Przebarwienia skóry na twarzy – jak im przeciwdziałać i redukować

Przebarwienia skóry na twarzy – jak im przeciwdziałać i redukować

Przebarwienia skóry na twarzy to jedna z tych pamiątek z wakacji, które są niechciane. Warto zatem poświecić trochę czasu, aby dowiedzieć się o nich nieco więcej: jak powstają, co je wywołuje, jaki mamy wpływ na ich tworzenie i jak możemy im przeciwdziałać i je zwalczać.

 

Zaburzenia pigmentacji skóry mogą mieć różnorodne przyczyny zarówno wewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wiedza o przyczynach oraz mechanizmie powstawania pozwoli nam unikać zagrożeń je wywołujących, a także szukać właściwych środków zaradczych, gdy zmiany już się pojawią.

Typowymi czynnikami wewnętrznymi wywołującymi przebarwienia mogą być procesy zapalne, wpływ substancji leczniczych, a wśród czynników zewnętrznych najważniejszym jest działanie promieniowania UV.

Warto pamiętać, że może to być naturalne promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni ziemi i naszej skóry poprzez atmosferę, ale może też być promieniowaniem wytwarzanym sztucznie. Obecnie coraz więcej uwagi poświecą się działaniu światła niebieskiego na skórę także w aspekcie pigmentacji skóry (Kleinpenning i wsp. 2010). Istotną i niestety narastającą przyczyną zmian w pigmentacji skóry jest też zanieczyszczenie środowiska.

 

Przebarwienia skóry na twarzy – rodzaje

Koncentrując się na grupie przebarwień odsłonecznych należy je podzielić na:
•    zmiany hiperpigmentacyjne (piegi, znamiona soczewkowate, ostuda)
•    zmiany hipopigmentacyjne (odbarwienia).

U podstaw samych zmian i rozróżnienia leżą mechanizmy melanogenezy. Melanina to rozległa grupa różnych związków, jednak ważna jest zarówno jej ilość w skórze, jak też jej dystrybucja i transport oraz procesy komórkowe takie jak proliferacja i migracja (Rok i wsp. 2012).

Każda ze zmian ma swoją charakterystykę, co przekłada się na najlepsze sposoby zapobiegania i usuwania takich zmian (Plensdorf i Martinez 2009).

 

Piegi, plamy soczewkowate, ostuda – niedoskonałości po słońcu

Najbardziej rozpowszechnione plamami pigmentacyjne to piegi. Są to plamy o typowej średnicy 1 do 2 mm cechujące się równomiernym zabarwieniem i wyraźnie zdefiniowaną granicą. Ich ilość może wynosić od pojedynczych plamek do setek. Pojawiają się najczęściej w dzieciństwie na eksponowanych powierzchniach skóry pod działaniem słońca, jednak istotny jest tu czynnik genetyczny. Nie stosuje się względem nich terapii wybielającej, ale możliwe jest stosowanie tych samych technik, co w przypadku plam soczewkowate.

Plamy soczewkowate to zmiany hiperpigmentacyjne o rozmiarze najczęściej 1 do 3 cm o kolorze od jasno żółtego do ciemno brązowego. Pojawiają się na powierzchni skóry w związku z chroniczną lub intensywną ekspozycją na promieniowanie UV. Powstają na skutek nadmiernej proliferacji melanocytów i tym różnią się od piegów, w przypadku, których mechanizmem jest nadmierna produkcja melaniny. Terapia plam soczewkowatych obejmuje techniki takie jak peelingi, krioterapię i laseroterapię a także powierzchniowe działania przeciwpigmentacyjne.

Innym powszechnym zaburzeniem pigmentacyjnym jest ostuda. Są to plamy pojawiające się na eksponowanych partiach skóry, jednak ich występowanie wiąże się z gospodarką hormonalną. Mogą one pojawiać się w czasie ciąży, ale także w związku ze stosowaniem terapii hormonalnej oraz leków grupy antykonwulsantów lub może mieć charakter idiopatyczny. Ostuda częściej występuje u osób o ciemniejszej karnacji (fototyp IV do VI), a także dziewięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. W terapii ostudy stosuje się retinoidy, a także substancje złuszczające o działaniu rozjaśniającym takie jak kwas azelainowy.

Innym rodzajem zmian są plamy cafe au lait. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kawę z mlekiem i równocześnie kolor tych plam. Mogą one mieć rozmiar od 1 do 20 cm. Mogą występować w dowolnej lokalizacji ciała. Mają charakter epidermalny i wiążą się z nadprodukcją melaniny w melanocytach. Stosowana jest względem nich laseroterapia.

 

Zabiegi i dermokosmetyki na przebarwienia, plamy i niedoskonałości

Czy jesteśmy bezradni wobec tych problemów skórnych? Wcale nie – latem bezwzględnie należy pamiętać o stosowaniu filtrów fotoprotekcyjnych. A gdy lato się skończy? Czas na wizytę u kosmetologa, dobranie właściwych kosmetyków, czy skorzystanie z peelingów lub laseroterapii.

W ofercie Chantarelle znajduje się wiele zabiegów skutecznie i trwale redukujących przebarwienia o różnej etiologii:

Agemelan Holistic – innowacyjny program odmładzająco-naprawczy o pH 4,5 oraz rozjaśniający przebarwienia i koloryt, dla skóry z fototypem I-IV. To holistyczny system odnowy skóry przeciw zmianom pigmentacyjnym, przyspieszonym starzeniem skóry.

Sebumelan Holistic – nowoczesny program rozjaśniający i normalizujący o pH 4,5 do redukcji przebarwień pozapalnych i blizn, przeznaczony dla skóry tłustej, trądzikowej oraz mieszanej, z podrażnieniami i objawami zmian zapalnych.

C’Modular Age – zabieg z witaminą C, nowoczesnymi składnikami wybielającymi, antyoksydacyjnymi (aplikacja sonoforeza i jonoforeza).

Peelingi chemiczne z M-kwasami:
•    kwas pirogronowy, kwas kojowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy
•    przy skórze wrażliwej: kwas azelainowy, kwas laktobionowy i kwas ferulowy.

Zabiegi fotodynamiczne z użyciem lasera LLLT:
Platinum Peel & Cure Melaner 46% pH 3.0 dla skóry z przebarwieniami o różnej etiologii
• Serum  PDT Black Essential do redukcji przebarwień

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

Literatura:
•    Kleinpenning MM, Smits T, Frunt MH, Van Erp PE, Van De Kerkhof PC, Gerritsen RM. Clinical and histological effects of blue light on normal skin. Photodermatology, photoimmunology & photomedicine. 2010 Feb;26(1):16-21.
•    Plensdorf S, Martinez J. Common pigmentation disorders. American Family Physician. 2009 Jan 15;79(2).
•    Rok J, Otręba M, Buszman E, Wrześniok D. Melanina–z melanocytu do keratynocytu, czyli jak przebiega transport melaniny w skórze. InAnnales Academiae Medicae Silesiensis 2012 (Vol. 1, No. 66, pp. 60-66).

 

Poznaj kosmetyki na przebarwienia