Pielęgnacja skóry suchej latem i zimą

Pielęgnacja skóry suchej latem i zimą

Skóra sucha jest typem skóry, który kształtuje wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Są to zarówno indywidualne cechy mechanizmów regulacji bilansu wodnego, jak i interakcja skóry ze środowiskiem zewnętrznym. Kondycja skóry suchej zmienia się w różnych porach roku, dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie opracować dla niej najlepszy program pielęgnacyjny.

 

Ważne pojęcie: “kosmetologia fizjologiczna” to stworzenie optymalnych warunków do pracy skóry przy minimalnej aktywnej ingerencji w jej życie.

 

Pielęgnacji skóry suchej zimą i jesienią

Zimą obserwujemy bardzo duże wahania temperatury, gdyż na zewnątrz, na dworze występuje mróz i zimny wiatr, a w pomieszczeniach suche i gorące powietrze pochodzące z klimatyzacji. Takie warunki sprawiają, że skóra sucha staje się jeszcze bardziej wrażliwa i wysuszona. Dlatego też ochrona i nawilżenie powinny być intensywniejsze o tej porze roku. Zimą i jesienią wybierz więc krem o gęstej konsystencji, dodaj bogate serum do swojej pielęgnacji i 1-2 razy w tygodniu nakładaj odżywcze maseczki. Regularne złuszczanie łagodnymi produktami, takimi jak kwasy PHA, peelingi enzymatyczne lub peelingi peptydowe – przygotują Cię do bardziej agresywnych peelingów, jak kwasy AHA.

 

Pielęgnacji skóry suchej wiosną i latem

Wiosna i lato to lepszy czas dla suchej skóry. Jednak sucha skóra ma uszkodzoną barierę hydro-lipidową, dlatego powinna mieć zapewnioną cały czas wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Ponadto latem bardzo ważna jest suplementacja skory antyoksydantami. Upewnij się, że są one obecne w Twoim kremie. W tym okresie również raz w tygodniu nakładaj maseczki z humektantami, które wspierają skórę gdy wilgotność powietrza jest wysoka. Raz w tygodniu dodatkowo aplikuj maskę, aby poprawić mikrokrążenie. W ten sposób uzyskasz dobre nawilżenie skóry przy jednoczesnym zmniejszeniu ewentualnych obrzęków. Pamiętajcie, że jeśli pomieszczenie jest klimatyzowane, a powietrze w nim jest bardzo suche to skóra się napina i sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej sucha. Woda termalna powinna być aplikowana tylko przy dużej wilgotności otoczenia.

 

Ważne wskazówki dla skóry suchej

Przestrzeganie ich pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu suchej skóry. Nie są to wskazówki zależne od pory roku. Mają one znaczenie zarówno zimą, jak i latem.

  1. Ważne jest fizjologiczne oczyszczenie skóry. Unikaj produktów zawierających składniki takie jak alkohol, alkalia, oleje mineralne i agresywne środki powierzchniowo czynne (anionowe). Wybieraj kosmetyki przeznaczone do skóry suchej, zawierające łagodne środki powierzchniowo czynne (amfoteryczne i niejonowe).
  2. Uważaj na produkty zawierające glinkę – czerpie ona wilgoć ze skóry.
  3. Uważaj na retinol i jego pochodne. Prowokują suchość, wpływając na produkcję sebum.
  4. Szukaj produktów z ceramidami, które usuwają braki i defekty w strukturze międzykomórkowej. Zmniejszają one zarówno nadwrażliwość skóry, jak i TEWL – czyli transepidermalną ucieczkę wody.
  5. Środki utrzymujące wilgoć (takie jak kwas hialuronowy, NMF) powinny zawierać składniki okluzyjne, które nie pozwolą na odparowanie wilgoci (skwalan, gliceryna, naturalne woski).
  6. Sucha skóra nie lubi być przeciążona, wybierz produkty 2w1 (np. nawilżający krem na dzień już z ochroną UV).
  7. Zastąp agresywne peelingi produktami zapewniającymi delikatne złuszczanie – jak peeling peptydowy.
  8. Poszukaj w składzie antyoksydantów, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami (np. witaminy C, E, A, magnez, selen, ekstrakty roślinne).

 

Nawilżające linie Chantarelle

Idealne linie dla skóry suchej to zaprojektowane przez ekspertów Chantarelle:

Absolute Rich Moisture – zaawansowany całoroczny zabieg nawilżający i odmładzający z peptydowym złuszczaniem skóry. Regeneruje barierę hydrolipidową i zwiększa zasoby wody w skórze. Uruchamia mechanizmy naprawcze dla skutecznej redukcji zmarszczek, odzyskania sprężystości i zdrowego blasku.

Nutri Maxx – program dogłębnej kompleksowej odbudowy – regeneracji, nawilżenia i odżywienia, wypłyca zmarszczki od wewnątrz, spowalnia procesy starzenia. Przeznaczony dla każdego typu skóry zniszczonej z objawami starzenia, ze zmarszczkami, wiotkiej, dojrzałej, zmęczonej, bez energii, z niezdrowym kolorytem.

Agemelan Holistic – holistyczny program rozjaśniający przebarwienia i koloryt skóry. Działa silnie odmładzająco, regenerująco i nawilżająco. Zawiera opatentowany antybakeryjny i antyokdsydacyjny system Nisinoxid® oraz innowacyjne peptydy i stabilne postacie witaminy C.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

Literatura

  • Barrel A., Paye M., Maibach H.I (eds.) Handbook of Cosmetic Science and Technology. Marcel Dekker AG., Basel.
  • Groen D., Poole D.S Gooris G.S., Bouwstra J.A. Investigating the barrier function of skin lipid models with varying compositions. Eur J Pharm Biopharm / 2011 May 30