Przebarwienia – częsty problem w gabinetach kosmetycznych

Przebarwienia – częsty problem w gabinetach kosmetycznych

Jednym z częstszych problemów  z jakimi mają do czynienia kosmetolodzy i dermatolodzy są przebarwienia. W gabinetach kosmetycznych najczęściej diagnozowane są przebarwienia pozapalne, wiekowe, plamy soczewicowate czy też zwykłe piegi.

Pigmentacja to zmiana koloru skóry spowodowana wzrostem lub spadkiem produkcji melaniny. Melanina to pigment, który odpowiada za barwę naszej skóry, włosów oraz za kolor tęczówek oczu. Nadmierne nagromadzenie melaniny w naskórku nazywa się melanozą. Pigment melaninowy jest produkowany przez melanosomy i przekazywany do komórek warstwy kolczystej naskórka. Interesujące jest to, że ich ilość jest podobna u wszystkich ras ludzi na świecie. Natomiast ciemniejsze zabarwienie skóry to wynik większej ilości melanocytów aktywnych.

Znamy dwa rodzaje melanozy skóry:

  1. melanocytowa – wzrost ilości melaniny w wyniku wzrostu liczby melanocytów (lentigo).
  2. melaninowa – występuje, gdy melanina jest nadmiernie wytwarzana przez melanocyty bez wzrostu liczby samych melanocytów (ostuda).

 

Etapy melanogenezy

  1. Synteza melaniny. Melanina jest syntetyzowana z aminokwasu tyrozyny w szeregu następujących po sobie reakcji utleniania.

 

Rys. 1. Proces syntezy melaniny
  1. Dystrybucja pigmentu na naskórku. W miarę dojrzewania melaniny melanosomy przemieszczają się z centralnej części melanocytu do jego wypustek, a stamtąd do podstawnych keratynocytów.
Rys. 2. Zawartość i dystrybucja melaniny w różnych fototypach karnacji. Mechanizm pigmentacji w ciemnej, oliwkowej i jasnej skórze.

Rozjaśnianie skóry kosmetykami

Rozjaśnienie przebarwień skóry obejmuje dwa główne kierunki:

  1. Oddziaływanie na ogniwo transportowe (keratynocyty) – zabiegi złuszczające mające na celu przyśpieszenie odnowy składu komórkowego naskórka i zastąpienie keratynocytów o dużej ilości ziarnistości pigmentu – komórkami mniej „naładowanymi” pigmentem. W tym celu stosuje się właśnie peelingi chemiczne.
  2. Oddziaływanie na ogniwo produkcyjne (melanocyty) – środki zmniejszające intensywność melanogenezy. W tym celu stosuje się preparaty depigmentujące miejscowo, które zawierają specjalne składniki o ustalonym mechanizmie działania.

 

Aktywne składniki depigmentujące

  1. Inhibitory tyrozynazy (hydrochinon, bio-hydrochinon, arbutyna, flawonoidy, hydroksykumaryny, kwas kojowy, ekstrakt z korzenia lukrecji, ekstrakt z morwy, peptydy).
  2. Inhibitory transportu melanosomów (nikotynamid, soja, peptydy).
  3. Substancje o działaniu cytotoksycznym na melanocyty (kwas azelainowy, mechinol, monobenzon, N-acetylo-4-S-cysteaminylofenol, peptydy).
  4. Przeciwutleniacze (witamina C, witamina E, zielona herbata, kwas α-liponowy).
  5. Inne substancje (a-hydroksykwasy, ß-hydroksykwasy, kwas pirogronowy, rezorcynol, retinoidy).

Obecnie trwają intensywne poszukiwania substancji depigmentujących zdolnych do silnego bezpośredniego oddziaływania na same przebarwienia, ale bez zakłócania pigmentacji skóry w jego otoczeniu.

Pamiętajcie zawsze – przestrzeganie fotoprotekcji jest warunkiem obowiązkowym przy skórze z przebarwieniami!

 

Jak pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Pigmentacja skóry jest bardzo złożonym procesem fizjologicznym. Przebarwienia zaś to niezwykle istotny problem psychologiczny dla wielu osób. Należy wdrożyć kompleksowy program depigmentujący obejmujący zarówno zabiegi w gabinecie kosmetycznym, preparaty do pielęgnacji domowej, ale także fotoprotekcję. Należy pamiętać, że większość preparatów wybielających ma działanie drażniące skórę.

Nasze zalecenia terapeutyczne:

  1. Zastosuj preparaty dające łagodniejsze efekty, ale które nie uszkodzą skóry i nie osłabią jej struktur ochronnych.
  2. Stosuj terapie długookresowe dla wzmocnienia efektów i ich utrwalenia.
  3. Skuteczność preparatów depigmentujących wzrasta gdy łączymy różne techniki zabiegowe i kompozycje różnych preparatów.

 

Rozjaśniające zbiegi Chantarelle

Programy Agemelan Holistic i Sebumelan Holistic są ukierunkowane nie tylko na redukcji przebarwień, ale także na poprawie kondycji skóry i wzmocnieniu jej funkcji ochronnej. Osłabienie tej funkcji prowadzi do pojawienia się i wzmocnienia zmian pigmentacyjnych, a także przyczynia się do nawrotu przebarwień. Te holistyczne linie zabiegowe mają na celu odmłodzenie, nawilżenie, zwiększenie elastyczności skóry, wzmocnienie, a także redukcję przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej