

Na jakie problemy skóry wybieramy dermokosmetyki

Dodatkowym atutem dermokosmetyków jest ich działanie lecznicze na problemy skórne takie jak łojotok, trądzik, utrata elastyczności i jędrności skóry, czy pękające naczynka. Dermokosmetyki zawierają przede wszystkim witaminy (witaminy A, C, E, retinol) i substancje aktywne oraz biominerały i oligoelementy. Sposób działania dermokosmetyków opiera się na odpowiedniej recepturze z zastosowaniem składników aktywnych w optymalnych proporcjach i składzie. Dodatkowo z minimalną ilością konserwantów, odpowiednią dla stabilności kosmetyku i odpowiednich parametrów układów bakteriostatycznych i ochronnych przed patogenami.

Dermatolodzy i kosmetolodzy stale zajmują się badaniem substancji pomocnych w leczeniu różnych chorób skóry. Badania skuteczności i bezpieczeństwa dermokosmetyków prowadzone są zarówno in vitro, na hodowlach keratynocytów. Jak również testowane in vivo przez probantów ze skórą wrażliwą lub skłonnościami do alergii.