Terapia fotodynamiczna PDT – nieinwazyjne zabiegi laserem LLLT dla problemów estetycznych

Terapia fotodynamiczna PDT – nieinwazyjne zabiegi laserem LLLT dla problemów estetycznych

W gabinetach kosmetycznych coraz częściej pojawiają się lasery LLLT (tzw. lasery zimne, lasery niskoenergetyczne) wykorzystywane do małoinwazyjnych zabiegów fotodynamicznych PDT, głównie dla poprawy wyglądu skóry, zniwelowanie oznak starzenia lub innych defektów jak blizny, rozstępy, nierówny koloryt, widoczna sieć naczynek.

 

Terapia fotodynamiczna (PDT)

Terapia fotodynamiczna (PDT) to nieinwazyjna metoda medyczna, która jest szeroko stosowana w profilaktyce i leczeniu nieczerniakowego raka skóry. Do niedawna głównymi wskazaniami dla niej było rogowacenie słoneczne, guzowaty i powierzchowny rak podstawnokomórkowy. Jednak naukowcy odkryli, że leczenie nieczerniakowego raka skóry za pomocą terapii fotodynamicznej doprowadziło również do zmniejszenia depigmentacji i zmarszczek. Dzięki temu pojawiło się pojęcie „fotoodmładzanie” i opracowano specjalne techniki dla zabiegów kosmetycznych. Ta metoda terapeutyczna jest więc coraz częściej stosowana w dermatologii i kosmetologii.

Jednak badania nad wykorzystaniem terapii PDT w leczeniu fotouszkodzonej skóry wykazały znaczną poprawę histologiczną i kliniczną, w tym zwiększenie ilości kolagenu, gładszą teksturę skóry i zmniejszenie zmarszczek. Obecnie terapia fotodynamiczna odgrywa ważną rolę w terapii przeciwstarzeniowej, leczenia trądziku, blizn potrądzikowych, leczenia trądziku różowatego i wielu innych problemów skórnych.

 

Mechanizm działania lasera LLLT

Laser LLLT wykorzystuje reakcję między światłem a fotoaktywatorem w celu wytworzenia reaktywnych form tlenu (ROS). Tlen singletowy (rodzaj ROS) jest wysoce reaktywny, niszczy stare włókna kolagenowe, a wpływa na tworzenie się nowych włókien kolagenowych, co z kolei prowadzi do odmłodzenia skóry.

Wewnętrzne starzenie się skóry związane jest ze spadkiem aktywności proliferacyjnej komórek keratynocytów (w naskórku), melanocytów i fibroblastów (w skórze właściwej). Przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe UVA dochodzi do szybszej zewnętrznej atrofii skóry, co prowadzi do fotouszkodzeń i przedwczesnego starzenia się skóry. Pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, rumień i przerost gruczołów łojowych.

 

Lasery LLLT Chantarelle

Przykładem laserów LLLT (Low Level Laser Therapy LLLT) są urządzenia Chantarelle: Photo-Dynamiq® i PDT Master®. Łączą one działanie lasera o niskiej intensywności z aktywnością pola magnetycznego i terapią fotodynamiczną.

 

Photo-Dynamiq® to urządzenie obejmujące działanie laserów:

  • ŚWIATŁO LASERA R (Red, czerwony) 650 nm
  • ŚWIATŁO LASERA IR (InfraRed, podczerwony) 850 nm
  • ŚWIATŁO LASERA IR (InfraRed, podczerwony) 808 nm
  • ŚWIATŁO LASERA UV (Blue Light, niebieski) 420 nm
  • PULSUJĄCE POLE MAGNETYCZNE 10mT

 

PDT Master® łączy następujące technologie:

  • ŚWIATŁO LASERA R (Red, czerwony) 635 nm
  • ŚWIATŁO LED – 36 diod LED w 4 kolorach:

– UV-fioletowym 395 nm

– niebieskim 470 nm

– zielonym 525 nm

– czerwonym 650 nm

  • PULSUJĄCE POLE MAGNETYCZNE 10mT

 

