TOP 5 składników kosmetyków w wiosennej pielęgnacji

TOP 5 składników kosmetyków w wiosennej pielęgnacji

Wiosna! Nowa pora roku – nowe zasady pielęgnacji skóry. Wiosną skóra jest często szara, zmęczona, bez energii po długich jesienno-zimowych miesiącach. Najbardziej szkodziły jej gwałtowne zmiany temperatury otoczenia od mroźnego i wilgotnego po gorące i suche w pomieszczeniach klimatyzowanych. Do tego zimą zazwyczaj mamy dietę ubogą w witaminy i mikroelementy oraz prowadzimy mało aktywny tryb życia. A wiosną każda z nas chciałaby cieszyć się zdrową i promienną skórą. Prezentujemy nasz kosmetyczny TOP 5 składników aktywnych podczas idealnej wiosennej pielęgnacji.

 

Niacynamid

Suchość, matowość, trądzik, zmarszczki, przebarwienia – niacynamid jest w stanie poprawić stan skóry w niemal przy każdym jej problemie. Czyni to go idealnym składnikiem w każdej pielęgnacji. Niacynamid to forma witaminy B₃. Jest niezbędny dla zdrowia skóry, ponieważ działa jako prekursor dwóch ważnych koenzymów, jakie pomagają komórkom w procesie odżywiania. Chroni również skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, uruchamia procesy metaboliczne i pobudza krążenie krwi. Szczególnie ceniony jest za swoje silne właściwości antyoksydacyjne, regeneracyjne i przeciwzapalne.

 

Antyoksydanty

Jak jest wywoływany stres oksydacyjny? Wolne rodniki z niesparowanym elektronem „przywierają” do innych cząsteczek i tym samym rozpoczynają proces utleniania w komórkach. Stres oksydacyjny powoduje przedwczesne starzenie się skóry i rozwój różnych przewlekłych chorób dermatologicznych. Natomiast antyoksydanty neutralizują atak wolnych rodników i zapobiegają utlenianiu się ich w komórkach. Nie gromadzą się w skórze, są stale zużywane i są nam potrzebne na bieżąco. Kosmetyki Chantarelle zawierają inteligentne „systemy antyoksydacyjne”, takie jak składnik aktywny Nisinoxid. Regenerują komórki, poprawiają odporność skóry, zmniejszają widoczność zmarszczek oraz utrzymują jędrność i elastyczność.

 

Witamina C

Witamina C kojarzy się nam z owocami cytrusowymi, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, a mają zazwyczaj złocisty kolor słońca. Twoja skóra może stać się równie jasna i promienna, jeśli ten składnik jest obecny w twoim kremie. Witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie i chroni przed wolnymi rodnikami. Rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Dzięki temu wyraźnie odmładza skórę, stymuluje odnowę kolagenu.

 

Czynniki peptydowe wzrostu

Kosmetyki z czynnikami peptydowymi wzrostu to doskonałe preparaty dla regeneracji i wzmocnienia kondycji skóry. Czynnikami peptydowymi wzrostu są polipeptydy o masie cząsteczkowej 5–50 kDa. Pełnią wiele ważnych funkcji: kontrolują wzrost, proliferację i różnicowanie komórek różnych między- i wewnątrzkomórkowych szlaków sygnałowych. Czynniki peptydowe wzrostu zawarte w kosmetykach nie są całkowicie identyczne z tymi, jakie są wytwarzane w naszym organizmie. Jedynie odtwarzają kluczowe sekwencje peptydowe, które mogą wiązać się i aktywować te same receptory. Kosmetyki z czynnikami peptydowymi wzrostu polecane są jako silna stymulacja odmładzająca lub korekcja zmian bliznowatych w młodszym wieku.

 

Peptydy

Peptydy to cząsteczki białek, które składają się z łańcucha połączonych aminokwasów o różnej długości. Pomagają w porę eliminować pojawiające się problemy naskórka, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje młody wygląd. W ludzkiej skórze istnieje kilka rodzajów peptydów, zaś kosmetykach Chantarelle wykorzystano m.in. takie:

  1. Peptydy sygnałowe

Działają jak sygnalizatory. Aktywują podział komórek skóry właściwej, odpowiadają za regenerację uszkodzonych fibroblastów. Do ich zadań należy też stymulacja syntezy kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, w efekcie czego zwiększa się gęstość, elastyczność i jędrność skóry. Należą do nich peptydy takie jak: Synpept 2-Peptide, Matryxyl 3-Peptide, Retino-Pept, Syn-Eye, Royalepigen 5 Epigenetic Pentapeptyd 48, Hya-Stim 3-Peptide.

  1. Neuropeptydy

Skóra poddana ciągłym napięciom i marszczeniom po pewnym czasie traci swoją zdolność do rozkurczania się, co powoduje zarysowania się pierwszych zmarszczek mimicznych. Peptydy neuroprzekaźnikowe przeciwdziałają tym ciągłym napięciom i naprężeniem. Przyczyniają się do blokowania skurczów mięśni. Rozluźniają też zmarszczki mimiczne i zapobiegają powstawaniu nowych linii i bruzd w skórze. Działają więc podobnie jak znana w kosmetologii substancja – botoks. Należą do nich peptydy takie jak Synvel 3-Peptide, Anemone Neuropeptyd

  1. Peptydy biomimetyczne

To szczególna grupa peptydów. Są nimi związki syntetyczne, które naśladują naturalne peptydy, dzięki czemu wpływają na procesy zachodzące w organizmie (wpływają bezpośrednio na komórki docelowe). Działają przeciwstarzeniowo bowiem pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny. A ponadto pomagają zwalczać przebarwienia i cellulit, przeciwdziałają wypadaniu włosów, wpływają na rozpad tkanki tłuszczowej. W kosmetykach Chantarelle są to peptydy, takie jak Aquatide Peptide, Lip 3-Peptide, Perfection Peel Peptide, Royalepigen Epigenetic Pentapeptide-48.

 

dr Khrystyna Shekhovtsova
Ekspert Chantarelle, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej