Sucha skóra twarzy? Poznaj nawilżający kwas hialuronowy

Sucha skóra twarzy? Poznaj nawilżający kwas hialuronowy

Sucha skóra twarzy to poważny problem i wyzwanie w codziennej pielęgnacji. Sucha skóry często łuszczy się, swędzi, jest ściągnięta i powoduje duży dyskomfort. Jednym z najskuteczniejszych składników aktywnych będących remedium na suchą skórę jest kwas hialuronowy.

 

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy to sacharyd będący pochodną podstawowego cukru w naszym organizmie, czyli glukozy. Należy on do glikozoaminoglikanów i jest heteropolimerem złożonym z naprzemiennie ułożonych jednostek kwasu glukuronowego i N acetylo glukozo aminy.

W organizmie występuje w postaci cząsteczek o masach od 100 kDa do 10 MDa. To znaczy że zawierają one od setek do setek tysięcy powtarzających się jednostek dwucukrowych. Kwas hialuronowy wraz z innymi glukozoaminoglikami i białkami tworzącymi włókna tkanki łącznej stanowią główne składniki macierzy pozakomórkowej we wszystkich tkankach.

Istotną funkcją glikozoaminoglikanów, a w tym kwasu hialuronowego, jest wiązanie wody. W przypadku skóry, zapewnienie właściwej zawartości wody wiąże się zarówno z funkcją barierową tej tkanki, jak i manifestuje się w wyglądzie zewnętrznym skóry.

Wraz z wiekiem spada poziom syntezy kwasu hialuronowego, co wiąże się ze zmniejszeniem uwodnienia skóry i pogorszeniem parametrów mechanicznych, a to z kolei skutkuje zmniejszoną elastycznością oraz powstawaniem zmarszczek (Papakonstantinou i wsp. 2012). Spadek zawartości kwasu hialuronowego ma miejsce przede wszystkim w naskórku, ale obserwowana jest także zmiana jego masy cząsteczkowej (Longas i wsp 1987).

Możliwość uzupełnienia puli kwasu hialuronowego, a przez to przywrócenie skórze jej właściwych parametrów i młodego wyglądu, jest niezwykle ważna. Iniekcyjne zabiegi medycyny estetycznej dają takie możliwości, lecz niosą ze sobą także zagrożenia, więc możliwość dostarczania kwasu hialuronowego poprzez skórę w sposób bezinwazyjny jest bardzo pożądana.

 

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Wyniki badań naukowych wskazują, że kwas hialuronowy może być wchłaniany z powierzchni skóry, transportowany przez naskórek i deponowany w głębokich warstwach skóry i dotyczy to nie tylko niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, ale także takiego o umiarkowane masie cząsteczkowej około 360 kDa (Brown i wsp. 1999).

Inne badania wykazały potencjał odmładzający i przeciwzmarszczkowy kwasu hialuronowego o masach od 50 do 2 MDa, choć nie wykazano prostej zależności efektu od masy cząsteczkowej (Pavicic i wsp 2011).

Prezentowane badania potwierdzają skuteczność, a także bezpieczeństwo stosowania preparatów kosmetycznych zawierających kwas hialuronowy w przeciwdziałaniu objawom starzenia skóry. Dzięki temu możemy zapewniać naszej skórze skuteczne terapie odmładzające i efektywnie nawilżające.

 

Kwas hialuronowy na suchą skórę twarzy w kosmetykach Chantarelle

Kwas hialuronowy występuje w wielu zabiegach i dermokosmetykach marki CHANTARELLE. Jego cenne właściwości wykorzystano w m.in. w linii:

  • Nutri Maxx
  • Estrini 50+
  • Regenevia DNA
  • Platinum Peel & Cure

W preparatach zastosowano kwas hialuronowy o różnych wielkościach cząsteczek od ultra małocząsteczkowego 5 kDa (ULMW) do wielkocząsteczkowego o wielkości 1 MDa. Dzięki czemu wnika na różne poziomy skóry, nawilżając ją dogłębnie i tworząc warstwę okluzyjną.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert CHhantarelle Laboratory Derm Aesthetics

 

 

 

Literatura:
•    Brown TJ, Alcorn D, Fraser JR. Absorption of hyaluronan applied to the surface of intact skin. Journal of investigative dermatology. 1999 Nov 30;113(5):740-6.
•    Longas MO, Russell CS, He XY. Evidence for structural changes in dermatan sulfate and hyaluronic acid with aging. Carbohydrate research. 1987 Jan 15;159(1):127-36.
•    Papakonstantinou E, Roth M, Karakiulakis G. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermato-oendocrinology. 2012 Jul 1;4(3):253-8.
•    Pavicic T, Gauglitz GG, Lersch P, Schwach-Abdellaoui K, Malle B, Korting HC, Farwick M. Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment. Journal of drugs in dermatology: JDD. 2011 Sep;10(9):990-1000.

 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym