Sezon na retinol – idealny składnik odmładzający i regenerujący

Sezon na retinol – idealny składnik odmładzający i regenerujący

Jesień i zima to idealny czas na zabiegi i kosmetyki z retinolem. Jeżeli twoim celem jest piękna i promienna skóra, zmniejszenie zmarszczek i innych niedoskonałości struktury – retinol jest idealnym wyborem. Wpływ retinolu na skórę porównywany jest z górą lodową. Widzimy tylko jej wierzchołek, jak na przykład wygładzenie skóry, natomiast najważniejsze efekty działania retinolu to odnowa skóry w jej głębszych warstwach.

Retinoidy to grupa substancji, które działają na komórki jak witamina A. Strukturalnie mogą przypominać witaminę A lub różnić się od niej (syntetyczne retinoidy), ale wszystkie mają powinowactwo do receptorów jądrowych retinoidów i poprzez nie realizują swoją aktywność biologiczną.

Retinoidy to małe cząsteczki lipofilowe, które łatwo przenikają przez warstwę rogową naskórka. W naskórku retinoidy kontrolują procesy keratynizacji i pigmentacji, a w warstwie skóry właściwej przyczyniają się do odbudowy macierzy międzykomórkowej, która ulega stopniowej degradacji pod wpływem starzenia się lub promieniami UV. Droga przezfolikularna pozwala uzyskać zwiększone stężenie retinoidów bezpośrednio w mieszkach skóry, co jest istotne przy skórze trądzikowej.

Istnieje wiele publikacji naukowych na temat wpływu retinoidów na skórę. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze efekty działania retinolu.

 

Efekty działania retinolu na skórze

Miejsce działania Odpowiedź komórkowa Efekt działania
Keratynocyty Stymulacja podziału, dojrzewania i migracji Wygładzający mikrorelief
Redukcja zmarszczek
Zmniejszenie wyrazistości zmarszczek, wyrównanie kolorytu
Sebocyty Ograniczenie wydzielania sebum Zmniejszenie błyszczenia się skóry
Fibroblasty Stymulacja proliferacji Poprawa elastyczności i turgoru skóry
Wygładzenie drobnych zmarszczek
Komórki Langerhansa Modulacja zdolności makrofagów do prezentowania antygenu
Zmniejszony obrót mediatorów stanu zapalnego w keratynocytach
Redukcja rumienia
Zmniejszenie miejscowych obrzęków

 

Formy retinolu

  1. Palmitynian retinolu i octan retinolu do skóry twarzy to często stosowane składniki kosmetyków anti-ageing dla skóry dojrzałej i ze zmarszczkami. Właśnie te substancje znajdują się więc w popularnych drogeryjnych kremach i koncentratach.
  2. Retinol – czysta forma witaminy A – w świecie kosmetologii uznawana jest za jedną z głównych „witamin młodości”, a także jako jedną z najlepiej przebadanych substancji w przemyśle kosmetycznym.
  3. Retinaldehyd (retinal) jest łatwo przekształcany w kwas retinowy, oddziałuje z receptorami RAR zlokalizowanymi w jądrach fibroblastów i podstawnych keratynocytów.
  4. Kwas retinowy jest najpotężniejszym przedstawicielem całej grupy retinoidów. Jednak ma również najsilniejsze działanie drażniące. A także jest niezwykle niestabilny pod wpływem działania światła. Wykorzystywany czasami w kosmetyce w postaci tzw. peelingu „żółtego”.

