Oczyszczanie – pierwsze przykazanie w pielęgnacji skóry

Oczyszczanie – pierwsze przykazanie w pielęgnacji skóry

Najbardziej powszechnie popełniany błąd przy pielęgnacji skóry? Brak lub niewłaściwy demakijaż. Skóra, która nie została oczyszczona wieczorem jest pozbawiana możliwości nocnej regeneracji. Sen to pora, gdy nasza skóra musi odpocząć, a składniki aktywne są lepiej rozprowadzane. W czasie snu zwiększa się aktywność fibroblastów oraz produkcja włókien elastycznych i kolagenu w skórze. Pod osłoną nocy komórki skóry niszczą stare włókna elastyny oraz „zużyty kolagen” i produkują nowe. Jednocześnie w skórze zachodzi zjawisko keratynizacji, czyli ciągłego złuszczania się keranocytów, które zamieniają się w martwe komórki, czyli korneocyty. Cały proces keratynizacji trwa około 2 tygodni, ale aby przebiegł prawidłowo skóra musi nocą odpoczywać od szkodliwych warunków zewnętrznych i innych czynników drażniących.

 

Gdy zapominamy o demakijażu?

Demakijaż wykonujemy wieczorem, a rano czynność tę nazywamy się oczyszczaniem. Są to żelazne zasady dla pięknej i zdrowej skóry. Co dzieje się, gdy makijaż zostanie na twarzy przez całą noc? W składzie większości podkładów i fluidów znajdują się składniki drażniące, np.: silikony, barwniki czy silne konserwanty. Makijaż stopniowo „ściera się” w ciągu dnia, jednak część cząsteczek „kolorowych kosmetyków” zostaje na powierzchni naskórka. Skóra w ciągu dnia jest także obciążana nadmiarem sebum, potu, zrogowaciałym naskórkiem i innymi zanieczyszczeniami. Dochodzi wówczas do zatykania porów, zaburzeń w składzie warstwy wodno-lipidowej oraz poziomie pH skóry. Sprzyja to powstawaniu szpecących zaskórników i niedoskonałości. Często mamy też do czynienia z podrażnieniami objawiającymi się małymi czerwonymi krostkami. Nieoczyszczona skóra to także trudna do przeniknięcia bariera dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach stosowanych na noc.

 

Proces oczyszczania skóry

Zanieczyszczenia na powierzchni skóry to głównie nadmiar sebum, złuszczone korneocyty, kurz, składniki potu, bakterie i ich produkty metabolicznych oraz inne składniki (m.in. pozostałości makijażu). W celu ich usunięcia należy używać kosmetyków zawierających tzw. środki powierzchniowo czynne (SPC). Substancje te tworzą tzw. kuliste micelle, w jakich przylegają do siebie cząstki hydrofobowe (lipofilowe), a pozostawiając na zewnątrz micelli hydrofilowe główki.

 

Micella

 

  • Hydrofobowość – właściwość cząsteczek do odpychania od siebie cząsteczek wody.
  • Hydrofilowość – skłonność cząsteczek do łączenia się z cząsteczkami wody. Hydrofilowy jest np. pot, tusz do rzęs rozpuszczalny w wodzie.
  • Lipofilowość – skłonność cząsteczek do rozpuszczania się w tłuszczach i olejach. Lipofilowe są np. łój, tusz wodoodporny, cienie do powiek.

Środki powierzchniowo czynne działają na różne zabrudzenia skóry. Elementy lipofilowe łączą się z brudem pochodzenia tłuszczowego i olejowego, dzięki czemu mogą zostać spłukane ze skóry za pomocą wody.

Środki powierzchniowo czynne działające w kosmetyku nie są jednak dla skóry obojętne. Podczas zmywania brudu dochodzi do kilku zjawisk chemicznych, które zmieniają skład płaszcza hydrolipidowego skóry oraz naturalny kwaśny odczyn pH, jaki chroni skórę przed działaniem bakterii. Ponieważ środki powierzchniowo czynne zawierają elementy lipofilowe, oznacza to, że tworzą wiązania chemiczne z substancjami tłuszczowymi i tym samym przyczyniają się do wymywania lipidów z bariery lipidowej skóry oraz warstwy rogowej. To z kolei przyśpiesza TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody i przyczynia się do wysuszenia skóry. Trochę przewrotnie możemy tutaj zacytować porzekadło – „częste mycie skraca życie” – bowiem nadmierne wymywanie lipidów ze skóry oraz oddziaływanie środkami myjącymi o zasadowym pH ma szkodliwy wpływ na skórę, jej zdolności ochronne i florę bakteryjną. Niekorzystny wpływ SPC jest obserwowany również w oddziaływania na korneocyty i enzymy obecne w warstwie rogowej skóry, co często wywołuje podrażnienia i reakcje alergiczne, a nawet stany zapalne.

