Oczyszczanie skóry twarzy – ważny codzienny rytuał

Oczyszczanie skóry twarzy – ważny codzienny rytuał

Oczyszczanie twarzy to jedno z ważniejszych przykazań w pielęgnacji skóry. To przykazanie oczyszczania skóry jest szczególnie ważne teraz, aby nie stwarzać warunków do przeniesienia bakterii i wirusów poprzez błony śluzowe ust, nosa i oczu.

 

Eksperci WHO i GIS ostrzegają, aby unikać dotykania twarzy dłońmi, gdyż możemy przenieść wirusy i inne patogeny poprzez błony śluzowe. Mimo zdezynfekowanych dłoni roznosimy zarazki przez nieoczyszczoną skórę twarzy. Bardzo trudno jest skontrolować te mimowolne ruchy dotykania twarzy. Najlepiej dokładnie umyć twarz odpowiednim preparatem zaraz po powrocie do domu.

 

Jak brak oczyszczenia wpływa na skórę?

Skóra w ciągu dnia jest obciążana nadmiarem sebum i potu, zrogowaciałym naskórkiem i wieloma innymi zanieczyszczeniami. Dochodzi do zatykania porów, zaburzeń w składzie warstwy wodno-lipidowej oraz w odczynie pH skóry. Sprzyja to powstawaniu szpecących zaskórników i niedoskonałości. Często mamy też do czynienia z podrażnieniami objawiającymi się małymi czerwonymi krostkami. Nieoczyszczona skóra to także bariera dla substancji odżywczych zawartych w kremach i koncentratach.

 

Oczyszczanie skóry twarzy krok po kroku

Zanieczyszczenia na powierzchni skóry to głównie nadmiar sebum, złuszczone korneocyty, kurz, składniki potu, bakterie, wirusy i inne patogeny oraz ich produkty metaboliczne. W celu ich usunięcia należy używać kosmetyków zawierających tzw. środki powierzchniowo-czynne. Środki powierzchniowo czynne działają na różne zabrudzenia skóry. Łączą się łatwo z brudem pochodzenia tłuszczowego i olejowego, dzięki czemu mogą zostać spłukane ze skóry za pomocą wody.

 

Jak tradycyjne środki myjące wpływają na skórę?

Środki powierzchniowo czynne działające w wielu kosmetykach nie są jednak dla skóry obojętne. Podczas zmywania brudu dochodzi do kilku zjawisk chemicznych, które zmieniają skład płaszcza hydro-lipidowego skóry oraz naturalny kwaśny odczyn pH, jaki chroni skórę przed działaniem bakterii. To z kolei przyśpiesza TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody i przyczynia się do wysuszenia skóry. Nadmierne wymywanie lipidów ze skóry ma szkodliwy wpływ na skórę, jej zdolności ochronne i florę bakteryjną. To często wywołuje podrażnienia i reakcje alergiczne, a nawet stany zapalne.

 

Dlaczego mydło nie jest zalecane do mycia twarzy?

Najbardziej popularnymi środkami myjącymi są mydła. Występują one w formie kostek lub w płynie. Ich odczyn jest zawsze zasadowy – czyli powyżej pH 8,5. Mydła mają bardzo dużą skuteczność w usuwaniu cząsteczek brudu, jednak ich właściwości drażniące i silne działanie odtłuszczające powodują, że nie są zalecane dla oczyszczania skóry twarzy.

 

Codzienny, dokładny demakijaż

Nie czekaj do wieczora z oczyszczeniem skóry i wykonaj demakijaż zaraz po powrocie do domu. Na skórze twarzy zbieramy i przenosimy brud i drobnoustroje, z jakimi stykamy się w ciągu całego dnia. Warto pozbyć się ich jak najszybciej oraz nawilżyć i zregenerować skórę odpowiednio dobranym kremem.

 

Najlepsze kosmetyki do oczyszczania skóry twarzy

Specjalne produkty do oczyszczania skóry twarzy występują najczęściej w formie pianek, żeli, płynów lub mleczek. Eksperci Chantarelle opracowali formuły aktywne takich preparatów tak, aby nie tylko oczyszczały, ale i działały na problem danego typu skóry. Nie zawierają one mydeł i substancji drażniących, a ich pH jest dostosowane do danego rodzaju cery.

Kosmetyki oczyszczające z linii Agemelan i Sebumelan Holistic mają niższe, lekko kwaśne pH 4,5 – dzięki czemu skutecznie wzmacniają barierę ochronną skóry przed uszkodzeniami i patogenami, jak bakterie, grzyby, pleśnie. Preparaty te zawierają także wiele antybakteryjnych i przeciwzapalnych składników aktywnych, które chronią naturalny mikrobiom skóry i utrzymują optymalny poziom pH. Kosmetyki antybakteryjne nie tylko efektywnie oczyszczają, ale i skutecznie walczą z patogenami na naszej skórze.

Agemelan Holistic – program odmładzający i naprawczy, rozjaśniający przebarwienia i koloryt, dla skóry z fototypem I-IV, z przebarwieniami i nierównym kolorytem, zwłaszcza suchej, naczynkowej, z symptomami przedwczesnego starzenia i fotostarzenia, dojrzałej, ze zmarszczkami.

Sebumelan Holistic – program normalizujący i rozjaśniający o pH 4,5, przeznaczony dla skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej; do redukcji przebarwień pozapalnych i blizn. To program oparty na nowoczesnych składnikach aktywnych ukierunkowanych na działanie przeciwzapalne, regulujące sebum, odmładzające i rozjaśniające.

Kosmetyki do oczyszczania twarzy