Peelingi z kwasami – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Peelingi z kwasami – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Wiosna i jesień to najlepsze pory roku na dermokuracje z zastosowaniem kwasów, czyli peelingów chemicznych. Zabieg peelingu chemicznego (ang. peel – złuszczanie) polega na kontrolowanym zastosowaniu preparatów z kwasami w celu złuszczenia odpowiednich warstw naskórka. Dlaczego zabiegi z kwasami są tak skuteczne i czy są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry? Jakie są rodzaje peelingów chemicznych i które z nich można wykonać kosmetyczka, a które lekarz medycyny estetycznej? Ile zabiegów należy wykonać i jakie efekty możemy osiągnąć? Jak pielęgnować skórę w domu i jak długo utrzymują się efekty?

Historia

Peelingi wykonywano prawdopodobnie już ponad 5 tys. lat temu w Egipcie stosując kwasy owocowe i mlekowe. W XIX wieku po raz pierwszy użyto kwasu salicylowego, a peelingi zyskiwały coraz większą popularność w kosmetologii. W latach 30-tych XX wieku wprowadzono lekkie kwasy powierzchniowe, dzięki czemu zabiegi stały się dużo bezpieczniejsze. Od lat 80. ubiegłego wieku zdobywały coraz większa popularność i na stałe zagościły w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.

 

Działanie peelingu chemicznego

Skóra człowieka w sposób ciągły wytwarza nowe komórki, które przemieszczają się wzwyż, ku naskórkowi, by współtworzyć ochronny płaszcz hydro-lipidowy. Gdy komórki wykonają swoje zadanie, obumierają i zostają w sposób naturalny usunięte, czyli złuszczone, zaś ich miejsce zajmują nowopowstałe. Cały taki cykl u młodej osoby trwa ok. 28 dni, ale z wiekiem i w wyniku działania niekorzystnych czynników staje się on coraz słabszy i wolniejszy. W peelingach chemicznych aplikuje się kwaśne substancje chemiczne, aby usunąć warstwy skóry do odpowiedniego poziomu, bez naruszenia głębiej położonych tkanek. W gabinetach kosmetycznych stosuje się peelingi powierzchniowe o stężeniu do 40%, a ich działanie ogranicza się do usunięcia martwych komórek z warstwy rogowej naskórka. Głębsze peelingi, sięgające skóry właściwej o stężeniu powyżej 40% są wykonywane tylko przez lekarzy medycyny estetycznej.

 

Głębokość działania

(klasyfikacja peelingów chemicznych wg. M.G. Rubina)

  • peelingi bardzo powierzchniowe – złuszczanie naskórka aż do warstwy kolczystej (do 0,06 mm);
  • peelingi powierzchniowe – złuszczanie całego naskórka aż do warstwy podstawnej (do 0,45 mm);

Oba powyższe rodzaje złuszczenia stosuje się m.in. przy płytkich zmarszczkach, powierzchniowych przebarwieniach, trądziku pospolitym.

  • peelingi średniogłębokie – złuszczanie naskórka i powierzchniowej warstwy skóry właściwej do górnej części warstwy siateczkowej (do 0,6 mm) – stosowane m.in. przy zmarszczkach, przebarwieniach, plamach soczewicowatych, objawach fotostarzenia, płytkich bliznach;
  • peelingi głębokie – złuszczanie wszystkich komórek naskórka oraz górnej części skóry właściwej do środkowej części warstwy siateczkowatej (powyżej 0,6 mm) – stosowane przy głębokich zmarszczkach i bliznach.

Peelingi średniogłębokie i głębokie ze względu na ryzyko powikłań mogą być wykonywane jedynie przez lekarzy medycyny estetycznej.

 

 

Wskaźnik pH

Wskaźnik pH skóry mówi nam o odczynie chemicznym środowiska skóry, który może być:

  • kwaśny pH 0-6
  • neutralny pH 7
  • zasadowy pH 8-14

Odczyn zdrowej skóry nie jest jednakowy na całej jej powierzchni. Zazwyczaj jest on lekko kwaśny o pH ok. 5.5, bowiem płaszcz hydro-lipidowy zawiera kwasy wydzielane przez gruczoły potowe. Kwaśne środowisko na powierzchni skóry zapewnia ochronę przed bakteriami i grzybami, które w takim odczynie słabo się namnażają. Peelingi chemiczne również mają określony wskaźnik pH. Jeżeli jest on niższy (zbliżony do pH 1) – złuszczanie jest intensywniejsze, a jeśli wyższy (zbliżony do pH 5) – złuszczanie jest słabsze.

konstrukcja naskórka epiderma

Rodzaj i problemy skóry

Peelingi chemiczne z kwasami, odpowiednio dobranymi pod względem rodzaju i stężenia, mogą działać na problemy wielu rodzajów skóry, także bardzo trudnych. Dzięki procesowi złuszczania i regeneracji włókien kolagenowych można dzięki nim wypłycić drobne zmarszczki skóry dojrzałej. Są niezwykle skuteczne przy skórze tłustej z nadmiernym łojotokiem, trądzikiem pospolitym, rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Dla cery wrażliwej, suchej, naczyniowej, z objawami trądziku różowatego również zostały opracowane specjalne programy na bazie kwasów, które w niewielkim stopniu działają złuszczająco (eksfoliująco), a głównie wzmacniają, regenerują i nawilżają. Kwasy są idealną kuracją na problemy z przebarwieniami, zmianami kolorystycznymi i drobnymi bliznami, także potrądzikowymi. Peelingi chemiczne można stosować na twarz, szyję dekolt, dłonie oraz wybrane części ciała. Można je również połączyć z innymi procedurami, m.in. z mikrodermabrazją, sonoforezą, jonoforezą, mezoterapią igłową i bezigłową lub zabiegami laserowymi.

