Przebarwienia na twarzy – rozjaśniające skórę składniki kosmetyczne

Przebarwienia na twarzy – rozjaśniające skórę składniki kosmetyczne

Przebarwienia na twarzy? Prawie każda z nas je ma, a gładka skóra bez przebarwień i plamek jest marzeniem prawie każdej kobiety. Jednak trudno zachować skórę bez skazy i często pojawiają się na niej nie tylko niewinne piegi, ale też plamy spowodowane promieniowaniem UV, zmianami hormonalnymi lub też starzeniem się skóry. Twórcy kosmetyków poszukują zaś coraz to doskonalszych substancji, jakie rozjaśnią już istniejące przebarwienia, ale też zapobiegną powstawaniu kolejnych.

Obecnie w zaawansowanych kosmetykach stosuje się składniki aktywne, które:

  1. kontrolują ochronę przed promieniami UV i działają antyoksydacyjnie
  2. są inhibitorami tyrozynazy i tyrozyny
  3. są inhibitorami transportu melanosomów
  4. mają działanie cytotoksyczne na melanosomy
  5. kontrolują powstawanie melaniny
  6. kontrolują przenoszenie melaniny do keratynocytów

 

Etapy melanogenezy i substancje hamujące ten proces:

  Etap procesu powstawania przebarwień Składnik aktywny w kosmetykach
1 Promieniowanie UV, które wpływa na powstanie melanocytów ochrona dzięki filtrom SPF oraz przeciwutleniacze
2 Enzym tyrozynaza i białko tyrozyna, które wpływają na syntezę melaniny arbutyna, kwas kojowy
3 Tworzenie melanosomów kwas azelainowy
4 L-DOPA – metabolit przejściowy melaniny w procesie melanogenezy. DOPA-chinon – Jest związkiem pośrednim w biosyntezie melaniny (melanogeneza). bio-hydrochinon
5 Powstawanie melaniny witamina C
6 Przeniesienie melaniny do keratynocytów niacynamid,
kwasy AНA,
kwas pirogronowy,
retinoidy

 

Przebarwienia na twarzy – krok 1: ochrona SPF

Preparaty do ochrony przed pomianowaniem UV są niezbędne w trakcie i po korekcji przebarwień. Najlepiej wybierać kosmetyki, które zawierają zarówno fizyczne, jak i chemiczne filtry SPF. Indeks SPF ustalany jest indywidualnie na podstawie fototypu zgodnie z klasyfikacją Fitzpatricka.

 

Przebarwienia na twarzy – zastosuj przeciwutleniacze

Proces wybielania jest dość agresywny dla skóry, dlatego stosuj antyoksydanty przed i po kuracji korekcji pigmentacji. Oto kilka zasad i wskazówek dotyczących stosowania przeciwutleniaczy podczas leczenia pigmentacji:

  1. Nie rozpoczynaj intensywnego wybielania, dopóki istnieje ognisko zapalne – konieczne jest jego wyeliminowanie i zatrzymanie stresu oksydacyjnego, a tym samym usunięcie czynnika stymulującego melanocyty, a do tego niezbędne są antyoksydanty;
  2. Nie stosuj antyoksydantów w trakcie wybielania – mechanizm działania wybielającego zdecydowanej większości wybielaczy kosmetycznych opiera się na reakcjach wolnorodnikowych, a jeśli zostaną one zablokowane, skuteczność wybielania ulegnie zmniejszeniu;
  3. Po intensywnym kursie wybielania należy podjąć działania wzmacniające struktury ochronne skóry, a na tym etapie konieczne jest ponowne połączenie środków antyoksydacyjnych.

 

Arbutyna

Produkt glikozylacji hydrochinonu. Mechanizm działania arbutyny polega na hamowaniu produkcji tyrozynazy, enzymu katalizującego syntezę melaniny. Dzięki temu proces ciemnienia pigmentu skóry zostaje zahamowany, piegi i plamy stają się jaśniejsze, granice zacierają się, ujednolicając koloryt skóry.Hamuje syntezę melaniny, jednocześnie nie działając toksycznie na melanocyty i inne komórki skóry komórki. Arbutyna likwiduje wszelkie rodzaje przebarwień niezależnie od pochodzenia.

