Stres oksydacyjny skóry w procesie starzenia

Stres oksydacyjny skóry w procesie starzenia

Stres oksydacyjny skóry to jedna z elementarnych przyczyn starzenia się. Definiuje się go, jako zaburzenie równowagi między wpływem reaktywnych form tlenu nazywanych ROS, a naszą naturalną zdolnością organizmu do usuwania lub naprawy uszkodzeń powstających w wyniku aktywności ROS.

 

Często mówi się, że reaktywne formy tlenu działają wyłącznie niekorzystnie na nasz organizm. Wiele badań sugeruje jednak, że reaktywne formy tlenu odgrywają w naszym organizmie również pozytywne znaczenie. W rzeczywistości niekorzystne są nie same ROS, ale stres oksydacyjny,

Stres oksydacyjny to moment, w którym aktywność reaktywnych form tlenu (ROS) jest zbyt wysoka lub obniżona zostaje nasza naturalna zdolność organizmu do obrony przed nimi.

Przykładowo znaczne zwiększenie aktywności reaktywnych form tlenu na naszej skórze może być wywołane przez promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Nawet przy umiarkowanej aktywności ROS na skórze, nasza zdolność do zwalczania ich negatywnej działalności może obniża się również w wyniku przewlekłej choroby.

 

Stres oksydacyjny skóry – na czym właściwie polega?

Starzenie się, jest procesem najtrafniej definiowanym, jako zmniejszona funkcjonalność oraz zdolność rezerwowa we wszystkich narządach. Powoduje to zwiększenie prawdopodobieństwa choroby wraz z wiekiem. W wyniku tego procesu możliwości adaptacyjne na bodźce środowiskowe naszych organów, w tym naszej skóry, zmniejszają się. Starzenie się naszej skóry to konsekwencja wpływu naszych genów oraz czynników środowiskowych.

Stres oksydacyjny powoduje niekorzystne dla każdej kobiety procesy starzeniowe skóry, jak i całego organizmu. Przełomową teorią dotyczącą ROS były opublikowane już w 1956 r badania Denham’a Harman.  Badacz stwierdził, że ROS są podstawową przyczyną dolegliwości somatycznych w podeszłym wieku. Odkrył również, że starzenie jest wynikiem losowego szkodliwego działania ROS na naszą tkankę. Jego teoria jest jedną z najbardziej uznanych teorii agingowych. Od tego czasu wiele badań potwierdziło, iż stres oksydacyjny jest główną przyczyną starzenia. Nadal niestety nie jesteśmy w stanie nad tym procesem w pełni zapanować.

 

Przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu i właściwe kosmetyki

Aktualnie prowadzi się wiele badań, które polegają na odszukaniu odpowiedniej mutacji genowej u drożdży, myszy oraz owadów. Służą one temu, aby można byłoby ograniczyć stres oksydacyjny. Odnaleziono liczne mutacje genowe, które wpływają na obniżenie wpływu działania stresu oksydacyjnego na organizm. Jednak nadal nie odnotowano spektakularnych odkryć, które mogłyby zrewolucjonizować medycynę. Mimo wnikliwych badań genetycznych, środowisko naukowe jest podzielone odnośnie ewentualnych możliwości zastosowania mutacji genetycznych u ludzi.

Z tego powodu równocześnie prowadzi się wiele badań dotyczących antyoksydantów (przeciwutleniaczy). To właśnie one są uznawane przez liczną grupę naukowców jako najlepsza forma zapobiegania starzenia skóry. Argumenty przemawiające za stosowaniem terapii z wykorzystaniem przeciwutleniaczy, to przede wszystkim fakt, iż związki antyoksydacyjne są naturalne i ogólnie dostępne w pożywieniu. Są też stosowane w kosmetykach i suplementach diety, a człowiek od początków istnienia miał z nimi styczność.

W ofercie Chantarelle znajdziemy wiele preparatów o właściwościach przeciwutleniających. Szczególną linią jest odmładzająca Regenevia DNA, której preparaty dzięki unikalnej formule aktywnej mają silne działanie antyoksydacyjne. Działają zwłaszcza przeciw skutkom UV oraz zanieczyszczeniom środowiska typu miejskiego, spalinom, paleniu tytoniu.

 

Antyoksydacyjne kosmetyki Chantarelle