Plan zabiegów

Dobór rodzaju kwasu, jego stężenia, czas kontaktu ze skórą podczas zabiegu oraz częstotliwość zabiegów ustalane są w zależności od problemu. Dermokurację z kwasami rozpoczyna się od użycia preparatu o niższym stężeniu (10-20%) i stopniowo przechodzi się do wyższych (30-60%). Zabiegi w serii wykonujemy zazwyczaj w odstępach 10-14-dniowych – to wystarczający czas, by skóra zdążyła się zregenerować. Jednocześnie niezalecane są dłuższe przerwy, aby działanie kwasów było odpowiednio silne i trwałe. Zaleca się zwykle wykonanie ok. 5-10 zabiegów na bazie kwasów o niskich stężeniach lub ok. 3-5 zabiegów przy wysokich stężeniach.

Efekty zabiegów z peelingami

Rezultat działania peelingu chemicznego jest uzależniony od grubości skóry, wrażliwości na działanie kwasów, trybu życia oraz zabiegów kosmetycznych i medycznych wykonanych wcześniej. Pierwszy efekt – poprawa napięcia i wygładzenia skóry jest widoczny zazwyczaj od razu po pierwszym zabiegu. W trakcie samego zabiegu przy niektórych rodzajach kwasów może wystąpić także zaczerwienienie skóry, które znika w ciągu kilku godzin. Po 2-3 dniach po zabiegu powierzchniowym możemy zaobserwować delikatne łuszczenie się naskórka. Średniogłęboki i głęboki peeling medyczny wywołuje kontrolowane „uszkodzenie” skóry, co może powodować podrażnienie oraz kilkudniowy proces intensywnego złuszczania i gojenia się skóry. Dlatego ten typ kuracji musi być wykonywany pod nadzorem lekarza. Większość oczekiwanych efektów jest osiągalna po serii 3-5 zabiegów. Po wykonaniu zalecanej liczby w serii i ścisłym stosowaniu zaleceń przy pielęgnacji domowej – oczekiwane rezultaty są bardzo trwałe.

Jak peeling chemiczny działa na skórę?

  • usuwa zrogowaciały naskórek
  • pobudza do wytwarzania w skórze nowych komórek
  • wygładza drobne zmarszczki i redukuje głębsze zmarszczki
  • odblokowuje i regulacje pracę gruczołów łojowych
  • oczyszcza z zaskórniki
  • redukuje przebarwienia (także posłoneczne)
  • wygładza blizny (także potrądzikowe) i rozstępy
  • ułatwienia przenikanie w głąb skóry aktywnych składników kosmetycznych
  • poprawia nawilżenie
  • poprawia mikrokrążenie
  • poprawia elastyczność, sprężystość i koloryt skóry

Ogólne przeciwwskazania

  • alergia na daną substancję złuszczającą
  • świeże otarcia i rany
  • infekcje wirusowe i bakteryjne skóry
  • wykwity ropne na skórze
  • aktywna opryszczka
  • grzybicze zakażenie skóry
  • brodawki skórne
  • liczne zmiany barwnikowe skóry
  • nowotwory skóry
  • skłonność do powstawania blizn
  • nałogowe opalanie (tanoreksja)
  • ciąża i karmienie piersią

Powikłania po peelingach powierzchniowych są raczej rzadkie, zaś po peelingach głębszych może wystąpić m.in. rumień, przebarwienia pozapalne, aktywacja opryszczki.

Pielęgnacja skóry po zabiegach

Po jednym zabiegu przez min. 30 dni oraz pomiędzy kolejnymi zabiegami w serii obowiązkowo należy stosować ochronę przeciw promieniom UV, także w dni pochmurne i przez cały rok. Konieczne są kremy z wysokim faktorem, min. SPF30, np. Special Aesthetics krem Cover UV-ochronny SPF50 UVA/UVB . Nie należy korzystać w tym czasie z kąpieli słonecznych lub solarium. Po kuracji z kwasami terapeuta zaleci dedykowaną linię preparatów do pielęgnacji domowej, które nie podrażnią skóry, a pozwolą zregenerować i prawidłowo odbudować naskórek. Preparaty podtrzymujące efekty po zabiegach estetycznych i medycznych, w tym złuszczaniu kwasami to m.in.: Special Aesthetics krem na dzień z lukrecją

 

Peelingi chemiczne złuszczające Chantarelle