Pielęgnacja dłoni

Pielęgnacja dłoni

Każda z nas stara się, aby jej dłonie i paznokcie były idealnie zadbane. Marzymy o delikatnej, gładkiej skórze rąk, bez przebarwień i innych szpecących defektów. Jednak nie zawsze udaje nam się osiągnąć tak perfekcyjny efekt pielęgnacji. Jakie problemy dotykają najczęściej skórę dłoni i jak ją chronić? Jakie zabiegi i preparaty do pielęgnacji domowej zalecamy dla dłoni?

 

Skóra dłoni ma niewielką ilość gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, więc łatwo ulega wysuszeniu i szybko się starzeje. Narażona jest stale na działanie czynników zewnętrznych, m.in.: duże promieniowanie słoneczne, mrozy. Szkodzą jej także woda chlorowana oraz detergenty – środki czystości przeznaczone do mycia naczyń, łazienek, itp. Preparaty te zawierają substancje żrące, które są niezwykle szkodliwe dla naszych rąk – często nieosłoniętych gumowymi rękawiczkami.

 

Problemy skóry dłoni

Skóra dłoni sucha, szorstka, swędząca, pękająca – przyczyną zazwyczaj jest niewłaściwa pielęgnacja, jak np. częste mycie dłoni i nie stosowanie po nim kremu nawilżającego lub natłuszczającego, źle dobrany preparat do rąk, brak ochrony przeciwsłonecznej i brak zabezpieczenia się przed działaniem agresywnych detergentów.

Przebarwienia i plamy różnego pochodzenia – to najczęściej efekt promieniowania UV, ale także skutek nieprawidłowych przemian barwnika skóry (melaniny). Przy przebarwieniach poza depigmentacyjnymi zabiegami kosmetycznymi oraz stosowaniem odpowiednio dobranych preparatów dermokosmetycznych, bezwzględnie zaleca się wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Nadmierna potliwość – powiązana jest najczęściej z podatnością na stres. Zalecane jest leczenie farmakologiczne i przez odpowiednią pielęgnację.

Brodawki zwykłe (kurzajki) – umiejscowione zazwyczaj na grzbietowych powierzchniach palców dłoni. Jest to objaw choroby skóry wywołanej przez wirusy i leczony farmakologicznie lub przez zamrażanie dwutlenkiem węgla, płynnym azotem lub przez elektrokoagulację.

Odmrożenia – przyczyną są niskie temperatury i zwolniony przepływ krwi do kończyn. I stopień odmrożenia objawia się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem oraz niewielkim bólem, w momencie gdy dłonie zaczną być ogrzewane. Zaczerwienienie i nadwrażliwość na zimno może się utrzymywać w przyszłości.

 

Zabiegi kosmetyczne na dłonie

Podstawowy zabieg kosmetyczny dla dłoni składa się z następujących etapów:

  • peeling skóry
  • masaż oliwką lub preparatem regenerującym
  • aplikacja preparatu ze składnikami aktywnymi lub maski odżywczej
  • kąpiel parafinowa

Kąpiel parafinowa najlepsze rezultaty daje z wcześniejszą aplikacją odpowiednio dobranego preparatu ze składnikami aktywnymi lub z maską. Podczas zabiegu dwukrotnie zanurzamy dłonie w parafinie, która natychmiast zastyga. Następnie kosmetyczka nakłada foliowe rękawiczki i owija ręcznikiem, aby jak najdłużej zatrzymać ciepło. Okład zdejmuje się po 15-20 min., często stosuje się go podczas jednoczesnego wykonywania zabiegu na skórę twarzy.

Zaawansowane zabiegi kosmetyczne stosowane na skórę rąk wykonujemy laserem biostymulacyjnym, sonoforezą lub jonoforezą, albo też jako peeling kwasami kosmetycznymi lub medycznymi. Mogą być też wykorzystane różne metody zabiegowe połączone w jeden zabieg jako terapia łączona.

 

Zabiegi kosmetyczne na dłonie Chantarelle