Dodatkowo każdy rodzaj skóry ma swoje określone potrzeby i wymaga innego rodzaju środków oczyszczających. Inny skład płaszcza wodno-lipidowego ma skóra sucha, inny – skóra tłusta. Cera wrażliwa, naczyniowa, z trądzikiem pospolitym lub różowatym mają również problemy z częstymi podrażnieniami oraz z niestabilną równowagą hydrolipidową i bakteryjną na powierzchni skóry.

 

Preparaty do oczyszczania

Najbardziej popularnymi środkami myjącymi są mydła. Występują one w formie kostek lub w płynie. Ich odczyn jest zawsze zasadowy – czyli powyżej pH 8,5. Mydła mają bardzo dużą skuteczność w usuwaniu cząsteczek brudu, jednak ich właściwości drażniące i silne działanie odtłuszczające powodują, że nie są zalecane dla oczyszczania skóry twarzy.

Combo (z ang. combination bar), czyli preparaty mieszane mają w swoim składzie poza mydłami również środki powierzchniowo czynne. Ich pH jest mniej zasadowe (7,5-8) i lepiej znoszą twardą wodę. Dobrze usuwają zanieczyszczenia, jednak ich pH również nie dla wszystkich rodzajów cer będzie odpowiednie. Combo może mieć postać żelu, płynu lub kostki.

Syndety to najnowocześniejsze środki myjące i mogą one mieć dowolną formę – płynów, żeli, emulsji i dowolne pH. Zawierają substancje pochodzenia syntetycznego i nie zawierają mydeł. Ich zaletą jest bardzo wysoka skuteczność działania, wadą cena i działanie odtłuszczające w przypadku niektórych układów chemicznych. Nowoczesne syndety zawierają również wkomponowane środki pochodzenia naturalnego.

Produkty myjące do pielęgnacji skóry twarzy występują również w formie żeli lub emulsji, czyli mleczek. Marka CHANTARELLE opracowała formuły aktywne tych preparatów tak, aby nie tylko oczyszczały, ale i działały na problemy danego typu skóry. Nie zawierają one mydeł i substancji drażniących, a ich pH jest dostosowane do danego rodzaju cery.

 

Żele oczyszczające

Żele bazują zazwyczaj na składnikach aktywnych pochodzenia roślinnego i często są przeznaczone do zmywania skóry tłustej i mieszanej, ale w ofercie Chantarelle jest też żel do skóry wrażliwej:

  • Absolute Rich Moisture hydrolipidowy żel oczyszczający – absolutne nawilżenie – łagodnie zmywa zanieczyszczenia skóry, intensywnie nawilża i regeneruje barierę hydrolipidową.
  • Sensitive Smart Inflabiome żel oczyszczający dla skóry wrażliwej, odmładzający i kojący pH 4,5 – kojący i odmładzający żel oczyszczający pH 4,5 przeciw starzeniu zapalnemu i zaczerwienieniom, regenerujący mikrobiom, dla twarzy i szyi skóry wrażliwej.
  • Ideal Pure antybakteryjny, ziołowy żel oczyszczający – do skóry tłustej, skłonnej do trądziku pospolitego. Doskonale oczyszcza skórę i eliminuje nadmiar sebum, redukuje zaskórniki, ściąga rozszerzone pory, nawilża i łagodzi. Działa antybakteryjnie i ściągająco.
  • Ideal Pure lotion z kwasem salicylowym i glukonolaktonem – dla skóry tłustej, skłonnej do trądziku pospolitego. Redukuje niekorzystną florę bakteryjną wywołującą trądzik, zmniejsza ilość zaskórników i objawy stanów zapalnych.
  • Special Aesthetics AHA Saponaria 11% pH 4.0 – preparat oczyszczający nadmiar sebum, dokładnie zmywający zanieczyszczenia, delikatnie peelingujący i nawilżający dla skóry tłustej, trądzikowej oraz skóry mieszanej z przewagą skóry tłustej.

 

Mleczka oczyszczające

Mleczka marki Chantarelle to emulsje typu olej w wodzie (O/W, w których każda cząsteczka oleju jest otoczona wodą) i dzięki takiemu układowi preparatu można zmniejsza się ryzyko podrażnienia skóry substancjami zmywającymi przy jednoczesnym lepszym wykorzystaniu składników aktywnych.

