Silny peptyd przeciwzmarszczkowy Matrixyl 3-Peptide

Silny peptyd przeciwzmarszczkowy Matrixyl 3-Peptide

Zmiany zachodzące z upływem czasu są naturalne – co nie znaczy, że pożądane. Warto je jednak poznać, aby dowiedzieć się jak zachodzą i czy możemy je powstrzymać lub nawet cofnąć.

 

Jak starzeje się skóra?

Procesy starzenia chronologicznego i wywołanego czynnikami zewnętrznymi powodują że zarówno skóra właściwa, jak i naskórek staja się cieńsze, co wynika ze zmniejszonej liczby fibroblastów i mastocytów. Zmianie ulega także struktura białek skóry, takich jak kolagen oraz proporcje rodzajów kolagenu. Pojawiają się także zmiany pigmentacyjne i zmiany struktury skóry oraz jej własności mechanicznych. Zmniejszenie elastyczności skóry wynika z fragmentacji włókien kolagenu i elastyny, przez co tracą one swoje pierwotne własności.

W wyniku procesów starzenia niekorzystnym zmianom podlegają także glikozaminoglikany (GAG), a wśród nich kwas hialuronowy. Związki te mają olbrzymi wpływ na budowę i wygląd skóry, a dzięki zdolności do wiązania znacznych ilości wody przez GAG skóra jest jędrna, miękka i odpowiednio nawodniona. Szereg badań sugeruje, że zawartość GAG, a w szczególności kwasu hialuronowego w skórze ulega zmniejszeniu w rezultacie procesów fotostarzenia. Rezultatem tych zmian jest pogorszenie się wyglądu skóry manifestujące się jej mniejszą elastycznością i pojawianiem się zmarszczek.

Naturalnym pytaniem jest – czy możemy przeciwdziałać tym zmianom? Należy pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry i jej właściwej ochronie przeciwsłonecznej. To jednak nie cofnie zmian, które już nastąpiły. Dostarczanie substancji o wysokiej masie cząsteczkowej, jak białka czy polisacharydy, na przykład kwas hialuronowy poprzez skórę nie jest też możliwe. Czy w takim razie nie mamy żadnego sposobu, aby odwrócić proces starzenia i zmniejszyć jego skutki?

 

Peptydy – skuteczny składnik odmładzający

Dzięki badaniom naukowym dysponujemy innowacyjnymi substancjami o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie działania. Zamiast uzupełniać brakujące składniki możemy stosować substancje, jakie pobudzają procesy regeneracyjne w skórze i uruchamiają odbudowę skóry. Do takich substancji możemy zaliczyć peptydy, które coraz częściej stosowane są jako zaawansowane składniki aktywne w produktach kosmetycznych dzięki ich zdolności precyzyjnego wpływania na procesy biegnące w naszym organizmie.

Peptydy kosmetyczne dzielą się na trzy główne kategorie: inhibitory neuroprzekaźników, peptydy nośnikowe i peptydy sygnałowe. Peptydy sygnałowe przenoszą informację i pozwalają na aktywowanie procesów życiowych w komórkach. Mogą one na przykład aktywować fibroblasty i powodować wzrost syntezy kolagenu lub zmniejszenie poziomu degradacji istniejącego kolagenu poprzez inhibicję enzymów degradujących kolagen. Dzięki takiej aktywności peptydy pozwalają poprawić wygląd skóry przez redukcję zmarszczek powstających w procesach chronologicznego i fotostarzenia skóry.

 

Matrixyl 3-Peptide – ukierunkowany na zmarszczki

Do takich peptydów można zaliczyć Matrixyl 3-Peptide. Peptyd ten wpływa na wzrost produkcji głównych składników macierzy międzykomórkowej (kolagen I, III, IV, fibronektyna, kwas hialuronowy i laminina) co powoduje że skóra jest bardziej gładka a zmarszczki ulegają wypłyceniu (Ferreira i wsp 2020). Szereg badań potwierdza skuteczne działanie odmładzające peptydu Matrixyl 3-Peptide. W trwającym 12 tygodni badaniu przeprowadzonym z udziałem 37 kobiet w wieku 35 do 60 lat wszystkie uczestniczki wskazały na redukcję drobnych zmarszczek w czasie trwania badania, a u 97% uczestniczek zaobserwowało zmniejszenie wszystkich rodzajów zmarszczek średnio o 16,9% (Herndon i wsp. 2015).

 

Procent uczestniczek badania u których zaobserwowano redukcję zmarszczek. (źródło: Herndon i wsp. 2015)

 

Do innych korzystnych efektów działania stosowanego preparatu można zaliczyć zmniejszenie szorstkości skóry, poprawę jej kolorytu i wyglądu. Inne badania potwierdzają skuteczność stosowania Matrixyl 3-Peptide w działaniu przeciwzmarszczkowym, a także w poprawie hydratacji i elastyczności skóry (West i wsp. 2021).

Matrixyl 3-Peptide przywraca skórze młody wygląd, wygładzając zmarszczki poprzez odbudowę skóry właściwej. Wygładza ją szczególnie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – głównie zmarszczki czołowe i kurze łapki. Dzięki zastosowaniu peptydów takich jak Matrixyl 3-Peptide można w bezpieczny i skuteczny sposób poprawić stan naszej skóry.

 

Matrixyl 3-Peptide w kosmetykach Chantarelle

Peptyd ten wykorzystano w preparatach kosmetycznych takich linii jak:

  • Lift Pepetango R – liftingujących, silnie odmładzających i modelujących architekturę skóry;
  • Nutri Maxx – regenerujących, nawilżających i odżywiających, wypłycających zmarszczki;
  • Estrini 50+ – odbudowujące strukturę skóry kobiet dojrzałych i z problemami hormonalnymi;
  • PDT Black Essential – zabieg laserowy PDT Peptydowo-Hialuronowy Wypełniacz Zmarszczek głębokich i mimicznych;
  • Thermo-Lifting – zestaw do termicznego liftingu i modelowania skóry.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert Chantarelle, biotechnolog i wykładowca akademicki

 

 

 

Literatura

  • Ferreira, M. S., Magalhães, M. C., Sousa-Lobo, J. M., & Almeida, I. F. (2020). Trending Anti-Aging Peptides. Cosmetics, 7(4), 91.
  • Herndon Jr, J. H., Jiang, L., Kononov, T., & Fox, T. (2015). An Open Label Clinical Trial of a Multi-Ingredient Anti-Aging Moisturizer Designed to Improve the Appearance of Facial Skin. Journal of drugs in dermatology: JDD, 14(7), 699-704.
  • West, B. J., Alabi, I., & Deng, S. (2021). A Face Serum Containing Palmitoyl Tripeptide-38, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Bakuchiol and a Polyherbal and Vitamin Blend Improves Skin Quality. Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, 11(3), 237-252.

Kosmetyki Chantarelle z Matrixyl 3-Peptide