Kosmetyki przeciw zanieczyszczeniom miejskim

Kosmetyki przeciw zanieczyszczeniom miejskim

Jak ochronić swoją skórę przed negatywnym działaniem smogu przez cały rok? Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z największych zagrożeń dla naszego organizmu. Mieszkamy najczęściej w miastach, gdzie jesteśmy narażeni na różnorodne zanieczyszczenia, pochodzące z wielu źródeł jednocześnie. Zimą dymią kominy, latem w bezwietrzne dni smog tworzy się ze spalin aut.

 

Główne zanieczyszczenia miejskie

Głównymi składnikami zanieczyszczeń są: pył zawieszony, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, ozon, metale ciężkie czy węglowodory aromatyczne. Liczne badania wykazują, że są one przyczyną schorzeń takich jak nowotwory, astma i alergie. Słusznie obawiamy się pyłów, które wdychamy, a jednocześnie rośnie świadomość zagrożeń związanych z ich wpływem na skórę.

Zanieczyszczenie powietrza mogą powodować problemy alergiczne, rozwinąć się w dermatozy m.in. atopowe zapalenie skóry oraz przyspieszyć procesy starzenia skóry. Smog wpływa na starzenie podobnie jak znane wcześniej czynniki: promieniowanie UV i dym papierosowy, a skutek jest ten sam co w przypadku starzenia chronologicznego: pogarsza się stan skóry –staje się ona przesuszona i wrażliwa, pojawiają się zmiany pigmentacyjne i zmarszczki. Zanieczyszczenia w podobny sposób mogą wpływać także na stan włosów, czyniąc je suchymi i matowymi, a także kruchymi i łamliwymi.

 

Jak możemy przeciwdziałać tym zagrożeniom?

Wydaje się, że nie ma jednego rozwiązania ponieważ zagrożenia są różnorodne, a mechanizmy ich działania skomplikowane. Wskazane jest zidentyfikowanie najważniejszych czynników i wybór możliwie najlepszych środków zaradczych. Pierwszą myślą jest odizolowanie się od zanieczyszczeń. Nie proponujemy jednak kombinezonów, jakie noszą służby zwalczające skażenia chemiczne. Dla ochrony i wzmocnienia skóry możemy skorzystać ze znacznie subtelniejszych rozwiązań takich, jak zabiegi i kosmetyki Chantarelle zawierające składniki chroniące przed zanieczyszczeniami środowiskowymi.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert Chantarelle Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

Kosmetyki anty-smogowe Chantarelle