Retinol dla intensywnej odnowy skóry

Retinol dla intensywnej odnowy skóry

Retinol to składnik dobrze znany w kosmetologii. Skuteczny w wielu kuracjach odnowy naskórka, zwiększa jędrność i elastyczność skóry poprzez stymulację syntezy kolagenu, wspomaga mikrokrążenie, redukuje plamy i przebarwienia. Poznajmy bliżej jego cenne właściwości.

 

Co to są retinoidy?

Retinoidy są jedną z najważniejszych grup substancji stosowanych w terapiach odmładzających, a zaliczamy do nich witaminę A i jej pochodne, zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Termin „witamina A” odnosi się nie do jednego, ale do kilku związków – retinolu, retinalu i kwasu retinowego oraz pochodnych takich jak estry np. palmitynianu retinolu. W organizmie retinoidy ulegają przemianom, w których z karotenu i estrów retinolu powstaje retinol, a ten może być utleniany enzymatycznie do retinalu i kwasu retinowego. Aktywność terapeutyczna retinoidów różni się od siebie tak jak różnią się one budową.

Aby możliwe było porównywanie aktywności różnych substancji stosuje się jednostki aktywności podawane zazwyczaj w tzw. jednostkach międzynarodowych (International Units, IU). Przyjmuje się, z akceptacją Europejskiej Agencji Oceny Produktów Leczniczych, że dla retinolu 1 IU odpowiada 300 ng tej substancji. W przypadku innych form witaminy A wartość ta jest przeliczana proporcjonalnie.

Retinol jest postacią witaminy A o wysokiej aktywności, stąd jest on szczególnie często stosowany w zabiegach na skórę. W dermatologii do najważniejszych zastosowań retinolu i jego pochodnych należy leczenie trądziku, łuszczycy i rybiej łuski. W kosmetologii retinol jest uznawany za jedną z najbardziej efektywnych witamin o działaniu odmładzającym, której zastosowanie zwiększa poziom proliferacji komórek skóry, syntezy kolagenu, a także normalizację poziomu keratynizacji.

 

Jak retinol działa na skórę?

Retinol stosowany powierzchniowo wpływa na odnowę naskórka oraz na procesy różnicowania keratynocytów i na funkcje regulacyjne skóry. Obserwuje się także jego wpływ na takie procesy jak synteza białek, metabolizm komórkowy i podziały komórkowe. W naskórku retinol wpływa na wydzielanie czynników transkrypcyjnych i czynników wzrostu, które są odpowiedzialne za proliferację komórek warstwy żywej naskórka i eksfoliację warstwy rogowej naskórka, co prowadzi do wzmocnienia funkcji ochronnej naskórka i zmniejszenia TEWL (ang. transepidermal water loss – przeznaskórkowa utrata wody).

W skórze właściwej retinol zwiększa syntezę kolagenu i elastyny oraz wpływa na zwiększenie liczby i aktywności fibroblastów. Działa to pozytywnie na stan tkanki łącznej skóry właściwej, poprawia jędrność, elastyczność oraz nawilżenie skóry. Retinol hamuje aktywność metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej, przez co zabezpiecza kolagen przed degradacją. Retinol aktywuje przebudowę włókien retikulinowych i powstawanie nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej (Bojarowicz i Płowiec, 2010). W rezultacie zastosowanie retinolu powoduje wzrost grubości naskórka. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających retinol przez okres co najmniej 4 tygodni zwiększa elastyczność, gładkość i miękkość skóry oraz powoduje redukcję zmarszczek (Kafi i wsp. 2007). Retinol rozjaśnia przebarwienia, a także pozwala na lepsze odżywienie i dotlenienie skóry, dzięki czemu zachowuje ona właściwy koloryt i ładniejszy młodszy wygląd.

 

Wykres 1. Retinol redukuje zmarszczki w skórze o cechach starzenia chronologicznego (źródło Kafi 2007)

 

Aby uzyskać pożądane efekty konieczne jest stosowanie właściwych dawek retinolu co najmniej 2-3 miesięcy. W państwach Unii Europejskiej zastosowanie maksymalnej dawki retinolu określa Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety; SCCS) i dla retinolu maksymalne stężenie w produktach kosmetycznych może wynosić 0,3% (Zasada i wsp. 2020).

 

Mikrokapsułkowany retinol w zabiegu Superior Youth Boost

Retinol jest substancją nietrwałą i ulegającą szybkiej degradacji. Aby temu zapobiegać stosuje się różne zabiegi polegające na tworzeniu powłoki ochronnej. Nowoczesna nauka i technologia oferuje technologie mikrokapsułkowania, czyli tworzenia miniaturowych nośników zapewniających właściwe warunki dla substancji aktywnych. Mikrokapsułki umożliwiają także łatwiejsze wprowadzenie do kosmetyków, co przy czystym retinolu może być trudne ponieważ retinol bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie.

Jednak kluczowym zadaniem technologii kapsułkowania jest ochrona i zapewnienie stabilności retinolu, który w czystej postaci jest wrażliwy i łatwo ulega utlenieniu i degradacji pod wpływem powietrza, światła słonecznego, a także metali ciężkich i kwaśnego środowiska. Mikrokapsułki spowalniają degradację retinolu około dziesięcio-krotnie, a w rezultacie umożliwiają bezpieczne i skuteczne korzystanie z zabiegów i preparatów z retinolem dla zdrowej i pięknej skóry.

 

 

Wykres 2. Stabilność mikrokapsułkowanego retinolu w porównaniu do wolnego retinolu. (źródło: wyniki badań producenta składnika aktywnego)

 

Głęboka odnowa skóry z czystym retinolem

Superior Youth Boost to profesjonalny system dla całorocznej intensywnej kuracji odnowy komórkowej i regeneracji skóry. Silna dermokuracja opracowana została w laboratoriach Chantarelle dla stymulacji syntezy kolagenu, wzmocnienia struktury skóry, redukcji przebarwień i regulacji sebum. Preparaty zawierają mikrokapsułkowany czysty retinol (witamina A 233310 IU/g), zamknięty w unikalnych mikrokapsułkach o bardzo małej cząsteczce, który jest uwalniany w momencie bezpośredniej aplikacji na skórę przez rozmasowanie. Dzięki temu zachowuje on swoje właściwości. W mikrokapsułce jest chroniony przed światłem, temperaturą, odczynem pH i utlenianiem. Efekty stymulującego działania zabiegu Superior z retinolem są zwielokrotnione dzięki aplikacji laserem PDT.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura

  • Bojarowicz, H., & Płowiec, A. (2010). Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Probl. Hig. Epidemiol, 91(3), 352-356.
    Kafi, R., Kwak, H. S. R., Schumacher, W. E., Cho, S., Hanft, V. N., Hamilton, T. A., … & Kang, S. (2007). Improvement of naturally aged skin with vitamin A (retinol). Archives of dermatology, 143(5), 606-612.
  • Zasada, M., Budzisz, E., Erkiert-Polguj, A. (2020). A Clinical Anti-Ageing Comparative Study of 0.3 and 0.5% Retinol Serums: A Clinically Controlled Trial. Skin Pharmacology and Physiology, 33(2), 102-116.

 

 

Czysty retinol w kosmetykach Chantarelle