Terapia laserem LLLT polega na oddziaływaniu promieniowania czerwonego i podczerwonego na elementy łańcucha oddechowego mitochondriów, co prowadzi do wzrostu ATP w komórce i aktywacji czynników transkrypcyjnych. Czerwone światło stymuluje również procesy gojenia się ran dzięki aktywacji zawierającego miedź tripeptydu glicylo-L-histydylo-L-lizyny. Jest to cząsteczka sygnalizacyjna zdolna do odbudowy tkanek poprzez aktywację procesu usuwania uszkodzonych białek i zastępowania ich normalnymi elementami strukturalnymi. Terapia światłem czerwonym stymuluje skórę i wspomaga produkcję źródła energii dla komórek zwanego trifosforanem adenozyny (ATP). Ze względu na wzrost ATP zwiększa się również produkcja elastyny i kolagenu oraz przywrócona zostaje prawidłowa praca i funkcje komórek. Liczne badania potwierdzają także gojenie ran, działanie przeciwzapalne, immunomodulujące i lipolityczne. Terapia ta służy do stymulacji struktur naskórka i skóry właściwej.

 

Środki fotoczułe

Dla skutecznego działania terapii PDT niezbędne są trzy czynniki: tlen tkankowy, fotoaktywator (chromofor) i wiązka laserowa. W zależności od tego, która część twarzy lub ciała jest poddana terapii, na tę partię skóry nakłada się fotoaktywujące serum z chromoforami. Następnie na leczony obszar oddziałuje światło lasera. Światło powoduje, że składniki aktywne łatwej wnikają w skórę, a dzięki temu działają intensywniej, co poprawia skuteczność terapii. W preparatach Chantarelle występują różne składniki aktywne, dobrane w zależności od problemu skóry i obszaru, na jakim jest przeprowadzany zabieg.

 

 

Koncentraty PDT Black Essential

Poniżej prezentujemy linię preparatów PDT Black Essential – grupę koncentratów fotoaktywnych do terapii PDT laserem LLLT. To linia innowacyjnych, specjalistycznych fotoczułych preparatów z unikalnymi bio-chromoforami i substancjami aktywnymi do zabiegów fotodynamicznych PDT światłem LASERA LLLT lub LED. Formuła aktywna każdego preparatu jest indywidualnie dobrana do problemu skóry, a układ bio-chromoforów dostosowany do długości fali światła lasera lub LED. Preparaty te można wprowadzać także sonoforezą.

 

Skóra trudna z objawami trądziku i trądziku różowatego

Koncentraty te regulują stan mikrobiomu skóry, działają przeciwłojotokowo i przeciwbakteryjnie. Preparat dla skóry tłustej i trądzikowej zawiera składniki redukujące sebum i pory oraz przeciwłojotokowe, jak m.in. liposomowy kompleks antytrądzikowy z cynkiem PCA.

Natomiast serum dla skóry naczyniowej i wrażliwej zawiera antyoksydacyjny flawonoid wzmacniający naczynia krwionośne, składniki kojący skórę oraz liczne przeciwzapalne i wzmacniające ekstrakty roślinne.

Zabiegi PDT Black Essential
Regulacja i redukcja wydzielania sebum skóry tłustej z rozszerzonymi porami i zaskórnikami
Redukcja objawów rumienia i zaczerwienień oraz stanów zapalnych

 

Fotostarzenie / anti-ageing / fotoodmładzanie

Nieinwazyjne odmładzanie skóry jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań firmy Chantarelle. To ambitne cele wymagające serii zabiegów, dlatego w ofercie Chantarelle znalazło się wiele preparatów działających wielopoziomowo na skórę dojrzałą. Terapia remodulujące skórę wykorzystuje zaawansowane peptydy i fitoestrogeny. Wszystko to wzmacnia włókna kolagenowe, czyli niszczy stare struktury białkowe i stymuluje powstawanie nowych. Składniki neuropeptydowe korygują dynamiczne zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych bruzd. W programie odmładzania ważna jest również skóra wokół oczu oraz skóra dłoni i płytki paznokci. Dlatego zadbaliśmy również o fotoodmładzanie tych obszarów.

