Oczyszczanie skóry w walce z bakteriami i wirusami

Oczyszczanie skóry w walce z bakteriami i wirusami

W związku z epidemią koronawirusa i grypy eksperci WHO i GIS apelują o regularne mycie i odkażanie rąk oraz o niedotykanie twarzy. To obecnie jedne z ważniejszych zaleceń, aby uchronić się przed rozpowszechnianiem wirusów i bakterii. Większość chorobotwórczych patogenów przenosi się drogą kropelkową, poprzez kichanie i kaszel, ale także utrzymuje się przez określony czas na rożnych powierzchniach.

Mycie rąk – im częściej tym lepiej

Myjemy ręce wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. To najlepsza i najprostsza profilaktyka przed zakażeniem szkodliwymi bakteriami i wirusami. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że konieczne jest przestrzeganie zaostrzonych zasad higieny w tym m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. poza domem, biurem, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

 

Poniżej prezentujemy jak w sposób dokładny umyć ręce.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

 

Podrażniona skóra dłoni

Bardzo częste mycie rąk może spowodować podrażnioną skórę dłoni. Skóra staje się sucha, spękana i szorstka. U części osób pojawiają się nawet rany od dezynfekcji środkami antybakteryjnymi i ciągłego ich stosowania. Niestety konieczność częstego mycia rąk jest bezdyskusyjna. Co możemy zrobić, aby uniknąć podrażnionych dłoni po dezynfekcji. Po umyciu dłoni warto regularnie zastosować krem, który nawilży i zredukuje szorstkości, złagodzi stany zapalne i wzmocni barierę hydro-lipidową.

 

Nie dotykaj twarzy

Czy pamiętasz, czego dotykały Twoje dłonie zanim dotknęły twarzy? Telefon komórkowy? Kierownica samochodu? Klawiatura komputera? Pieniądze? Poręcz w autobusie? Klamki? Na wszystkich tych przedmiotach występuje nawet kilkadziesiąt tysięcy bakterii. Do wielu z tych przedmiotów wciąż dotykają się inne osoby. Następnie Twoje dłonie nieświadomie wędrują do twarzy. Przez dotykanie okolic ust, nosa i oczu łatwo przenosimy patogeny, jak bakterie, wirusy i grzyby. To nawyk, którego nie kontrolujemy. Ważne jest, by starać się nad nim zapanować. Kontakt błon śluzowych nosa, jamy ustnej i warg z rękami – to jedna z najczęstszych dróg przenoszenia chorób zakaźnych. Dotknięcie brudnymi palcami miejsc osłoniętych jedynie śluzówką wystarczy, aby do organizmu dostały się zarazki.

 

Czyść przedmioty w Twoim otoczeniu

Eksperci z WHO i GIS zalecają również systematyczne odkażanie preparatami na bazie alkoholu blatów biurek i blatów kuchennych, telefonów komórkowych, klawiatur, pilotów od telewizorów, klamek w drzwiach. To przedmioty i miejsca, na których w ogromnych ilościach gromadzą się patogeny. Najlepiej jest te przedmioty przecierać chusteczkami antybakteryjnymi albo płynem dezynfekującym (nasączyć nim wacik kosmetyczny). Im częściej to robimy tym mniejsze ryzyko stanu infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

 

Oczyszczaj twarz zaraz po powrocie do domu

Nie czekaj do wieczora oczyszczeniem skóry i najlepiej wykonaj demakijaż zaraz po powrocie do domu. Twoja skóra pokryta zbyt długo warstwami makijażu nie będzie dobrze funkcjonowała, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Może zacząć się przetłuszczać i błyszczeć, a zatkane pory to najszybsza droga do tego, aby pojawiły się na niej zaskórniki, wypryski i krostki. Nieoczyszczona skóra często staje się też szorstka i przesuszona, co może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych. Czyli brak oczyszczania wpływa destrukcyjnie na naturalny mikrobiom skóry.

Przede wszystkim jednak na skórze twarzy zbieramy i przenosimy brud i drobnoustroje, z jakimi stykamy się w ciągu całego dnia. Warto pozbyć się ich jak najszybciej oraz nawilżyć i zregenerować skórę odpowiednio dobranym kremem.

 

Wybierz skuteczne kosmetyki dla ochrony Twojej skóry

Jeżeli zaniedbaliśmy oczyszczanie i codzienną pielęgnację skóry oraz mamy problem z utrzymaniem równowagi naszego mikrobiomu to konieczne jest energiczne działanie naprawcze. Warto sięgnąć wówczas po kosmetyki z linii Agemelan i Sebumelan. Utrzymują one lekko kwaśne pH skóry oraz wspomagają działanie bariery hydro-lipidowej. Oczyszczają, detoksykują i naprawiają uszkodzenia na skutek działania wolnych rodników, smogu, substancji chemicznych i patogenów jak bakterie, grzyby i wirusy.

 

Agemelan Holistic – program odmładzająco-naprawczy, rozjaśniający przebarwienia i koloryt, dla skóry z fototypem I-IV, z przebarwieniami i nierównym kolorytem, zwłaszcza suchej, naczynkowej, z symptomami przedwczesnego starzenia i fotostarzenia, dojrzałej, ze zmarszczkami.

Wybierz kosmetyki Agemelan Holistic >

 

Sebumelan Holistic – program normalizujący-rozjaśniająco o pH 4,5, przeznaczony dla skóry tłustej, trądzikowej, mieszanej; do redukcji przebarwień pozapalnych i blizn. To program oparty na nowoczesnych składnikach aktywnych ukierunkowanych na działanie przeciwzapalne, regulujące sebum, odmładzające i rozjaśniające.

Wybierz kosmetyki Sebumelan Holistic >

 

Zarządzaj plikami cookies