  • Agemelan Holistic mleczko pH 4,5 rozjaśniające i odmładzające dla skóry z przebarwieniami. Spowalnia proces starzenia skóry i redukuje przebarwienia.
  • Regenevia DNA mleczko algowe i antyoksydacyjne. Dokładnie oczyszcza skórę, nawilża i wygładza. Uzupełnia poziom naturalnych antyoksydantów.
  • Red Stop mleczko przeciw zaczerwienieniom – do demakijażu skóry naczyniowej, z objawami trądziku różowatego. Zawiera naturalne składniki roślinne. Działa nawilżająco, łagodząco i uspokajająco, poprawia cyrkulację krwi i szczelność naczyń krwionośnych.
  • Special Aesthetics mleczko oczyszczające ultra delikatne z wyciągami z malwy, babki zwyczajnej, szałwii, łopianu i aloesu. Przeznaczone do demakijażu każdego typu skóry, także wrażliwej, naczyniowej, suchej.
  • Special Aesthetics zmywacz do demakijażu oczu, także z tuszu wodoodpornego, o konsystencji mleczka. Odpowiedni również dla najbardziej wrażliwej skóry pod oczami i powiek.

 

Pianki oczyszczające

Pianki do mycia twarzy dokładnie oczyszczają skórę, działając podobnie, jak żele lub mleczka. Dodatkowo jednak dzięki swojej puszystej i delikatnej konsystencji są bardzo przyjemne w użytkowaniu. Ich lekka formuła pozwala dotrzeć do najgłębszych zakamarków skóry i starannie ją oczyścić. Pianki oczyszczające do twarzy mogą być stosowane do każdego typu skóry.

  • Absolute Rich Moisture hydrolipidowa pianka tonizująca do twarzy i szyi – absolutne nawilżenie – regeneruje barierę hydrolipidową, wygładza zmarszczki, daje komfort pełnego nawilżenia i elastyczności.
  • Sensitive Smart Inflabiome tonizująca pianka peptydowa dla skóry wrażliwej, antystresowa i kojąca pH 4,5 – przeciw zaczerwienieniom i starzeniu zapalnemu, odmładzająca, regenerująca mikrobiom.
  • Sebumelan Holistic pianka oczyszczająca pH 4,5 normalizująca i rozjaśniająca przebarwienia pozapalne i blizny. Reguluje i redukuje wydzielanie sebum, niweluje przebarwienia i blizny potrądzikowe.

 

Toniki odświeżające

Skala pH służy do odróżnienia odczynów kwasowych od zasadowych i zawiera wartości w przedziale od 0 do 14:

  •  pH = 7 – odczyn obojętny
  • pH > 7 – odczyn zasadowy
  • pH < 7 – odczyn kwasowyskala odczyn pH skóry

 

Skóra ma naturalny odczyn kwaśny i jej naturalne pH waha się w przedziale 4.5 a 6.6 i jest zależne od wieku, płci, diety. Lekko kwasowe pH daje skórze ochronę przed bakteriami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Za utrzymanie takiego pH odpowiadają obecny w pocie kwas mlekowy i jego sole (mleczany) oraz naturalna flora bakteryjna skóry i nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w łoju. Często mamy problem z utrzymaniem kwasowego odczynu i wówczas pomocne jest działanie toników. Przywracają one naturalne pH skóry po oczyszczaniu mleczkiem lub żelem oraz wspomagają działanie bariery hydro-lipidowej.

Toniki Chantarelle nie zawierają alkoholu, aby nie podrażniać skóry. Są też bogate w wiele aktywnych składników, jakie działają nawilżająco, wygładzająco i regenerująco. Występują czasami w postaci mgiełki.