Zabiegi PDT Black Essential
Wolumetryczny lifting twarzy i podbródka
Peptydowo-hialuronowy wypełniacz zmarszczek
Rekonstrukcja kolagenu: peptydowe odmłodzenie i wypełnienie zmarszczek
Fundamentalne odmłodzenie skóry twarzy i biustu kobiet dojrzałych
Redukcja zmarszczek i cieni pod oczami
Odnowa skóry dłoni i płytek paznokci

 

Boostery witaminowe

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów zachodzących w skórze, niezależnie od jej typu i problemów. Zmuszają komórki do prawidłowego podziału, złuszczają je w odpowiednim czasie i są niezbędnym składnikiem w wielu istotnych przemianach w skórze. Serum wzbogacone o witaminy poprawia wrażliwość receptora, a tym samym poprawia kondycję skóry. Witamina C poprawia stymulację skóry i lekko ją rozjaśnia. Witamina D odpowiada za szybkie złuszczanie się skóry, dzięki czemu koryguje nadmierne rogowacenie.

Zabiegi PDT Black Essential
Witamina C 20%
Promotor Witaminy D

 

Korekcja przebarwień

Równomierna barwa jest wyznacznikiem zdrowej i młodej skóry. Naruszenie procesu melanogenezy negatywnie wpływa na koloryt skóry, sprawiając że staje się ona matowa i nie promienna. Zabiegi Chantarelle wpływają na normalizację pigmentu dzięki terapii laserowej PDT w połączeniu z wybielającymi składnikami światłoczułymi. Do kuracji wyrównujących koloryt skóry należy też zabieg rozjaśniający cienie pod oczami.

Zabiegi PDT Black Essential
Depigmentacja i redukcja przebarwień w tym posłonecznych i wiekowych
Redukcja zmarszczek i cieni pod oczami
Witamina C 20%

 

Redukcja blizn i rozstępów

Kolejne zabiegi estetyczne z wykorzystaniem stymulacji nieinwazyjnej, które wyrównują koloryt i teksturę skóry, poprawiają struktury elastyczne i kolagenowe.

Zabiegi PDT Black Essential
Redukcja rozstępów
Redukcja blizn różnego pochodzenia, ujędrniające, wygładzające

 

Preparaty do zadań specjalnych

Trzy zabiegi ukierunkowane na konkretne specjalistyczne działanie. Pierwszy z nich przeznaczony jest do pielęgnacji stopy cukrzycowej, eliminacji procesów glikacji, ale też dla zmniejszenia dyskomfortu “ciężkich nóg” i opuchnięć, poprawy sprawności systemu limfatycznego i naczyniowego. Kolejny zabieg ma na celu stymulację mieszków włosowych na skórze głowy. A ostatni to dermokuracja osłabiająca mieszki włosowe, aby zmniejszyć wzrost niechcianych włosów na twarzy i ciele.

Zabiegi PDT Black Essential
Redukcja dyskomfortu “ciężkich nóg”, też dla „stopy cukrzycowej”
Pielęgnacja skóry głowy – przeciw wypadaniu włosów
Hamowanie odrostu włosa skóry twarzy i ciała

 

Obecnie zabiegi fotodynamiczne PDT odgrywają ważną rolę w terapiach kosmetycznych i medycyny estetycznej, a kliniki anti-ageing i wellness oferują wybór zabiegów z urządzeniami Chantarelle. Wykorzystaj w swojej pracy nowoczesne i sprawdzone metody, a eksperci Chantarelle pomogą w wyborze najlepszych rozwiązań dla Twojego gabinetu.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

 

Literatura

  • Gold MH (2002) The evolving role of aminolevulinic acid hydrochloride with photodynamic therapy in photoaging. Cutis 69(6 Suppl):8–13
  • Issa MC, Pineiro-Maceira J, Vieira MT et al (2010) Photorejuvenation with topical methyl aminolevulinate and red light: a randomized, prospective, clinical, histopathologic, and morphometric study. Dermatol Surg 36(1):39–48
  • Lubart R, Friedmann H, Lavie R et al (2007) A reasonable mechanism for visible light-induced skin rejuvenation. Lasers Med Sci 22(1):1–3
  • Wang B, Shi L, Zhang YF et al (2017) Gain with no pain? Pain management in dermatological photodynamic therapy. Br J Dermatol 177(3):656–665

 

Koncentraty Black Essential do fotodynamicznej terapii PDT

 

Zostaw nam swój adres e-mail

Dowiaduj się o nowościach i akcjach promocyjnych w pierwszej kolejności

Chcę otrzymywać newsletter drogą mejlową. Administratorem Twoich danych osobowych jest Prof.Cosmetica Sp. z o.o., więcej informacji w Polityce Prywatności