Skin Matrix – spowalnia zegar starzenia komórek

Skin Matrix – spowalnia zegar starzenia komórek

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich organów naszego ciała, także skóra podlega nieodwracalnemu procesowi starzenia zależnego od czynników wewnętrznych i zewnętrznych (Kohl i wsp. 2011). Na te czynniki składają się m.in. gospodarka hormonalna, dieta, aktywność fizyczna, promieniowanie UV, stres oksydacyjny, klimat i wiele innych.

 

 

Czynniki wewnętrzne wpływające na starzenie

Wśród mechanizmów wewnętrznych najważniejsze to skracanie telomerów, mutacje mitochondrialnego DNA, stres oksydacyjny i obniżenie poziomów hormonów. Skóra jest ponadto eksponowana na czynniki zewnętrzne w szczególności promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje przedwczesne jej starzenie. Starzenie zewnątrzpochodne ma kilka podobieństw na poziomie molekularnym: tworzenie reaktywnych form tlenu i indukcja metaloproteinaz macierzy. Nagromadzenie rozdrobnionych włókien kolagenowych hamuje neokolagagenezę i odpowiada za dalszą degradację macierzy zewnątrzkomórkowej.

Z wymienionych powyżej czynników warto przyjrzeć się procesom związanym z telomerami. Telomery to sekwencje polinukleotydowe znajdujące się na końcowych fragmentach chromosomów. Ich zadaniem jest zabezpieczanie telomerów przed uszkodzeniem. Telomery skraca się podczas każdego podziału komórki, co wiąże się z się ze starzeniem się komórek. W procesach tych kluczowe znaczenie ma enzym telomeraza, który przeciwdziała skracaniom telomerów.

 

Flawonoidy – jak działają na skórę?

W jaki sposób możemy modulować te procesy opóźniając w rezultacie występowanie objawów starzenia się skóry? Szereg badań naukowych wskazuje na korzystne działanie związków zwanych flawonoidami. Substancje te mają szereg właściwości, takich jak działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Bogatym źródłem flawonoidów są rośliny takie jak Scutellaria baicalensis z rzędu jasnotowców. Do tej rodziny roślin należy ponad 7,2 tysiąca gatunków przynależących do ponad dwustu rodzajów. Wiele gatunków z tej rodziny zawiera składniki aktywne, które znalazły zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Scutellaria baicalensis występuje w Chinach, Korei, Mongolii i na Syberii.

W tradycyjnej medycynie chińskiej uznawana jest za jedna z podstawowych roślin leczniczych. Współczesna nauka wyizolowała z tej rośliny szereg substancji o charakterze terapeutycznym takich jak: baicalein, baicalin, wogonin, norwogonin, oroxylin A i β-sitosterol. Aktywność antyoksydacyjna flawonoidów pochodzących z Scutellaria baicalensis została wykazana w badaniach naukowych (Gao i wsp. 1999). Działanie antyrodnikowe ma istotne znaczenie w procesach regeneracyjnych i w działaniach przeciwstarzeniowych.

Co więcej wykazano także, że jeden z flawonoidów: Baicalin skutecznie chroni fibroblasty skóry ludzkiej przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i spowalnia proces fotostarzenia. Mechanizm działania Baicalin przeciwdziałąjący procesom starzenia może być związane ze spowolnieniem skracania telomerów i regulacją genów związanych z procesem starzenia takich jak p66Shc, p53, p16, c-myc, MMP-1, and TIMP-1 (Min i wsp 2014).

 

Skin Matrix w kosmetykach Nutri Maxx

Powiedzieć, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy, to za mało. Dzisiaj tradycyjna medycyna chińska idzie w parze z najnowszymi odkryciami nauki, aby zapewnić naszej skórze zdrowy i młody wygląd. Nie musimy też w poszukiwaniu tych składników podróżować do Chin – wystarczy sięgnąć po kosmetyki z linii Nutri Maxx wyprodukowane w laboratoriach Chantarelle. Preparaty te zawierają składnik Skin Matrix – spowalniający proces starzenia komórek naszej skóry.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

 

Literatura:
•    Gao Z, Huang K, Yang X, Xu H. Free radical scavenging and antioxidant activities of flavonoids extracted from the radix of Scutellaria baicalensis Georgi. Biochimica et Biophysica Acta (BBA)-General Subjects. 1999 Nov 16;1472(3):643-50.,
•    Kohl E, Steinbauer J, Landthaler M, Szeimies RM. Skin ageing. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. 2011 Aug;25(8):873-84.
•    Min W, Liu X, Qian Q, Lin B, Wu D, Wang M, Ahmad I, Yusuf N, Luo D. The effects of baicalin against UVA-induced photoaging in skin fibroblasts. The American journal of Chinese medicine. 2014;42(03):709-27.

Zarządzaj plikami cookies