 

Kwas kojowy

Inhibitor tyrozynazy, działa również złuszczająco. Blokuje produkcję aminokwasu tyrozyny, który jest niezbędny do produkcji melaniny w skórze. Dlatego jest często stosowany jako punktowy środek rozjaśniający do rozjaśniania ognisk przebarwień, a także do pielęgnacji profilaktycznej mającej na celu pojawienie się nowych plam barwnikowych. Jest uważany za mniej agresywną alternatywę dla hydrochinonu

 

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest naturalnie występującym kwasem dikarboksylowym występującym w pełnych ziarnach żyta, pszenicy i jęczmienia i wytwarzanym przez drożdże (Pityrosporum ovale). Hamuje syntezę DNA i RNA w melanocytach i jest słabym inhibitorem tyrozynazy. Stosowany jest w leczeniu melasmy, pozapalnych przebarwień na tle trądzika. Poprawia ogólny stan skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, znacznie poprawia rogowacenie naskórka, minimalizuje takie defekty jak rozszerzone pory, drobne zmarszczki, przebarwienia, przywraca naskórkowi gładkość i zdrowie. To delikatna substancja o silnym działaniu, przeznaczona do skóry wymagającej szczególnej pielęgnacji.

 

Hydrochinon

Wykazuje selektywną toksyczność wobec melanocytów, uszkadza melanosomy, odwracalnie hamuje syntezę DNA RNA, a także jest słabym inhibitorem tyrozynazy. W kosmetyce stosuje się preparaty hydrochinonu 1-2%, ale dopuszcza się do 4%.Przy długotrwałym stosowaniu przy alergicznym i kontaktowym zapaleniu skóry, zaćmie, przebarwieniach pozapalnych, odbarwieniach skóry normalnej, przylegającej, pogorszeniu elastyczności skóry, może wystąpić upośledzone gojenie się ran. Nie zaleca się używania dłużej niż 2 lata.

 

Witamina C

Mechanizm działania witaminy C polega na tym, że przywraca ona о-dopachinon do dopaminy, dzięki czemu hamuje syntezę melaniny.Do stabilizacji witaminy C należy wybierać stabilne biotechniczne formy witaminy C.

 

Niacynamid

Fizjologicznie aktywna postać witaminy B3. Hamuje transfer melanosomów do keratynocytów bez wpływu na aktywność tyrozynazy. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i immunomodulujące. Według tych badań klinicznych nikotynamid hamuje transport melanosomów ze skutecznością 68% in vitro i zmniejsza nasilenie niepożądanej pigmentacji twarzy.

 

Kwasy AHA

W kosmetyce najczęściej stosuje się kwas glikolowy i mlekowy. Uważa się, że kwasy przyspieszają odnowę naskórka i skóry właściwej, przyspieszając tym samym złuszczanie pigmentowanych korneocytów, a w nowych korneocytach mniej peelingu pigmentowego trzeba połączyć ze skuteczną linią depigmentacyjną w domu.

 

Kwas pirogronowy

Jest α-ketokwasem, ma działanie keratolityczne, przeciwdrobnoustrojowe i sebostatyczne. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu i tworzenie włókien elastycznych. Stosowany jest w leczeniu przebarwień u pacjentów z trądzikiem.

 

Retinol

Skutecznie koryguje patologię przebarwień związanych z fotostarzeniem, ponieważ retinol działa w głównych kierunkach przeciw fotostarzeniu. Poprawia stan skóry właściwej, normalizuje komórki naskórka i zmniejsza nasilenie stanów zapalnych.

Przebarwienia na twarzy - efekty zabiegów depigmentujących Chantarelle

Plamy posloneczne niedoskonalosci PRZED ChantarelleZabiegi depigmentujace PO Chantarelle

Efekt depigmentacji po zabiegach Plant Plasma i PDT Master® oraz systematycznej pielęgnacji domowej z kremami tej linii. Czynniki wzrostu w synergii z światłem lasera nie tylko redukują zmarszczki, ale także w sposób widoczny niwelują przebarwienia. Czynniki wzrostu pobudzaj komórki skóry do podziału lub różnicowania i pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Wykonanie: Bellezza, Katarzyna Likus, Bolęcin

Zmarszczki mimiczne wokol oczu przebarwienia zabieg laserowy PRZEDZmarszczki mimiczne wokol oczu usuwanie przebarwien PO

PDT Black Essential – dwa programy

Efekt po 5 zabiegach laserem PDT MASTER® z Black Essential Lift Oval i Pepto-Hya Wrinkle Filler. Widoczne rozjaśnienie i wygładzenie skóry wokół oczu.

Wykonanie: Michalina Drygała, kosmetolog, Nottingham, Wielka Brytania 

Plamy przebarwienia PRZED ChantarelleZabieg na plamy przebarwienia nierownosci PO Chantarelle Laseroterapia

Plant Plasma i PDT Master® dają działanie intensywnie odmładzające, poprawiające stan skóry i najważniejsze jej parametry jak elastyczność, gęstość, jędrność. Tu widoczny efekt rozjaśnienia plam. Tak skutecznie i wielokierunkowo działają czynniki wzrostu wraz światłem lasera

Wykonanie: Bellezza, Katarzyna Likus, Bolęcin

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

Kosmetyki Chantarelle na przebarwienia