 

Zgodnie z ich biologiczną aktywnością retinoidy można wbudować w następujący łańcuch:
Palmitynian retinylu Retinol (retinol) Retinaldehyd (retinal) Kwas retinowy (kwas retinowy)

 

Bio-retinol z błękitnych alg

Istnieje również peptydowa forma retinolu – bio-retinol niebieski. Pozyskiwany ze specyficznych unikalnych błękitnych mikroalg endemicznych (z grupy Cyanophyta) rosnących w wodach jeziora Klamath Lake położonego na wysokości 1.300 m n.p.m. w południowym Oregonie. Ekstrakty z tych mikroorganizmów znane pod nazwą „błękitny retinol” wykazują retinoidopodobne działanie bez skutków ubocznych. Efektami ich działania jest zmniejszenie zmarszczek i wygładzenie skóry. Błękitny retinol, tak jak i tradycyjny retinol, wpływa na różnicowanie keratynocytów w kierunku wygładzania i zwiększania gęstości epidermy, ale nie powoduje żadnych ujemnych skutków wynikających z gromadzenia się retinolu w tkankach.

 

Zasady stosowania kosmetyków z retinolem

  • Większość form witaminy A nie jest stabilna w świetle słonecznym, więc retinoidy działają najlepiej podczas nocnej pielęgnacji skóry.
  • Retinol jest dość niestabilny, dlatego należy wybierać kosmetyki w formie kapsułkowanej.
  • Stopniowo wprowadzaj preparaty z retinolem do codziennej pielęgnacji.
  • Aby uniknąć negatywnych konsekwencji w postaci podrażnień i zaczerwienień, nakładaj kosmetyki tylko na suchą skórę.
  • Na początku pielęgnacji retinol powoduje wysuszenie i łuszczenie się skóry, dlatego łącz go z produktami nawilżającymi.
  • Podczas kuracji z retinolem rano zawsze nałóż krem o wysokiej ochronie SPF.
  • Środki z retinolem można stosować zarówno na całą twarz, jak i na wybrane partie twarzy lub ciała.

 

Optymalny czas stosowania retinolu

Badania („Two concentrations of topical tretinoin cause similar improvement of photoaging but different degrees of irritation” Griffiths CE, Kang S, Ellis CN et al.) pokazują, że w celu uzyskania znaczącej korekty u starszych pacjentów przebieg leczenia powinien trwać co najmniej 48 tygodni. Jeśli mówimy o korekcie wartości średniej – czas trwania dermokuracji nie powinien być krótszy niż 36 tygodni. Natomiast dla większości osób terapia nie powinna trwać krócej niż 24 tygodnie.

 

Kosmetyki z Chantarelle z czystym retinolem

Preparaty Chantarelle zawierają mikrokapsułkowany czysty retinol, zamknięty w unikalnych mikrokapsułkach o bardzo małej cząsteczce, który jest uwalniany w momencie bezpośredniej aplikacji na skórę przez rozmasowanie. Dzięki temu zachowuje on swoje właściwości. W mikrokapsułce jest chroniony przed światłem, temperaturą, odczynem pH i utlenianiem. Efekty stymulującego działania zabiegu Superior z retinolem są zwielokrotnione dzięki aplikacji laserem PDT.

W ofercie zabiegów Chantarelle znajdziemy dwa zabiegi z czystym retinolem mikrocząsteczkowym (witamina A 233310 IU/g):

  • Superior Youth Boost z czystym retinolem mikrokapsułkowanym oraz niacynamidem i kwasem GABA. To całoroczna intensywna kuracja odnowy komórkowej i regeneracji skóry dojrzałej, tłustej, trądzikowej i z niedoskonałościami jak przebarwienia, blizny. Zalecana aplikacja zabiegu – laserem niskiej mocy LLLT.
  • Platinum Peel&Cure Retinologic 45% pH 3,0 – laserowy peeling z retinolem, miksem wybranych kwasów i platyną przeznaczony szczególne dla skóry mieszanej, tłustej, łojotokowej trądzikowej. Zalecana aplikacja zabiegu – laserem niskiej mocy LLLT.
  • Nutri Maxx z bio-retinolem błękitnym – roślinnym równoważnikiem retinolu z endemicznych alg. Zabieg służy regeneracji i naprawy oraz wspomaganiu naturalnych mechanizmów odnowy skóry dojrzałej, szarej, zmęczonej, pozbawionej energii i witalności.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

 

 

Retinol w kosmetykach Chantarelle