Odmładzająca moc platyny

Odmładzająca moc platyny

Cząsteczki platyny zostały wykorzystane w linii preparatów zabiegowych Platinum Peel&Cure. Ma ona silne działanie odmładzające, regenerujące i odbudowujące skórę. Redukuje deformacje w komórkach skóry, bierze udział w rekonstrukcjach tkanki (zagojenia, zabliźnienia). Radykalnie zmniejsza przebarwienia naskórka o różnej etiologii wyrównując koloryt skóry. Wykazuje silne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

 

Cenny metal

Platyna jest metalem szlachetnym, którego wartość jest wyższa niż wartość złota. Gdy odkryto ją w XVIII w. nie była doceniona – początkowo uważano ją za gorszą odmianę srebra. Stąd pochodzi jej nazwa, która jest zdrobnieniem hiszpańskiego określenia srebra (plata) i można ja tłumaczyć jako „sreberko”. Dzisiaj platyna znajduje różnorodne zastosowania od zaawansowanych katalizatorów, elektrotechnikę – po składniki leków, a także w kosmetykach.

Aby móc stosować cząstki platyny potrzebne jest wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki pozwalających na uzyskiwanie odpowiedniego kształtu, rozmiaru i składu materiałów (Peng i Yang, 2009). Kontrola parametrów cząstek ma równie wielkie znaczenie w zastosowaniach medycznych, jak i kosmetycznych. Ich rozmiar, kształt i inne parametry warunkują zarówno ich właściwości, jak i ich zdolność do wnikania do skóry (Yamada i wsp 2015). Ta ostatnia właściwość zależy przede wszystkim od rozmiaru, lecz inne czynniki takie jak ich skład czy kształt także grają istotną rolę. Stan i parametry skóry także warunkują wnikanie i funkcję cząstek, a mechanizm przenikania może być zróżnicowany (Filon i wsp, 2015).

 

Działanie platyny w kosmetykach

Cząstki platyny wykazują działanie antyoksydacyjne, a stosowane na skórę spowalniają zmiany zanikowe charakterystyczne dla procesów starzenia – potwierdzono więc odmładzające działanie platyny (Shibuya i wsp. 2015). Potencjał antyoksydacyjny cząstek platyny przejawia się także działaniem przeciwzapalnym i ochronnym względem skutków promieniowania UV. Podsumowując, platyna jest składnikiem kosmetyków który ma działanie odmładzające, regenerujące i odbudowujące skórę.

Eksperci Chantarelle wykorzystali cząsteczki platyny w dermokosmetykach Platinum Peel&Cure.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Platyna w kosmetykach Chantarelle