  • Absolute Rich Moisture tonizująca mgiełka do twarzy, ciała i włosów – absolutne nawilżenie – lekki i odświeżający preparat o delikatnym zapachu. Przynosi natychmiastową ulgę dla suchej skóry, wzmacnia jej barierę hydrolipidową i przywraca odpowiednie pH.
  • Sensitive Smart Inflabiome tonizująca mgiełka peptydowa pH 4,5 dla skóry wrażliwej, antystresowa i kojąca – przeciw zaczerwienieniom i starzeniu zapalnemu, odmładzająca, regenerująca mikrobiom.
  • Agemelan Holistic tonik pH 4,5 rozjaśniający i odmładzający dla skóry z przebarwieniami – rozjaśniający i odmładzający tonik pH 4,5 o holistycznym działaniu regenerującym i ochronnym.
  • Regenevia DNA mgiełka tonizująca AGE przeciw glikacji, antyoksydacyjna. Regeneruje strukturę kolagenu odwracając skutki glikacji. Dodatkowo wzmacnia elastyczność i jędrność skóry.
  • Sebumelan Holistic tonik pH 4,5 normalizujący i rozjaśniający przebarwienia pozapalne i blizny. Zapewnia utrzymanie właściwego pH dla wzmocnienia ochronnego działania bariery hydro-lipidowej przed bakteriami.
  • Ideal Pure tonik ziołowy, antybakteryjny – do skóry tłustej, skłonnej do trądziku pospolitego. Przywraca skórze neutralny odczyn pH. Działa ściągająco i antybakteryjnie. Stabilizuje płaszcz lipidowy skóry, normalizuje gospodarkę wodno-lipidową.
  • Red Stop tonik przeciw zaczerwienieniom – z kompleksem bio-minerałów do skóry naczyniowej, z objawami trądziku różowatego. Działa relaksująco i uspokajająco. Przywraca równowagę izotoniczną, właściwe nawilżenie i mineralizację skóry.
  • Special Aesthetics tonik łagodzący ultra delikatny – z ekstraktem z hamamelisu i aloesu. Przeznaczony do tonizacji i oczyszczania każdego typu skóry, także wrażliwej, naczyniowej, suchej.

 

Profesjonalne produkty oczyszczające

Wśród produktów myjących są również preparaty profesjonalne służące do przygotowania skóry do zabiegów w gabinecie kosmetycznym m.in. peelingów na bazie kwasów, mezoterapii czy laseroterapii. Przed zabiegiem z kwasami najważniejsze jest odtłuszczenie skóry, aby cząsteczki kwasu mogły możliwie najlepiej penetrować skórę. W składzie takiego preparatu znajdują się naturalne saponiny, czyli tzw. naturalne mydła. Po zakończeniu zabiegu na bazie kwasów bardzo ważne jest nałożenie przez kosmetyczkę neutralizatora, który powoduje przywrócenie skóry do poprzedniego stanu i przyśpiesza odbudowywanie bariery wodno-lipidowej.

 

Jak wykonać demakijaż i oczyszczanie skóry

demakijaz kierunek masazu

Demakijaż należy wykonywać bardzo delikatnie. Zaczynamy od okolic oczu, następnie ust, a dopiero potem całej twarzy, szyi i dekoltu.

Demakijaż oczu
Płatki kosmetyczne nasączamy preparatem do demakijażu i kładziemy na zamkniętą powiekę, następnie bardzo lekko, pulsacyjnie naciskamy, aby rozpuścić tusz i cienie. Zmywamy ruchem z góry – na dół. Czynność powtarzamy – aż płatek będzie czysty. Po otworzeniu oka zmywamy tusz z dolnych rzęs od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Demakijaż ust
Płatek nasączony preparatem do demakijażu kładziemy na zamkniętych ustach i lekko dociskamy. Czekamy chwilę, a następnie zdejmujemy pomadkę z wargi dolnej i górnej. Czynność powtarzamy – aż płatek będzie czysty.

Demakijaż twarzy, szyi i dekoltu
Niewielką ilość mleczka lub żelu nakładamy na dłoń (preparat zostanie lekko ogrzany). Następnie rozprowadzamy go kolistymi ruchami, głaszcząc skórę na dekolcie, szyi i twarzy. Następnie preparat zmywamy ciepłą wodą za pomocą chusteczki do demakijażu, gąbeczek lub płatków kosmetycznych. Staramy się nie naciągać skóry, wykonujemy ruchy przypominające delikatne dotykanie. Makijaż zmywamy tak długo, aż waciki będą czyste.
Na rysunku zaprezentowany jest kierunek masażu myjącego.

Tonizacja
Po usunięciu mleczka lub żelu skórę obowiązkowo tonizujemy. Płatek kosmetyczny nasączamy tonikiem i przemywamy dekolt, szyję i twarz od brody przez policzki, nos do czoła.

 

Należy używać zarówno mleczka, toniku, jak i kremów z tej samej linii pielęgnacyjnej. Dzięki temu substancje aktywne zawarte w każdym z preparatów nie wchodzą ze sobą w kolizję i nie spowodują skutków nieprzewidzianych przez producenta danej linii. Serie kosmetyczne są tak opracowane, aby użycie kosmetyków na etapie oczyszczania, tonizowania i aktywnej pielęgnacji (maska, krem, serum lub koncentrat) zawierały składniki aktywne działające synergicznie i spójnie.

 

Oczyszczające kosmetyki Chantarelle